romea - logo
26. ledna 2022 (středa)
svátek má Zora

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V České republice proběhla mezinárodní konference antirasistického hnutí EGAM Romské obrození v Evropě

Praha, 16.6.2014 11:33, (ROMEA)
Účastníci mezinárodní konference Romské obrození v Evropě navštívili 14. června 2014 romské ghetto v ústeckých Předlicích. Uprostřed je Alain Daumas, prezident francouzské unie romských sdružení (UFAT), s Romkami z Předlic. (FOTO: ČTK)
Účastníci mezinárodní konference Romské obrození v Evropě navštívili 14. června 2014 romské ghetto v ústeckých Předlicích. Uprostřed je Alain Daumas, prezident francouzské unie romských sdružení (UFAT), s Romkami z Předlic. (FOTO: ČTK)

Ve dnech 12. až 15. června 2014 se v Praze konalo přípravné setkání aktivistů EGAM  (European Grassroots Antirasist Movement, Evropského protirasistického hnutí zdola) k Evropským slavnostem romské hrdosti (European Roma Pride). Setkání spolu se sítí EGAM organizovalo sdružení Konexe.

V rámci programu se účastníci konference v pátek 13. června zúčastnili pietního setkání u prasečí farmy v Letech u Písku – místem genocidy je provedl americký spisovatel a aktivista v oblasti lidských práv Paul Polansky. V sobotu se pak setkali s romskou komunitou v ústeckých Předlicích.

Sdružení Konexe hodlá zvát zahraniční hosty do sociálně vyloučených lokalit častěji. Slibuje si od toho hlavně změnu v pohledu na integraci Romů, která se podle něho zatím naprosto míjí úspěchu, byť jsou do ní vkládány nemalé prostředky z Evropské unie.

"Programy selhávají hlavně kvůli paternalismu. Na Romy je pohlíženo jako na handicapované děti, které nerozumějí světu, ve kterém žijí. Nákladné projekty vznikají v kancelářích velkých neziskových organizací bez toho, aby je někdo s Romy jakkoliv konzultoval," uvedl Brož.

Hlavním účelem sobotní návštěvy v Ústí nad Labem bylo podle něj seznámit účastníky mezinárodního setkání antirasistických aktivistů s realitou českých romských ghett.

"Na vlastní oči se mohli přesvědčit o výsledcích integrace Romů v Česku a porovnat s mýtem, jak se všechno daří, který vytváří například Agentura pro sociální začleňování. Mnozí byli skutečností šokováni," řekl Brož.

Podle Martina Šimáčka, ředitele Agentury pro sociální začleňování, výrazně přibývá i přes zhoršující se situaci v sociálně vyloučených lokalitách příkladů dobrých praxí, a to jak na úrovni neziskových organizací, tak ve značném množství obcí.

„Útoky na tyto praxe nepoškozují jen dobré jméno řady měst i organizací, ale i samotné Romy, kteří díky nim získávají práci, přístup ke vzdělání či lepší podmínky k bydlení. Ukazovat, že v Česku nefunguje sociální začleňování pouze na příkladu ústeckých Předlic, je velmi nešťastné. Je to stejné, jako když na příkladu jednoho Roma paušalizujete situaci všech Romů v celé republice,“ reagoval pro server Romea.cz na vyjádření Miroslava Brože Šimáček. 

Konference Evropského grassrootového antirasistického hnutí (EGAM) se zúčastnilo na čtyřicet delegátů ze 16 států Evropy a USA. Grassrootová ozrganizace je skupina jednotlivců, kteří se sami organizují a sledují společné zájmy. Organizace jsou obvykle málo formální a mají široký záběr aktivit.

Přečteno: 819x
 

Kam dál:

Štítky:  

EGAM, Konference, Konexe, o. s., Romové, AktivismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo