romea - logo
26. února 2021 (pátek)
svátek má Dorota

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V České republice proběhla mezinárodní konference antirasistického hnutí EGAM Romské obrození v Evropě

Praha, 16.6.2014 11:33, (ROMEA)
Účastníci mezinárodní konference Romské obrození v Evropě navštívili 14. června 2014 romské ghetto v ústeckých Předlicích. Uprostřed je Alain Daumas, prezident francouzské unie romských sdružení (UFAT), s Romkami z Předlic. (FOTO: ČTK)
Účastníci mezinárodní konference Romské obrození v Evropě navštívili 14. června 2014 romské ghetto v ústeckých Předlicích. Uprostřed je Alain Daumas, prezident francouzské unie romských sdružení (UFAT), s Romkami z Předlic. (FOTO: ČTK)

Ve dnech 12. až 15. června 2014 se v Praze konalo přípravné setkání aktivistů EGAM  (European Grassroots Antirasist Movement, Evropského protirasistického hnutí zdola) k Evropským slavnostem romské hrdosti (European Roma Pride). Setkání spolu se sítí EGAM organizovalo sdružení Konexe.

V rámci programu se účastníci konference v pátek 13. června zúčastnili pietního setkání u prasečí farmy v Letech u Písku – místem genocidy je provedl americký spisovatel a aktivista v oblasti lidských práv Paul Polansky. V sobotu se pak setkali s romskou komunitou v ústeckých Předlicích.

Sdružení Konexe hodlá zvát zahraniční hosty do sociálně vyloučených lokalit častěji. Slibuje si od toho hlavně změnu v pohledu na integraci Romů, která se podle něho zatím naprosto míjí úspěchu, byť jsou do ní vkládány nemalé prostředky z Evropské unie.

"Programy selhávají hlavně kvůli paternalismu. Na Romy je pohlíženo jako na handicapované děti, které nerozumějí světu, ve kterém žijí. Nákladné projekty vznikají v kancelářích velkých neziskových organizací bez toho, aby je někdo s Romy jakkoliv konzultoval," uvedl Brož.

Hlavním účelem sobotní návštěvy v Ústí nad Labem bylo podle něj seznámit účastníky mezinárodního setkání antirasistických aktivistů s realitou českých romských ghett.

"Na vlastní oči se mohli přesvědčit o výsledcích integrace Romů v Česku a porovnat s mýtem, jak se všechno daří, který vytváří například Agentura pro sociální začleňování. Mnozí byli skutečností šokováni," řekl Brož.

Podle Martina Šimáčka, ředitele Agentury pro sociální začleňování, výrazně přibývá i přes zhoršující se situaci v sociálně vyloučených lokalitách příkladů dobrých praxí, a to jak na úrovni neziskových organizací, tak ve značném množství obcí.

„Útoky na tyto praxe nepoškozují jen dobré jméno řady měst i organizací, ale i samotné Romy, kteří díky nim získávají práci, přístup ke vzdělání či lepší podmínky k bydlení. Ukazovat, že v Česku nefunguje sociální začleňování pouze na příkladu ústeckých Předlic, je velmi nešťastné. Je to stejné, jako když na příkladu jednoho Roma paušalizujete situaci všech Romů v celé republice,“ reagoval pro server Romea.cz na vyjádření Miroslava Brože Šimáček. 

Konference Evropského grassrootového antirasistického hnutí (EGAM) se zúčastnilo na čtyřicet delegátů ze 16 států Evropy a USA. Grassrootová ozrganizace je skupina jednotlivců, kteří se sami organizují a sledují společné zájmy. Organizace jsou obvykle málo formální a mají široký záběr aktivit.

Přečteno: 805x
 

Kam dál:

Štítky:  

EGAM, Konference, Konexe, o. s., Romové, AktivismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo