romea - logo
17. srpna 2022 (středa)
svátek má Petra

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Aktivisté jsou zpět v Klinice, kde byla nahlášena bomba. Policejní těžkooděnci chvíli bránili vchody

20.5.2016 21:42, (AKTUALIZOVÁNO 22:20)
Policie 20. května 2016 vyklidila za pomoci těžkooděnců sociální centrum Klinika. V budově prý byla nahlášena bomba. Když aktivisté Kliniku opustili, policie je zpět již nepustila. (FOTO: Repro video Alarm)
Policie 20. května 2016 vyklidila za pomoci těžkooděnců sociální centrum Klinika. V budově prý byla nahlášena bomba. Když aktivisté Kliniku opustili, policie je zpět již nepustila. (FOTO: Repro video Alarm)

Policie dnes předala budovu na pražském Žižkově, v níž provozovalo činnost sociální centrum Klinika, oprávněnému vlastníkovi. Tím je Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). ČTK to řekl mluvčí policie Tomáš Hulan. Aktivisti, kteří objekt užívali podle ÚZSVM bez platné nájemní smlouvy, museli budovu odpoledne opustit kvůli nahlášené bombě. Nástražný systém policejní pyrotechnici nenašli.

Podle Hulana policie disponuje písemností vydanou Obvodním soudem pro Prahu 3, ze které je zřejmé, že oprávněným vlastníkem je ÚZSVM. "Na základě této písemnosti my si nemůžeme vybírat, komu nemovitost předáme, ale musíme jednoznačně respektovat toto rozhodnutí justičního orgánu," uvedl Hulan. Proto objekt po skončení pyrotechnické prohlídky předali zástupcům ÚZSVM.

VIDEO

Představitelé centra uvedli poté na twitteru, že Klinika byla vyklizena protiprávně. "Policejní stát je tu," napsali na sociální síti. Aktivisti se již během kontroly obávali, že se do budovy nebudou moci vrátit. "Doufáme, že to policie nevyužije k tomu, abychom se nesměli vrátit," řekl ČTK zástupce Kliniky Jakub Ort. Podle názoru aktivistů soud ještě nerozhodl o platnosti smlouvy o pronájmu, mají tudíž nárok budovu užívat, míní.

Už během zásahu vyzývali na facebooku své příznivce, aby je přišli podpořit. Podle zpravodajky ČTK se jich v podvečer sešlo v Jeseniově ulici, kde se budova nachází, asi 80. Mezi nimi byl i předseda Strany zelených, bývalý člen rady hlavního města Matěj Stropnický. Na místě byla také starostka starostka Prahy 3 Vladislava Hujová (TOP 09).

Podle Hulana policie ukončila pyrotechnickou akci ve 20:30 a začala zpřístupňovat veřejnosti místa uzavřená páskou. Objekt je zkontrolovaný a bezpečný, nyní je plně v kompetenci ÚZSVM, dodal.

Vstup do budovy hlídali policejní těžkooděnci a nejdříve zabránili aktivistům vrátit se zpět do budovy. Ti pak skandovali hesla jako například "Hanba státu", "V solidaritě je síla, důkazem je Klinika" nebo "Klinika žije, boj pokračuje". Asi pěti aktivistům se kolem desáté hodiny podařilo dostat na střechu budovy.

Před půl jedenáctou policie přestala hlídat vchody do budovy sociálního centra Klinika a aktivisté se vrátili do budovy.

E-mail, v němž neznámý odesilatel oznámil uložení několika nástražných výbušných zařízení v budově Kliniky v Jeseniově ulici i jejím okolí, dorazil do redakcí některých médií odpoledne. Podle aktivistů text vyzníval jako by byl psán členy či členkami kolektivu. "Toto rozhodně popíráme. Jedná se o další dějství v kampani proti našim sociálním a politickým aktivitám," řekl Ort.

Centrum zahájilo činnost v prosinci 2014, kdy prázdnou budovu někdejší polikliniky v Jeseniově ulici obsadili aktivisté, vyklidili ji a bez povolení v ní několik dní provozovali sociální centrum. O dva měsíce později budovu získali od majetkového úřadu k bezplatné výpůjčce a svépomocí ji opravili. V centru se mimo jiné pořádaly přednášky, promítání či koncerty, později centrum spustilo sbírku oblečení pro uprchlíky. Situace se poté vyostřila a začátkem letošního února na Kliniku zaútočili maskovaní pachatelé ve stejný den, kdy se v Praze konaly demonstrace proti migraci. Na podporu centra v minulosti opakovaně demonstrovaly stovky lidí. Začátkem března Klinice vypršela smlouva, kterou majetkový úřad neprodloužil.

Přečteno: 1411x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Policie, Klinika, AktivismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo