romea - logo
20. května 2022 (pátek)
svátek má Zbyšek

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V centru Olomouce se uskutečnila tradiční romská pouť. Kvůli koronaviru počtem účastníků skromná pouť překonala minulé ročníky atmosférou

21.9.2020 14:27
Zhruba 130 Romů se v sobotu sešlo v centru Olomouce na tradiční romské pouti. (FOTO: Charita Olomouc, Pavel Langer)
Zhruba 130 Romů se v sobotu sešlo v centru Olomouce na tradiční romské pouti. (FOTO: Charita Olomouc, Pavel Langer)

Zhruba 130 Romů se v sobotu sešlo v centru Olomouce na tradiční romské pouti. Akce, kterou pořádá olomoucká charita, má dlouholetou tradici. Letos věřící Romové vyrazili na pouť podvaadvacáté. Návštěvnost byla ve srovnání s minulými lety výrazně nižší, ovlivnila ji opatření proti šíření koronaviru, řekla ČTK za pořadatele Richenza Buková. Romská pouť se nesla v duchu letošního tématu Jekhetane (společně).

„Bylo to skromnější. Ze začátku jsme byli skoro vyděšení, jestli vůbec někdo dorazí, bylo deset hodin a kromě nás tu nikdo nebyl. Ale chvíli po desáté přijelo zhruba 60 lidí z Ostravy a po mši svaté kolem 70 lidí z Přerova," uvedla Buková.

Letošní pouť se konala v katedrále svatého Václava a v přilehlých parkánových zahradách. Její součástí byla dopolední mše, po společném obědě následovala přednáška nebo soutěže pro děti. O hudební doprovod se po celý den staral Triangl Band a kapela z ostravského střediska salesiánů Dona Boska. „Vše proběhlo v klidu, v přátelském duchu, radostně," řekla Buková.

Původně organizátoři očekávali účast až 250 poutníků. Kvůli opatřením souvisejícím s pandemií však tentokrát nedorazila řada obvyklých účastníků, mimo jiné slovenští Romové. „Měli jsme tu mít ze Slovenska i kapelu GPS, která účast odvolala ještě před zpřísněním pravidel. Věděli, že kdyby odcestovali do Čech, tak by její členové museli do karantény. Navíc, jak říkal jejich frontman, všichni mají doma malé děti a bojí se vycestovat. Postupně to odvolali i kněz a komunita od Prešova," doplnila Buková.

"Jsem rád, že letošní pouť byla skutečnou poutí, to znamená, že jsme putovali k Bohu a současně jsme měli příležitost se spolu setkat. Možná, paradoxně díky koronavirové situaci, jsme prožili letošní pouť hlouběji a pokojněji. Ukazuje se nám, že není důležitý počet, ale kvalita prožitku na naší cestě s Bohem,“ uvedl Petr Prinz, ředitel Charity Olomouc.

Mši svatou celebroval olomoucký arcibiskup Mons. Jan Graubner spolu se salesiánským knězem P. Jiřím Cahou. Liturgické čtení Kristova podobenství o rozsévači z Lukášova evangelia zaměřili kněží v homilii především na děti a mládež.

Namísto kapely GPS se o hudební doprovod během mše svaté postarala nově vzniklá salesiánská kapela z Ostravy. "Když jsme se dozvěděli, že slovenská kapela nedorazí, obrátili jsme se na salesiánského kněze P. Jiřího Cahu s prosbou o pomoc. Naprosto neuvěřitelně dal otec Caha narychlo dohromady kapelu salesiánských muzikantů, která se tady přímo v Olomouci představila jako kapela Dona Bosca,“ uvedla Richenza Buková.

Za minulých ročníků byla pouť Romů přímo v Olomouci dvakrát, a to v letech 2007 a 2019. Všechny ostatní ročníky se uskutečnily na Svatém Kopečku u Olomouce. Ve městě se nyní pouť koná kvůli rekonstrukci vnitřních prostor baziliky i ambitů, kde vždy býval doprovodný kulturní program.

Letošní duchovní pouť nesla romský název Jekhetane, což znamená společně. „Charita spolu s církví cítí vůči Romům velký dluh, protože při zvěstování evangelia se často zapomíná na jejich potřeby a specifika. A i když si my jako Charita nevíme v pastoraci Romů s ledasčím rady, chceme se o to alespoň pokusit," dodal ředitel olomoucké charity Petr Prinz.

Romskou pouť pořádá od roku 1998 olomoucká charita, v předchozích ročnících na ni dorazilo i 600 lidí. Pořadatelé chtějí poutí umožnit Romům z celé republiky sdílet společně vlastní tradiční hodnoty, prezentovat svoji kulturu a přispět ke sblížení romské menšiny s většinovou společností.

Přečteno: 806x
 

Kam dál:

Štítky:  

Víra, Olomouc, Charita, romská bohoslužba, Romská pouťHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo