romea - logo
27. září 2021 (pondělí)
svátek má Jonáš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V češtině vyjde kniha vzpomínek Liny Heydrichové, manželky nacistického válečného zločince Reinharda Heydricha

Praha, 21.5.2012 15:10, (ROMEA)
Válečný zločinec Reinhard Heydrich.

V češtině vyjde příští týden kniha vzpomínek Liny Heydrichové nazvaná Můj život s Reinhardem. Manželka někdejšího říšského protektora a jednoho z představitelů nacistické říše v něm líčí léta strávená v protektorátu jako nejkrásnější ve svém životě. Kniha vychází přesně 70 let po atentátu na Heydricha, který se stal osudovou postavou českých dějin.

V Německu vyšla kniha prvně již v 70. letech pod názvem Můj život s válečným zločincem. Letos vyšla v reedici a v českém překladu ji poprvé vydává nakladatelství Toužimský & Moravec. Memoáry doprovází úvodní slovo Heydrichova syna Heidera, který na knihu vlastní autorská práva. Zahrnuje také komentář historika Jaroslava Čvančary a rozhovor s Heiderem Heydrichem.

Kniha je doplněna o bohatou fotografickou přílohu z archivu rodiny Heydrichů, Jaroslava Čvančary i dalších včetně archivních snímků z ČTK. Mnoho z více než 180 fotografií je publikováno poprvé.

Reinhard Heydrich byl jedním ze spolustrůjců holokaustu, za jeho éry se začal naplňovat tragický osud českých a moravských Židů a Romů. Byl druhým nejvyšším představitelem SS (obergruppenführer SS), generál policie, šéf Hlavního úřadu říšské bezpečnosti (RSHA) a Bezpečnostní služby (SD) a v letech 1941-1942 zastupujícím říšským protektorem Protektorátu Čechy a Morava. Tím byl osm měsíců a osm dní.

Heydrich zanechal v českých dějinách krvavou stopu. Na shromáždění nacistických funkcionářů několik dnů po svém příjezdu řekl: "Českomoravský prostor se nesmí nikdy ponechat v takovém stavu, který by umožňoval Čechům tvrdit, že je to jejich prostor. ... Někdy nezbude nic jiného, než Čechy poněmčit a převychovat, nebo postavit nakonec ke zdi." Jen za čtyři měsíce výjimečného stavu, který okamžitě po příjezdu vyhlásil, padlo 486 rozsudků smrti a v koncentračních táborech skončilo přes 2 100 Čechů.

Atentát na Heydricha uskutečněný 27. května 1942 parašutisty Jozefem Gabčíkem a Janem Kubišem patří k největším činům v historii odboje v Československu i celé okupované Evropě. Jak výstižně napsal profesor Václav Černý: "Heydrich přišel zabít český národ a český národ ho za to zabil."

Heydrich na následky zranění 4. června zemřel. Okamžitě po atentátu bylo vyhlášeno stanné právo a začaly masové popravy. Sedm parašutistů zahynulo 18. června v chrámu Cyrila a Metoděje v pražské Resslově ulici. Nacistický teror vyvrcholil v červnu 1942 vyhlazením Lidic a Ležáků. Za druhého stanného práva, které skončilo 3. července 1942, zahynulo přes 3000 lidí.

Hlavními Heydrichovými cíly v Protektorátu bylo zvětšit podíl zbrojní výroby pro nacisty, připravit germanizaci a později likvidaci českého národa či vyvolat a upevnit kolaborantskou politiku. Krátkodobým cílem Heydricha byla likvidace domácího odboje za účelem "uklidnění" situace v Protektorátu.

Nechal zatknout předsedu vlády Aloise Eliáše (již v říjnu byl odsouzen k trestu smrti za velezradu a vyzvědačství, zemřel na popravišti 19. června 1942). V období stanného práva (již druhé v Protektorátu, první bylo v červnu 1939) od 28. září 1941 do 20. ledna 1942 byli popraveni představitelé Obrany národa, Sokola či ilegálního vedení KSČ.

Řešení českého problému mělo být podle Heydrichova projevu v Černínském paláci 2. října 1941 následovné: poněmčení, vystěhování na východ a fyzická likvidace těch, kteří by se proti tomu postavili. 

Již dva týdny po nástupu bylo na poradě v Praze 10. října rozhodnuto o deportaci části českých Židů do Lodže a Terezín byl určen jako vhodné místo pro soustředění většiny protektorátních Židů před jejich transportem do vyhlazovacích táborů, většinou do Osvětimi. Romové byli soustředěni v koncentračních táborech v Letech u Písku a v Hodoníně u Kunštátu na Moravě.

KAM DÁL?
HISTORICKÉ OKÉNKO: V prosinci 1941 vyslala exilová vláda do protektorátu parašutisty. Ti v květnu 1942 spáchali atentát na Heydricha
HISTORICKÉ OKÉNKO: Před 70 lety začal v Praze vládnout Heydrich, spoluautor holokaustu, který chtěl Čechy vyvraždit, poněmčit či vystěhovat
HISTORICKÉ OKÉNKO: Před 70 roky začali nacisté deportovat děti, ženy i muže do židovského ghetta v Terezíně
Koncentrák v Letech a romský holokaust
Historické okénko: Neviditelný holokaust Romů
HISTORICKÉ OKÉNKO: 1. říjen v našich dějinách: Okupace pohraničí nacisty (1938). Vynesení rozsudků Norimberským tribunálem (1946)
Terezínská tryzna: Obrana demokracie proti neonacismu musí začít včas
Před 70 lety Hitler přepadl Rusko, dnes má v této zemi desetitisíce uctívačů
Před 75 lety vyhráli henleinovci volby do Národního shromáždění

Přečteno: 1899x
 

Štítky:  
HLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo