romea - logo
25. února 2021 (čtvrtek)
svátek má Liliana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V děčínské ubytovně je druhý den kolem dvou set lidí bez elektrického proudu

5.1.2016 16:30
Vchod do ubytovny v Zelené ulici v Děčíně. (FOTO: Archiv Konexe)
Vchod do ubytovny v Zelené ulici v Děčíně. (FOTO: Archiv Konexe)

Ubytovna v Zelené ulici v Děčíně, která se v létě 2014 stala jedním z cílů protiromských pochodů, je od včerejška po vyhoření jističů bez připojení k elektrickému proudu. V objektu žije kolem dvou set obyvatel, z toho velkou část tvoří děti.

„S majitelem se komunikuje dost těžko. Když jsme se ho ptali, kdy dojde k opravě, ani neodpověděl. Jsou tu malé děti, nemocní a postižení lidé, nedá se ani uvařit čaj, nemůžeme topit. Je to o zdraví,“ shodují se nájemníci.

Podle provozovatele ubytovny Davida Leše došlo k vyhoření v důsledku připojení několika bytů k elektrickým rozvodům na černo. „Jde o 16 jističů. Bude nutné udělat revize. K opravě dojde ve středu, do objektu přijde elektrikář,“ uvedl dnes pro server Romea.cz.

Nájemníci jsou k jeho vyjádření spíše skeptičtí. „Je otázka, zda je taková lhůta reálná. V domě jsou původní, zastaralé rozvody, může se ukázat, že bude nutná nová instalace rozvodů. Někteří lidé si tu také myslí, že jde o slib, aby byl klid. Diví se tomu, proč elektrikáře nezavolali hned, venku mrzne, v bytech je hrozná zima,“ přiblížil přímo z místa zástupce organizace Konexe.

Majitelem „Zelené“ ubytovny je Petr Trabalka, který vlastní také nechvalně proslulou ubytovnu Hotel Freedom v Krásném Březně v Ústí nad Labem. V ní nechal před časem své nájemníky bydlet v nezkolaudovaných sklepních prostorách. Obyvatelé v jeho děčínském objektu se pro změnu dlouhodobě potýkají se štěnicemi.

„Spíme na zemi, všechno jsme museli dát pryč kvůli štěnicím,“ potvrdil pro server Romea.cz jeden z nájemníků. „Přitom chodíme do práce, platíme nájem, nemáme dluhy – a žijeme v takových podmínkách. Bydlení jinde se ale shání dost těžko.“ 

Přečteno: 1158x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Děčín, ubytovna, sociální vyloučeníHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo