Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

V červenci nastoupí padesát asistentů prevence kriminality. Většinou jde o Romy

27. června 2012
Čtení na 2 minuty
 Padesát lidí nastoupí 2. července u městské policie v 11 městech Moravskoslezského, Ústeckého a Středočeského kraje na pozice asistentů prevence kriminality. Většinou jde o Romy. Budou se starat o udržování pořádku a předcházení trestným činům zejména v sociálně vyloučených lokalitách. Na tiskové konferenci v Karviné to dnes oznámili zástupci policie a ministerstva vnitra.
Smyslem projektu je snížit v problémových oblastech počet trestných činů, zvýšit tam pocit bezpečí obyvatel, ale i motivovat obtížně zaměstnatelné lidi, aby si našli práci, a předcházet rasově motivovaným sporům či projevům extremismu. Navazuje na pilotní projekt, který se osvědčil.
"Projekt jsme zahájili v roce 2009 v Mostě. Například v jedné problémové oblasti v Děčíně, kde asistenti působili už loni, klesl počet výjezdů Policie ČR na jednu třetinu. Jakmile je někde pořádek, zlepšuje se i bezpečnostní situace," řekla ředitelka odboru prevence kriminality ministerstva vnitra Jitka Gjuričová pro ČTK.
Martina Böhmová z městské policie Ostrava řekla, že pokud se asistentům podaří získat důvěru, mohou se dostat k informacím, které se uniformovaní policisté nedozvědí. "Některé problémy ve své komunitě budou schopni uhasit už v zárodku. Je to něco jiného, než když na místo přijde ‘uniforma’," řekla Böhmová. Jako příklad uvedla dětské hřiště v Mánesově ulici v Ostravě-Přívoze, kde vznikaly sváry mezi dětmi i jejich rodiči, množily se stížnosti a přibývalo výjezdů policie. "Jakmile nastoupili asistenti, situace se tam zklidnila," uvedla Böhmová pro ČTK.
Podle Ladislava Poštolky, který dělá asistenta prevence kriminality v Karviné, si Romové nikoho cizího k tělu nepustí. "To je musíte znát. Třeba se tu přistěhujou Romové z Čech a takový cikán, když vás nezná, tak vás odpálkuje. Já je znám tady všechny odmalička, to je moje výhoda," uvedl Poštolka pro ČTK.
Jako asistent pracuje v nejproblémovější oblasti města, v Karviné 6, už rok. "Pomáháme tam děckám ráno ke školám, potom dostaneme rozpis, kam máme jít, na co se máme podívat. Například na bezdomovce po sklepech, kdo bydlí načerno, problémové rodiny," popsal svou práci Poštolka. Podařilo se mu už například zadržet dva zloděje při krádeži auta.
Gjuričová řekla, že projekt dává šanci získat práci dlouhodobě nezaměstnaným lidem. "Dává jim šanci mít úspěch, být vážený a prospěšný celé komunitě," řekla. Zájem o práci byl podle ní neuvěřitelný. O 50 míst se ucházelo 324 lidí, 258 z nich se dostavilo k výběrovému řízení. "Největší zájem byl v Karviné, kde se přihlásilo 80 uchazečů. Byli mezi nimi nejen Romové, o které nám šlo primárně, ale i lidé s mnohem vyšším vzděláním, než jsme počítali," uvedla Gjuričová pro ČTK.
Nejvíce, po deseti lidech, nastoupí na pozice asistentů v Karviné a Děčíně. Další budou působit v Ostravě, Havířově, Orlové, Kutné Hoře, Litvínově, Chomutově, Mostě, Obrnicích a Šluknově. Asistenti budou zaměstnáni jako civilní pracovníci u městské policie. Budou mít jednotné oblečení v letní i zimní verzi, služební telefon. Jejich čistá mzda bude činit asi 10.000 korun. Budou se dále vzdělávat, například v právu. Projekt potrvá do 30. června 2014. Snahou je, aby po jeho skončení alespoň pětina účastníků našla stálou práci, například u městské policie.
Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon