romea - logo
4. července 2020 (sobota)
svátek má Prokop
Loading
rozšířené vyhledávaní

V Brně začal Týden romské kultury

Brno, 7.4.2014 21:49, (ROMEA)
Vázáním stužek na strom tolerance v parku Lužánky začal 7. 4. 2014 v Brně Týden romské kultury (FOTO: Lenka Grossmannová, Muzeum romské kultury)
Vázáním stužek na strom tolerance v parku Lužánky začal 7. 4. 2014 v Brně Týden romské kultury (FOTO: Lenka Grossmannová, Muzeum romské kultury)

Vázáním stužek na strom tolerance v parku Lužánky začal dnes v Brně Týden romské kultury, který potrvá do soboty. Akce se koná v rámci oslav Mezinárodního dne Romů, který je 8. dubna. Poprvé se oslavy prodlouží z jednoho dne na celý týden. Romové mohou slavit svátek hudbou, výtvarným uměním, setkáváním a zábavou, informovala ČTK jedna z organizátorek Alica Heráková.

Vázání stužek na strom tolerance bylo symbolickým počinem, směřujícím k otázkám soužití. "Loni se uskutečnily různé protiromské pochody, a proto jsme celou akci protáhli na týden. Chceme tím na vše upozornit a přitáhnout pozornost médií i veřejnosti," uvedla Heráková. Podle ní je týden možností, jak se Romové identifikují, užívají si kulturu a oslavují, že jsou Romové, aniž by byla akce spojená se strachem. "Je to krok i k českým lidem, kteří se ke všem akcím mohou připojit," sdělila Heráková.

V úterý, na Mezinárodní den Romů, začne výstava s názvem Cikánský mýtus. "Výstava pohlednic a dobových fotografií odhaluje protiklad mezi autentickým zobrazením života Romů a stereotypy, které si o nich vytvářela majorita," uvedla Heráková. Výstava bude zahájena v 16:00 v Muzeu romské kultury. Ve středu se tam uskuteční přehlídka nové značky Gypsy mama, která spojuje současnou módu s prvky tradičního romského odívání. Ve čtvrtek je na programu Den otevřených dveří Muzea romské kultury a organizace IQ Roma servis. "Pátek bude ve znamení živé knihovny a nové výstavy IQ Roma servisu. V Domě pánů z Lipé si lidé budou moct poslechnout silné příběhy romských osobností včetně bývalé reprezentantky Československa ve sportovní gymnastice Dany Beránkové," doplnila Heráková. Týdenní oslavy vyvrcholí v sobotu plesem v kulturním domě Musilka.

Přečteno: 861x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Brno, Mezinárodní den RomůHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo