Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

V Brně začne proces s 18 extremisty, a to kvůli propagaci nacismu

18. února 2013
Čtení na 2 minuty

Okresní soud Brno-venkov začne zítra projednávat případ, ve kterém čelí 18 pravicových radikálů obžalobě z propagace nacismu a rasismu. Uspořádali 14 koncertů v zemi, kde podle obžaloby kromě pokřiků "Sieg heil!" opěvovali ideje třetí říše. Všem hrozí až osm let vězení. Vinu popírají. Půjde zřejmě o jeden z největších procesů v ČR s členy krajní pravice.

Kauzou se bude zabývat Okresní soud Brno-venkov. Proces se ale za zpřísněných bezpečnostních opatření bude odehrávat ve starém justičním paláci, v němž sídlí brněnský krajský soud. Musela být totiž pro něj vybrána jedna z největších jednacích místností v Brně, která je právě v sídle krajského soudu.

Devadesátistránkovou obžalobu zveřejnil na svém internetovém blogu aktivista Tomáš Pecina. Vyplývá z ní, že by před soudem měli stanout i samotní hudebníci. Mezi obžalovanými je například Pavel Blinka z kapely Devils Guard, Michal Moravec a Kamil Víta ze skupiny Imperium nebo Vilém Farkač z Attacku. Před soudem stane také Dragan Petrović ze srbské odnože militantní neonacistické organizace Blood & Honour.

"Případ je ojedinělý počtem obviněných. Pět z nich je již pět až osm měsíců stíháno vazebně," řekl dnes ČTK Pecina.

Koncerty se podle obžaloby uskutečnily v letech 2008 a 2009. Jednu část stíhaných tvoří pořadatelé a hudebníci, jimž hrozí postih za texty písní a nacistické pokřiky "Sieg heil!". Ve druhé jsou lidé, kteří distribuovali CD s jejich písněmi a také oděvy a samolepky propagující nacismus a rasismus.

Procesu předcházela v roce 2009 policejní razie pod krycím názvem Power. Byla zaměřena na krajně pravicovou hudební scénu. Stalo se tak podle dostupných informací za situace, kdy začaly neonacisté navazovat kontakty s Dělnickou stranou (DS). Později ji pro její radikální postoje zrušil Nejvyšší správní soud.

V ČR se odehrálo již několik procesů s šiřiteli radikálních pravicových názorů. Jedním z nejsledovanějších byl případ žhářského útoku ve Vítkově na Opavsku. Skončil zraněním tří lidí, mezi nimiž bylo dvouleté dítě. Čtveřice mladíků za to dostala 20 až 22 let vězení. Další významnou kauzou bylo líčení se šesticí členů vedení Dělnické strany kvůli výrokům, které pronesli na prvomájové demonstraci v roce 2009 v Brně. Dostali podmínky, ale amnestií prezidenta Václava Klause jim byly tresty prominuty. 

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon