romea - logo
28. února 2021 (neděle)
svátek má Lumír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V Duchcově se na protiromské demonstraci sešlo několik stovek lidí. Neonacisté se pokusili dostat k Romům

Duchcov, 29.5.2013 20:14, (ROMEA)
V Duchcově na Teplicku na náměstí demonstrovalo 29. května asi 500 lidí. Místní shromáždění svolali jako reakci na útok skupiny Romů na mladý manželský pár v polovině května. Po skončení shromáždění se část demonstrantů vydala směrem k domům obývaných Romy. Cestu jim přehradila policie a svolavatel lidi vyzval, aby se rozešli.
V Duchcově na Teplicku na náměstí demonstrovalo 29. května asi 500 lidí. Místní shromáždění svolali jako reakci na útok skupiny Romů na mladý manželský pár v polovině května. Po skončení shromáždění se část demonstrantů vydala směrem k domům obývaných Romy. Cestu jim přehradila policie a svolavatel lidi vyzval, aby se rozešli.

V Duchcově na Teplicku na náměstí demonstrovalo několik stovek lidí. Místní shromáždění svolali jako reakci na útok skupiny Romů na mladý manželský pár v polovině května. Policie už pětici útočníků obvinila z těžkého ublížení na zdraví. Po skončení shromáždění se část demonstrantů vydala směrem k domům obývaných Romy. Cestu jim přehradila policie a svolavatel lidi vyzval, aby se rozešli.

Část tak učinila, ale někteří z nich pod vedením skupiny neonacistů se snažili proniknout do romské čtvrti jinými ulicemi. Policie jim v tom zabránila, antikonfliktní tým se jim snažil cestu do ulice, kde se v polovině května napadení odehrálo, rozmluvit. V ulicích po 20:00 zůstávaly už jen hloučky lidí.

"Po oficiálním ukončení akce se přibližně dvě stovky účastníků za skandování různých hesel přesunuly k ulici Městské příkopy. V čele průvodu bylo několik desítek příznivců krajní pravice, jejichž agresivní chování se stupňovalo i přes intenzivní práci policistů z antikonfliktního týmu. V zájmu ochrany života a zdraví osob a zabezpečení veřejného pořádku přehradili policisté Speciální pořádkové jednotky (SPJ) davu přístup do městské části Jižní město. Po několika výzvách policie se část lidí rozešla, několik desítek osob se snažilo různými ulicemi proniknout do lokality, kde došlo minulý týden k napadení manželského páru. Díky nasazení policistů SPJ a členů antikonfliktního týmu se podařilo situaci ve městě uklidnit a ve 21:00 hodin bylo bezpečnostní opatření ukončeno," popsla situaci po oficiálním ukončení shromáždění policejní mluvčí Daniel Vítek

Protiromské setkání na náměstí svolali tři místní lidé pod názvem Shromáždění nespokojených občanů. "Neházím všechny Romy do jednoho pytle. Ale pokud si stěžují, že je jim tolik ubližováno, tak proč se neseberou a nejdou jinam? Já bych to udělal," řekl dnes shromážděným jeden z pořadatelů Jindřich Svoboda, lidé na náměstí ho za to odměnili potleskem. Svoboda, který sám na sociální sítí vyzval k vyvraždění všech Romů, se dnes snažil lidi mírnit. "Dneska nikam nepochodujeme. Když bude zájem, můžeme svolat shromáždění na náměstí Legií," dodal. Poblíž leží místo, kde byl pár napadený i dům, kde údajní útočníci bydlí.

Na tomtéž místě se hodinu před začátkem setkání na náměstí sešli i místní Romové, aby se pomodlili za klid a mír. Vadí jim, že na ně padla kolektivní vina, i když za nic nemohou. "Když se lidi perou, tak se vždycky perou dva," připomněl přítomný farář.

Podle informací vládní zmocněnkyně pro lidská práva Moniky Šimůnková je rodina, kterou policie z napadení obvinila, uzavřená a v Duchcově žije jen občas. "Samotní obyvatelé Duchcova, včetně místních Romů, uvádějí, že pachatelé útoku pochází z uzavřené rodiny, která se nedávno vrátila z Velké Británie a jejíž členové měli opakovaně problémy s okolím," uvedla Šimůnková.

K diskusi vyzvala i duchcovská starostka Jitka Bártová. "Slibuji, že svoláme setkání duchcovských občanů, kde můžeme o všem diskutovat," řekla na shromáždění. Podle ní i jeho svolavatelů jsou ale nutné legislativní změny, aby se situace změnila.

Policie nasadila do bezpečnostního opatření stovku policistů a to včetně členů antikonfliktního týmu a kriminalistů a šedesát členů SPJ. "Během odpoledne jsme v rámci kontrol motorových vozidel, které směřovaly do Duchcova, zajistili 22 zbraní. Konkrétně se jednalo o baseballové pálky, meč, mačetu, několik dřevěných a železných tyčí a nožů. V rámci bezpečnostního opatření byl omezen na svobodě 38letý muž, který je podezřelý z přestupku proti veřejnému pořádku," dodal policejní mluvčí Daniel Vítek.

Důvodem dnešního shromáždění bylo napadení mladého manželského páru skupinou několika Romů v noci na 18. května. Předcházel mu podle policie i pokus o krádež kola, při kterém byl zraněn jeho majitel. Poté stejní útočníci napadli mladý manželský pár, který se vracel z diskotéky. Kopali je a bili pěstmi. Policie už pětici obvinila, soud ale podnět na jejich vzetí do vazby nepřijal. Kromě obvinění útočníků policie prověřuje i události následující po napadení. Zajímá se o únik videa z městské kamery, chování městského strážníka i internetové diskuse, kde Jindřich Svoboda, jeden ze svolavatelů shromáždění, vyzval k vyvraždění všech Romů.

Přečteno: 5842x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Duchcov, Neonacismus, Demonstrace, Napadení, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo