romea - logo
6. prosince 2019 (pátek)
svátek má Mikuláš
Loading
rozšířené vyhledávaní

V Brně začal Týden romské kultury

Brno, 7.4.2014 21:49, (ROMEA)
Vázáním stužek na strom tolerance v parku Lužánky začal 7. 4. 2014 v Brně Týden romské kultury (FOTO: Lenka Grossmannová, Muzeum romské kultury)
Vázáním stužek na strom tolerance v parku Lužánky začal 7. 4. 2014 v Brně Týden romské kultury (FOTO: Lenka Grossmannová, Muzeum romské kultury)

Vázáním stužek na strom tolerance v parku Lužánky začal dnes v Brně Týden romské kultury, který potrvá do soboty. Akce se koná v rámci oslav Mezinárodního dne Romů, který je 8. dubna. Poprvé se oslavy prodlouží z jednoho dne na celý týden. Romové mohou slavit svátek hudbou, výtvarným uměním, setkáváním a zábavou, informovala ČTK jedna z organizátorek Alica Heráková.

Vázání stužek na strom tolerance bylo symbolickým počinem, směřujícím k otázkám soužití. "Loni se uskutečnily různé protiromské pochody, a proto jsme celou akci protáhli na týden. Chceme tím na vše upozornit a přitáhnout pozornost médií i veřejnosti," uvedla Heráková. Podle ní je týden možností, jak se Romové identifikují, užívají si kulturu a oslavují, že jsou Romové, aniž by byla akce spojená se strachem. "Je to krok i k českým lidem, kteří se ke všem akcím mohou připojit," sdělila Heráková.

V úterý, na Mezinárodní den Romů, začne výstava s názvem Cikánský mýtus. "Výstava pohlednic a dobových fotografií odhaluje protiklad mezi autentickým zobrazením života Romů a stereotypy, které si o nich vytvářela majorita," uvedla Heráková. Výstava bude zahájena v 16:00 v Muzeu romské kultury. Ve středu se tam uskuteční přehlídka nové značky Gypsy mama, která spojuje současnou módu s prvky tradičního romského odívání. Ve čtvrtek je na programu Den otevřených dveří Muzea romské kultury a organizace IQ Roma servis. "Pátek bude ve znamení živé knihovny a nové výstavy IQ Roma servisu. V Domě pánů z Lipé si lidé budou moct poslechnout silné příběhy romských osobností včetně bývalé reprezentantky Československa ve sportovní gymnastice Dany Beránkové," doplnila Heráková. Týdenní oslavy vyvrcholí v sobotu plesem v kulturním domě Musilka.

Přečteno: 842x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Brno, Mezinárodní den RomůHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo