romea - logo
23. listopadu 2020 (pondělí)
svátek má Klement

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V Duchcově se na protiromské demonstraci sešlo několik stovek lidí. Neonacisté se pokusili dostat k Romům

Duchcov, 29.5.2013 20:14, (ROMEA)
V Duchcově na Teplicku na náměstí demonstrovalo 29. května asi 500 lidí. Místní shromáždění svolali jako reakci na útok skupiny Romů na mladý manželský pár v polovině května. Po skončení shromáždění se část demonstrantů vydala směrem k domům obývaných Romy. Cestu jim přehradila policie a svolavatel lidi vyzval, aby se rozešli.
V Duchcově na Teplicku na náměstí demonstrovalo 29. května asi 500 lidí. Místní shromáždění svolali jako reakci na útok skupiny Romů na mladý manželský pár v polovině května. Po skončení shromáždění se část demonstrantů vydala směrem k domům obývaných Romy. Cestu jim přehradila policie a svolavatel lidi vyzval, aby se rozešli.

V Duchcově na Teplicku na náměstí demonstrovalo několik stovek lidí. Místní shromáždění svolali jako reakci na útok skupiny Romů na mladý manželský pár v polovině května. Policie už pětici útočníků obvinila z těžkého ublížení na zdraví. Po skončení shromáždění se část demonstrantů vydala směrem k domům obývaných Romy. Cestu jim přehradila policie a svolavatel lidi vyzval, aby se rozešli.

Část tak učinila, ale někteří z nich pod vedením skupiny neonacistů se snažili proniknout do romské čtvrti jinými ulicemi. Policie jim v tom zabránila, antikonfliktní tým se jim snažil cestu do ulice, kde se v polovině května napadení odehrálo, rozmluvit. V ulicích po 20:00 zůstávaly už jen hloučky lidí.

"Po oficiálním ukončení akce se přibližně dvě stovky účastníků za skandování různých hesel přesunuly k ulici Městské příkopy. V čele průvodu bylo několik desítek příznivců krajní pravice, jejichž agresivní chování se stupňovalo i přes intenzivní práci policistů z antikonfliktního týmu. V zájmu ochrany života a zdraví osob a zabezpečení veřejného pořádku přehradili policisté Speciální pořádkové jednotky (SPJ) davu přístup do městské části Jižní město. Po několika výzvách policie se část lidí rozešla, několik desítek osob se snažilo různými ulicemi proniknout do lokality, kde došlo minulý týden k napadení manželského páru. Díky nasazení policistů SPJ a členů antikonfliktního týmu se podařilo situaci ve městě uklidnit a ve 21:00 hodin bylo bezpečnostní opatření ukončeno," popsla situaci po oficiálním ukončení shromáždění policejní mluvčí Daniel Vítek

Protiromské setkání na náměstí svolali tři místní lidé pod názvem Shromáždění nespokojených občanů. "Neházím všechny Romy do jednoho pytle. Ale pokud si stěžují, že je jim tolik ubližováno, tak proč se neseberou a nejdou jinam? Já bych to udělal," řekl dnes shromážděným jeden z pořadatelů Jindřich Svoboda, lidé na náměstí ho za to odměnili potleskem. Svoboda, který sám na sociální sítí vyzval k vyvraždění všech Romů, se dnes snažil lidi mírnit. "Dneska nikam nepochodujeme. Když bude zájem, můžeme svolat shromáždění na náměstí Legií," dodal. Poblíž leží místo, kde byl pár napadený i dům, kde údajní útočníci bydlí.

Na tomtéž místě se hodinu před začátkem setkání na náměstí sešli i místní Romové, aby se pomodlili za klid a mír. Vadí jim, že na ně padla kolektivní vina, i když za nic nemohou. "Když se lidi perou, tak se vždycky perou dva," připomněl přítomný farář.

Podle informací vládní zmocněnkyně pro lidská práva Moniky Šimůnková je rodina, kterou policie z napadení obvinila, uzavřená a v Duchcově žije jen občas. "Samotní obyvatelé Duchcova, včetně místních Romů, uvádějí, že pachatelé útoku pochází z uzavřené rodiny, která se nedávno vrátila z Velké Británie a jejíž členové měli opakovaně problémy s okolím," uvedla Šimůnková.

K diskusi vyzvala i duchcovská starostka Jitka Bártová. "Slibuji, že svoláme setkání duchcovských občanů, kde můžeme o všem diskutovat," řekla na shromáždění. Podle ní i jeho svolavatelů jsou ale nutné legislativní změny, aby se situace změnila.

Policie nasadila do bezpečnostního opatření stovku policistů a to včetně členů antikonfliktního týmu a kriminalistů a šedesát členů SPJ. "Během odpoledne jsme v rámci kontrol motorových vozidel, které směřovaly do Duchcova, zajistili 22 zbraní. Konkrétně se jednalo o baseballové pálky, meč, mačetu, několik dřevěných a železných tyčí a nožů. V rámci bezpečnostního opatření byl omezen na svobodě 38letý muž, který je podezřelý z přestupku proti veřejnému pořádku," dodal policejní mluvčí Daniel Vítek.

Důvodem dnešního shromáždění bylo napadení mladého manželského páru skupinou několika Romů v noci na 18. května. Předcházel mu podle policie i pokus o krádež kola, při kterém byl zraněn jeho majitel. Poté stejní útočníci napadli mladý manželský pár, který se vracel z diskotéky. Kopali je a bili pěstmi. Policie už pětici obvinila, soud ale podnět na jejich vzetí do vazby nepřijal. Kromě obvinění útočníků policie prověřuje i události následující po napadení. Zajímá se o únik videa z městské kamery, chování městského strážníka i internetové diskuse, kde Jindřich Svoboda, jeden ze svolavatelů shromáždění, vyzval k vyvraždění všech Romů.

Přečteno: 5839x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Duchcov, Neonacismus, Demonstrace, Napadení, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Emil Ščuka a Jan Rusenko promluvili 25. listopadu 1989 ke statisícovému zástupu v Praze na Letné. Prostřednictvím televizních kamer také oslovili většinu domácností. Na letenské pláni současně romská skupina rozvinula romskou vlajku a mohutný dav skandoval „Ať žijí Romové“.  (FOTO: Archiv Romea.cz)

videoRomové a Sametová revoluce v roce 1989. 800 tisíc lidí na Letné skandovalo "Ať žijí Romové"

Praha, 17.11.2020 0:01, (ROMEA)
17. 11. 1989 začal v tehdejší Československé socialistické republice pád totalitního režimu Jakým způsobem se do tzv. Sametové revoluce zapojili Romové? Víte o tom, že 25. listopadu 1989 skandovalo 800 tisíc lidí na Letenské pláni „Ať žijí Romové“? Připomeňme si to článkem, který server Romea.cz poprvé publikoval v roce 2014.
 celý článek

Radek Laci (FOTO: Petr Zewlak Vrabec), (ZDROJ: Romano Voďi)

videoRadek Laci: Romské děti v dětských domovech vyrůstají jako Češi

13.11.2020 21:00
Nedostatek techniky pro on-line výuku, padající wifi připojení a taky chybějící personál. Epidemie koronaviru zasáhla výrazně taky do chodu dětských domovů v Česku. „Ve většině z nich chybí počítače, aby se tam děti mohly bez problémů zapojit do on-line výuky. Stát na tato zařízení zapomněl. Dětským domovům chybí informace od vlády, jak v současné situaci postupovat,“ upozorňuje v rozhovoru pro Romea TV Radek Laci, osobní trenér a taky spoluzakladatel organizace Vteřina poté, která pomáhá dětem z dětských domovů. 
 celý článek

Lajos ‘Paci‘ Balogh (FOTO: Facebook Roma Press Center)

Významný romský aktivista, hudebník a spoluzakladatel Dikh TV Lajos ‘Paci‘ Balogh podlehl nemoci COVID-19

13.11.2020 18:35
Na začátku listopadu podlehl nemoci COVID-19 Lajos ‘Paci‘ Balogh, politik, muzikant a aktivista, který se věnoval zlepšení situace Romů v Maďarsku. Nizozemská novinářka Roos van Hennekelder, která žije v Maďarsku v nekrologu připomíná, co vše Balogh udělal pro Romy v Maďarsku. Baloghovi bylo 28 let.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo