romea - logo
26. června 2022 (neděle)
svátek má Adriana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V Duchcově se na protiromské demonstraci sešlo několik stovek lidí. Neonacisté se pokusili dostat k Romům

Duchcov, 29.5.2013 20:14, (ROMEA)
V Duchcově na Teplicku na náměstí demonstrovalo 29. května asi 500 lidí. Místní shromáždění svolali jako reakci na útok skupiny Romů na mladý manželský pár v polovině května. Po skončení shromáždění se část demonstrantů vydala směrem k domům obývaných Romy. Cestu jim přehradila policie a svolavatel lidi vyzval, aby se rozešli.
V Duchcově na Teplicku na náměstí demonstrovalo 29. května asi 500 lidí. Místní shromáždění svolali jako reakci na útok skupiny Romů na mladý manželský pár v polovině května. Po skončení shromáždění se část demonstrantů vydala směrem k domům obývaných Romy. Cestu jim přehradila policie a svolavatel lidi vyzval, aby se rozešli.

V Duchcově na Teplicku na náměstí demonstrovalo několik stovek lidí. Místní shromáždění svolali jako reakci na útok skupiny Romů na mladý manželský pár v polovině května. Policie už pětici útočníků obvinila z těžkého ublížení na zdraví. Po skončení shromáždění se část demonstrantů vydala směrem k domům obývaných Romy. Cestu jim přehradila policie a svolavatel lidi vyzval, aby se rozešli.

Část tak učinila, ale někteří z nich pod vedením skupiny neonacistů se snažili proniknout do romské čtvrti jinými ulicemi. Policie jim v tom zabránila, antikonfliktní tým se jim snažil cestu do ulice, kde se v polovině května napadení odehrálo, rozmluvit. V ulicích po 20:00 zůstávaly už jen hloučky lidí.

"Po oficiálním ukončení akce se přibližně dvě stovky účastníků za skandování různých hesel přesunuly k ulici Městské příkopy. V čele průvodu bylo několik desítek příznivců krajní pravice, jejichž agresivní chování se stupňovalo i přes intenzivní práci policistů z antikonfliktního týmu. V zájmu ochrany života a zdraví osob a zabezpečení veřejného pořádku přehradili policisté Speciální pořádkové jednotky (SPJ) davu přístup do městské části Jižní město. Po několika výzvách policie se část lidí rozešla, několik desítek osob se snažilo různými ulicemi proniknout do lokality, kde došlo minulý týden k napadení manželského páru. Díky nasazení policistů SPJ a členů antikonfliktního týmu se podařilo situaci ve městě uklidnit a ve 21:00 hodin bylo bezpečnostní opatření ukončeno," popsla situaci po oficiálním ukončení shromáždění policejní mluvčí Daniel Vítek

Protiromské setkání na náměstí svolali tři místní lidé pod názvem Shromáždění nespokojených občanů. "Neházím všechny Romy do jednoho pytle. Ale pokud si stěžují, že je jim tolik ubližováno, tak proč se neseberou a nejdou jinam? Já bych to udělal," řekl dnes shromážděným jeden z pořadatelů Jindřich Svoboda, lidé na náměstí ho za to odměnili potleskem. Svoboda, který sám na sociální sítí vyzval k vyvraždění všech Romů, se dnes snažil lidi mírnit. "Dneska nikam nepochodujeme. Když bude zájem, můžeme svolat shromáždění na náměstí Legií," dodal. Poblíž leží místo, kde byl pár napadený i dům, kde údajní útočníci bydlí.

Na tomtéž místě se hodinu před začátkem setkání na náměstí sešli i místní Romové, aby se pomodlili za klid a mír. Vadí jim, že na ně padla kolektivní vina, i když za nic nemohou. "Když se lidi perou, tak se vždycky perou dva," připomněl přítomný farář.

Podle informací vládní zmocněnkyně pro lidská práva Moniky Šimůnková je rodina, kterou policie z napadení obvinila, uzavřená a v Duchcově žije jen občas. "Samotní obyvatelé Duchcova, včetně místních Romů, uvádějí, že pachatelé útoku pochází z uzavřené rodiny, která se nedávno vrátila z Velké Británie a jejíž členové měli opakovaně problémy s okolím," uvedla Šimůnková.

K diskusi vyzvala i duchcovská starostka Jitka Bártová. "Slibuji, že svoláme setkání duchcovských občanů, kde můžeme o všem diskutovat," řekla na shromáždění. Podle ní i jeho svolavatelů jsou ale nutné legislativní změny, aby se situace změnila.

Policie nasadila do bezpečnostního opatření stovku policistů a to včetně členů antikonfliktního týmu a kriminalistů a šedesát členů SPJ. "Během odpoledne jsme v rámci kontrol motorových vozidel, které směřovaly do Duchcova, zajistili 22 zbraní. Konkrétně se jednalo o baseballové pálky, meč, mačetu, několik dřevěných a železných tyčí a nožů. V rámci bezpečnostního opatření byl omezen na svobodě 38letý muž, který je podezřelý z přestupku proti veřejnému pořádku," dodal policejní mluvčí Daniel Vítek.

Důvodem dnešního shromáždění bylo napadení mladého manželského páru skupinou několika Romů v noci na 18. května. Předcházel mu podle policie i pokus o krádež kola, při kterém byl zraněn jeho majitel. Poté stejní útočníci napadli mladý manželský pár, který se vracel z diskotéky. Kopali je a bili pěstmi. Policie už pětici obvinila, soud ale podnět na jejich vzetí do vazby nepřijal. Kromě obvinění útočníků policie prověřuje i události následující po napadení. Zajímá se o únik videa z městské kamery, chování městského strážníka i internetové diskuse, kde Jindřich Svoboda, jeden ze svolavatelů shromáždění, vyzval k vyvraždění všech Romů.

Přečteno: 5897x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Duchcov, Neonacismus, Demonstrace, Napadení, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo