romea - logo
25. září 2020 (pátek)
svátek má Zlata

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V děčínské ubytovně je druhý den kolem dvou set lidí bez elektrického proudu

5.1.2016 16:30
Vchod do ubytovny v Zelené ulici v Děčíně. (FOTO: Archiv Konexe)
Vchod do ubytovny v Zelené ulici v Děčíně. (FOTO: Archiv Konexe)

Ubytovna v Zelené ulici v Děčíně, která se v létě 2014 stala jedním z cílů protiromských pochodů, je od včerejška po vyhoření jističů bez připojení k elektrickému proudu. V objektu žije kolem dvou set obyvatel, z toho velkou část tvoří děti.

„S majitelem se komunikuje dost těžko. Když jsme se ho ptali, kdy dojde k opravě, ani neodpověděl. Jsou tu malé děti, nemocní a postižení lidé, nedá se ani uvařit čaj, nemůžeme topit. Je to o zdraví,“ shodují se nájemníci.

Podle provozovatele ubytovny Davida Leše došlo k vyhoření v důsledku připojení několika bytů k elektrickým rozvodům na černo. „Jde o 16 jističů. Bude nutné udělat revize. K opravě dojde ve středu, do objektu přijde elektrikář,“ uvedl dnes pro server Romea.cz.

Nájemníci jsou k jeho vyjádření spíše skeptičtí. „Je otázka, zda je taková lhůta reálná. V domě jsou původní, zastaralé rozvody, může se ukázat, že bude nutná nová instalace rozvodů. Někteří lidé si tu také myslí, že jde o slib, aby byl klid. Diví se tomu, proč elektrikáře nezavolali hned, venku mrzne, v bytech je hrozná zima,“ přiblížil přímo z místa zástupce organizace Konexe.

Majitelem „Zelené“ ubytovny je Petr Trabalka, který vlastní také nechvalně proslulou ubytovnu Hotel Freedom v Krásném Březně v Ústí nad Labem. V ní nechal před časem své nájemníky bydlet v nezkolaudovaných sklepních prostorách. Obyvatelé v jeho děčínském objektu se pro změnu dlouhodobě potýkají se štěnicemi.

„Spíme na zemi, všechno jsme museli dát pryč kvůli štěnicím,“ potvrdil pro server Romea.cz jeden z nájemníků. „Přitom chodíme do práce, platíme nájem, nemáme dluhy – a žijeme v takových podmínkách. Bydlení jinde se ale shání dost těžko.“ 

Přečteno: 1150x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Děčín, ubytovna, sociální vyloučeníHLAVNÍ ZPRÁVY

Romští kandidáti v krajských a senátních volbách 2020 (Koláž: Romea.cz)

V Krajských volbách kandiduje minimálně sedm Romů, do Senátu jeden. Romové jsou na kandidátkách Pirátů, SPD, Změny a Strany zelených

23.9.2020 17:00
Jak zjistil server Romea.cz o hlasy voličů v letošních krajských volbách bude v celém Česku usilovat nejméně 7 Romů. Jeden Rom, Cyril Koky, pak kandiduje do Senátu za Pirátskou stranu. Právě Piráti, jako vůbec první parlamentní strana v historii, nasadili Roma Karla Kariku jako lídra kandidátky v Ústeckém kraji a jejich kandidáta na hejtmana. Dva Romové pak kandidují i za hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, které je známé svými protiromskými a xenofobními výroky a je pravidelně zmiňováno ve zprávách o extremismu.
 celý článek

Budova Rady Evropy ve Štrasburku (FOTO: Elwood j blues, Wikimedia Commons)

Podle Rady Evropy je výuka romštiny v Česku nedostatečná. Ve městech se zastoupením menšin chybějí dvojjazyčné nápisy

23.9.2020 15:38
Rada Evropy (RE) dnes vyzvala Českou republiku, aby i nadále zlepšovala ochranu menšinových jazyků. Česko učinilo kroky pozitivním směrem v ochraně němčiny, polštiny a moravské chorvatštiny, uvádí zpráva tohoto nadnárodního orgánu. RE ale Česku zároveň připomněla nedostatečnou výuku romštiny na základních a středních školách.
 celý článek

Na akci, Běh pro zdraví, 19. června 2018, holčička podala v běhu bravurní výkon. Běžela v balerínkách ... Doběhla první! (FOTO: Centrum voľného času CVrČek)

"Dívka v balerínkách" sklízí další sportovní úspěchy. Vyhrála běh na 1500 na mistrovství Východního Slovenska

23.9.2020 15:13
Annamária Horváthová, známá jako dívka v balerínkách, se stala absolutní vítězkou v běhu na 1500 m na mistrovství Východního Slovenska jednotlivců. A sbírala i další sportovní úspěchy. Na mistrovství Slovenska dorostenců a dorostenek v běhu na 1 500 m byla třetí a v běhu na 800 m doběhla pátá.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo