romea - logo
19. září 2019 (čtvrtek)
svátek má Zita
Loading
rozšířené vyhledávaní

V Chomutově se bude opakovat hlasování, rozhodl soud

Chomutov, Brno, 20.11.2014 10:45, (ROMEA)
Ilustrační koláž: Fond proti korupci, Romea.cz
Ilustrační koláž: Fond proti korupci, Romea.cz


V Chomutově budou lidé znovu hlasovat v obecních volbách. Ústecký krajský soud sice nevyhověl návrhu stěžovatelů, kteří chtěli zrušit platnost celých voleb, přesto nařídil nové hlasování, uvedl mluvčí soudu Marcela Trejbalová. Podle stěžovatelů se ve městě kupčilo s hlasy. Kupčení zdokumentovaly i protikorupční iniciativy.

Vedl je k tomu průběh romské zábavy na chomutovském sídlišti Písečná před diskotékou Roxy první den voleb 10. října. Podle aktivistů tam lidé, kterých dorazily desítky, dostávali nejdříve občerstvení, pak vyplněný hlasovací lístek a nakonec je místní ochranka odvážela auty. Cena za hlas prý byla 200 či 400 korun.

Navrhovatelé, kterými byli lídr vítězného hnutí PRO Chomutov a kandidát na primátora Daniel Černý, Iveta Nátherová a strana TOP 09, soudu podle usnesení předložili 79 zcela shodně vyplněných hlasovacích lístků ve prospěch některých kandidátů ČSSD odevzdaných v 11 ze 40 volebních okrsků.

Podle rozhodnutí soudu byly volební výsledky ovlivněny tak, že hlasování prohlásil za neplatné. "Vyřazení těchto lístků by sice nemělo vliv na rozdělení mandátů mezi jednotlivými volebními stranami, nicméně jejich započítání ovlivnilo obsazení mandátů konkrétními kandidáty ČSSD," uvedla Trejbalová. Soud přitom označil za neplatné volby v celém městě. "Chomutov tvoří jeden volební obvod, což koresponduje s judikaturou Ústavního soudu. Proto se volby budou opakovat ve všech okrscích," řekla Trejbalová.

"Jsem rád, že soud rozhodl ve prospěch našeho návrhu. Museli jsme na protizákonné jednání poukázat, protože jinak bychom se nemohli s čistým svědomím ujmout vlády nad městem. Na druhou stranu neplatnost hlasování není z pohledu fungování města v následujícím období úplně ideální," řekl Černý. Podle něho nyní nastane vakuum, ve kterém zůstane u moci dosavadní vedení města. "Doufám, že neudělá kroky, ze kterých by se potom muselo třeba trestně zpovídat," uvedl kandidát na chomutovského primátora.

V Chomutově se na koalici domluvily hnutí PRO Chomutov (osm mandátů), hnutí ANO 2011 (osm mandátů) a KSČM (šest mandátů). Do pětatřicetičlenného zastupitelstva se při již neplatném hlasování dostaly ještě dosud vládnoucí ČSSD (osm mandátů) a hnutí Nový sever (pět mandátů).

Nové hlasování by se podle mluvčího ministerstva vnitra Vladimíra Řepky mohlo uskutečnit v polovině března. Pro opakované hlasování platí stejné lhůty jako pro opakování celých voleb. "Po obdržení rozhodnutí soudu musí ministr vnitra nové volby vyhlásit do 30 dnů. Ze zákona se pak musejí uskutečnit do dalších 90 dnů. První předpokládaný termín, kdy by mohly opakované volby proběhnout i v dalších městech, je 14. březen 2015," uvedl Řepka.

Výsledku nových voleb se Černý prý neobává. "Občané Chomutova jsou již dlouhodobě nakloněni změně ve vedení města. Věřím, že i v opakovaných volbách podpoří subjekty garantující tuto změnu," dodal.

Policie prověřuje možné kupčení s hlasy v osmi městech a obcích Ústeckého kraje, potvrdila krajská policejní mluvčí Alena Bartošová. "V šesti z těchto případů už byly zahájeny úkony trestního řízení, nikdo ale zatím obviněn nebyl," dodala Bartošová.

"Apelujeme na orgány činné v trestním řízení, aby v případě Chomutova konaly, protože podle nás je pro to ve správním spise obsaženo dostatek indicií, které policii samozřejmě poskytneme," uvedla Trejbalová. Po potrestání údajných viníků volá i Černý. "Pokud se někdo konkrétní dopustil protiprávního jednání, měl by za to nést následky," řekl.

Brno-sever zvažuje ústavní stížnost kvůli neplatnosti voleb

Krajský soud v Brně již dříve rozhodl o zrušení platnosti voleb v městské části Brno-sever. Vedení městské části Brno-sever v čele se starostou Rostislavem Haklem (ČSSD) zvažuje, zda podá ústavní stížnost proti rozhodnutí Krajského soudu v Brně o neplatnosti voleb v městské části. Návrh stížnosti právníci připravují, ve čtvrtek o podání rozhodne rada městské části, řekl Hakl. Soud volby zrušil minulý týden kvůli kupčení s hlasy. Desítky Romů podle soudu volily právě Hakla za to, že dostaly bezplatný vstup na zábavu s jídlem a pitím zdarma. Hakl však odmítá, že by s tím měl cokoli společného.

"Jde nám o to zjistit, zda je rozhodnutí soudu v souladu s Ústavou České republiky. Nechceme mít žádné pochybnosti. Pokud Ústavní soud rozhodne, že je verdikt v pořádku, budeme to muset respektovat," uvedl Hakl s tím, že přesné informace o podobě návrhu zatím nemá, protože ho připravují právníci. Proto nemůže říct, na čem bude postaven.

Podle Hakla bylo rozhodnutí soudu o neplatnosti voleb překvapivé. "Mohly se jen přepočítat hlasy a případně změnit mandáty. Otázkou ale je, zda by byl soud schopný přepočet vůbec udělat. Bylo by těžké dokázat, zda lidé, kteří byli na zábavě za náramek, opravdu k volbám přišli a jestli dali za plentou hlas ČSSD," uvedl Hakl.

Ústavní soud není vázaný žádnými lhůtami. "O volebních věcech rozhoduje plénum všech 15 soudců. Řízení u plenárních věcí loni v průměru trvalo okolo devíti měsíců. Doba však může být i kratší nebo delší," řekla mluvčí Ústavního soudu Miroslava Sedláčková.

Podání stížnosti však nemá odkladný účinek, a proto se volby v opakovaném termínu budou konat i v případě, že by Ústavní soud ještě nerozhodl. Uskutečnit by se pravděpodobně měly 14. března příštího roku, oficiálně však ministerstvo vnitra ještě žádný termín nevyhlásilo.

Návrh na neplatnost voleb v Brně-severu podal lidovecký zastupitel Petr Hladík. Namítal, že Romové volili za peníze nebo vstup na zábavu. Akci pro ně uspořádal Adam Adámek, jenž to vysvětlil tím, že chtěl Romy jen naučit volit, aby se měli lépe. Podle soudu Romové nešli k volbám svobodně.

Ve volbách v části Brno-sever zvítězilo Sdružení občanů Lesné s devíti mandáty mezi 35 zastupiteli, druhé ANO získalo mandátů šest stejně jako třetí ČSSD. Čtyři mandáty měli lidovci a po dvou TOP 09, Strana zelených, KSČM, A co Brno? a ODS.
Přečteno: 626x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Volby, Volby 2014, kupčení hlasů, Komunální volby 2014, ChomutovHLAVNÍ ZPRÁVY

Ve Spišské nové vsi zabránil řidič Romkám nastoupit do autobusu - srpen 2019 (FOTO: Video Štefan Polák)

videoDiskriminace? Romky chtěly nastoupit do autobusu, řidič jim zavřel dveře a odjel. Není to ojedinělý případ

16.9.2019 23:00
Košický kraj brázdí linkové autobusy s názvem slovenské firmy Eurobus. Nové autobusy ale nebrání starému chování některých řidičů této firmy, které k Romům není vždy právě vstřícné. Podle firmy Eurobus jde o nedorozumění, video a svědectví však svědčí o něčem jiném.
 celý článek

Žena se sbírkou hákových křížů na krku 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Reflex, koláž: Romea.cz)

Ženu s hákovými kříži chce policie obžalovat za podporu hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka

16.9.2019 12:10
Pražští kriminalisté navrhli obžalovat sedmačtyřicetiletou ženu, která přišla na dubnovou demonstraci hnutí SPD na Václavské náměstí s řetízkem s hákovými kříži a dalšími symboly nacistického Německa. Informaci sdělil České televizi mluvčí pražské policie Jan Daněk. Ženu viní kriminalisté z projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka. Za to jí hrozí až tři roky vězení.
 celý článek

Prezidentka Zuzana Čaputová s romskými studenty (FOTO: Facebook)

videoVIDEO: Zuzana Čaputová posnídala s romskými studenty

13.9.2019 13:40
Páteční dopoledne strávila prezidentka Slovenské republiky, Zuzana čaputová s mladými romskými studenty. Společná snídaně a debata o budoucnosti těchto mladých talentovaných lidí byla pro mnohé z nich velmi příemným zážitkem. Čaputová si po volbách získala přízeň Romů také tím, že jim ve své děkovné řeči poděkovala v romském jazyce.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo