V Českých Budějovicích uctili památku židovských občanů z transportu v roce 1942

Veřejnou modlitbou za oběti holokaustu ve čtvrtek v Českých Budějovicích uctili památku židovských občanů, kteří byli v dubnu 1942 odvlečeni transportem AKB do Terezína. Většina z nich pak zemřela ve vyhlazovacích táborech. Památku 910 lidí v transportu připomíná 910 oblázků položených u sedmiramenného svícnu, jenž stojí na místě bývalé synagogy.
"Jedná se o židovskou tradici, kdy se oblázky kladou na náhrobky místo věnců a květin," řekl ČTK ředitel pobočky Paměti národa Jihočeský kraj Tomáš Trantina. Z transportu se po konci války vrátilo domů 31 lidí, zbylí z 910 zemřeli. Události připomíná na místě bývalé synagogy v ulici F. A. Gerstnera také výstava pobočky Paměti národa, která informuje o židovské komunitě a pokládání kamenů zmizelých do českobudějovických ulic.
"Hlavním smyslem akce je připomenout osudy našich spoluobčanů, kteří byli z ideologických důvodů označeni nacisty za méněcennou rasu a deportováni ze svých domovů nejprve do Terezína a většina z nich dále do vyhlazovacích táborů. Tato historie by neměla zůstat jen pietní vzpomínkou, ale je nutné ji připomínat," uvedl náměstek českobudějovického primátora Juraj Thoma (hnutí Občané pro Budějovice).
První zmínka o židovských obyvatelích Českých Budějovic pochází z roku 1341, kdy král Jan Lucemburský povolil usazení dvou Židů ve městě. V letech 1505 a 1506 nastaly pogromy a Židé byli z města na více než 300 let vypovězeni. Bez omezení se tu mohli usazovat až po roce 1848. Nejvíce občanů židovského vyznání ve městě žilo v roce 1930, a to 1138.
Kam dál:
- Za vydání tzv. "bible" popíračů holokaustu potvrdil soud v Brně peněžitý trest
- VIDEO: V Praze proběhl workshop o romských dějinách
- Od vyhlazení Lidic nacisty uplynulo 80 let. Tragickou událost připomene řada akcí, první proběhla v kladenském gymnáziu
- Židovské muzeum vrátilo rodině portréty, o které přišla před 80 lety
- Muzeum romské kultury získalo za publikaci se vzpomínkami pamětníků cenu v Národní soutěži muzeí Gloria musealis
- Česko si připomíná 80 let od útoku na Heydricha, do Prahy přijede i Čaputová
- Podcast BEZ OBALU: Patnáctiletý Petr si vymyslel útok Romů. Od břeclavské lži uplynulo 10 let
- Jana Horváthová v Senátu: Majorita i minorita žije ve vlastních oddělených světech. Lepší vzájemné soužití ovlivní kvalitu životů nás všech
- Výstava ukáže plány nacistů na uspořádání Evropy podle rasových principů
- Romové oslavují Den romského odboje jako připomínku povstání Romů v Osvětimi proti příslušníkům SS
- Miloš Vystrčil: Pieta v Letech u Písku je i výzvou, aby se lidé chovali férově k menšinám
- Historička Kateřina Čapková: Holokaust zahrnuje jak genocidu Židů, tak i genocidu Romů a Sintů
Štítky:
Holocaust, České Budějovice, Historie, Druhá světová válkaHLAVNÍ ZPRÁVY
