romea - logo
1. července 2022 (pátek)
svátek má Jaroslava

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V Českých Budějovicích kromě protiromského shromáždění proběhne i Čikhatar Het II

České Budějovice, 28.6.2013 14:13, (ROMEA)
Občanské sdružení Konexe společně s místní romskou komunitou pořádá 29. 6. 2013 od 13 hodin na sídlišti Máj v Českých Budějovicích shromáždění za lepší sousedské vztahy.
Občanské sdružení Konexe společně s místní romskou komunitou pořádá 29. 6. 2013 od 13 hodin na sídlišti Máj v Českých Budějovicích shromáždění za lepší sousedské vztahy.

České Budějovice se připravují na shromáždění, která proběhnou v sobotu na náměstí Přemysla Otakara II a na sídlišti Máj. Shromáždění jsou reakcí na incident, při kterém se mělo dostat do konfliktu na dětském hřišti napřed několik dětí, pak jejich rodiče a další dospělí. Výsledkem konfliktu mezi Romy na jedné straně a Čechy na druhé straně bylo několik zraněných. Mezi zraněnými je i těhotná žena. Není jasné, kdo a jak konflikt začal, protože přesné příčiny a okolnosti incidentu policie zatím nezveřejnila.

Na budějovickém sídlišti Máj proběhne stejně jako minulý týden v Duchcově shromáždění s kulturním programem Čikhatar Het/Z bahna ven II, které společně s místní romskou komunitou pořádá občanské sdružení Konexe. "Shromáždění je na podporu místní českoromské sousedské komunity, za zlepšení sousedských vztahů," uvedl pro server Romea.cz Miroslav Brož ze sdružení Konexe s tím, že začátek je naplánován na 13 hodinu Na kopečku.

Na shromáždění by podle plakátu měly vystoupit kapely Gypsi Song, Kladivo Band a další. "Shromáždění jsme na radnici ohlásili již v pondělí," upřesnil pro server Romea.cz Brož.

Další shromáždění je naplánováno od 16 hodin na náměstí Přemysla Otakara II. Ihned po incidentu na sídlišti Máj vznikla na facebooku Protestní akce proti nepřizpůsobivým občanům, což je v současné době krycí název pro všechny připravované protiromské akce. Podle jejich odhadu by mohlo přijít kolem 700 až 800 demonstrantů.

O připravovaném protestu informoval již dříve jeden z pořadatelů Michael Choura. "Na sobotní akci jsme pozvali i českobudějovického primátora, který nás přijal. Podle něj však situaci kolem sídliště Máj zveličujeme," řekl Choura.

Sídliště Máj patří k lokalitě, kde žije vysoký počet sociálně slabých rodin i jedinců. Velkou část z toho tvoří lidé z romské komunity. "Páteční konflikt je pouze výsledkem špatné politiky města, kraje i státu. Sociální i ekonomická situace je u řady obyvatel skutečně zoufalá a všichni před tím jen strkají hlavu do písku," řekla bývalá českobudějovická zastupitelka Marie Paukejová, která dlouhé roky na Máji žije.

Největší českobudějovické sídliště, kde bydlí zhruba pětina obyvatel města, patří mezi lokality, v níž si nikdo nechce koupit byty. Ceny objektů na sídlišti jsou podle realitních kanceláří výrazně nižší než v jiných částech města. Na začátku 90. let minulého století na Máj byli přestěhováni lidé po privatizaci a restituci lukrativních domů v centru města. "Obávám se, že těch konfliktů bude přibývat. Jen si říkám, aby při nich nezačala téct krev," řekla Paukejová.

Přečteno: 2021x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Demonstrace, České Budějovice, Čhikatar het/Z bahna ven, Konexe, o. s., Rasismus, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo