romea - logo
23. září 2021 (čtvrtek)
svátek má Berta

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V Hanušovicích a Přerově dohlížejí na veřejný pořádek Romové

5.6.2019 9:36
Ilustrační foto. (FOTO: ČT24)
Ilustrační foto. (FOTO: ČT24)

Bezpečnost v ulicích Hanušovic na Šumpersku začali střežit místní Romové. Radnice se k tomuto kroku rozhodla poté, co zhruba dva roky marně sháněla strážníka na uvolněné místo své městské policie.

Rizikové oblasti, ale i pořádek, například ve školách, hlídají dvě asistenční hlídky. Jde o dvojice Romů, kteří mají v místní romské komunitě respekt. Podobné asistenty prevence kriminality má od roku 2015 v Olomouckém kraji například Přerov, ale i další města po celé republice. „Městská policie v Hanušovicích má nyní jednoho strážníka. Chtěli jsme ji buď zrušit, nebo posílit, ale nemohli jsme nikoho sehnat. Proto jsme se rozhodli zhruba před měsícem zřídit asistenční hlídky z řad Romů," řekl starosta Marek Kostka.

Město na tyto pozice vybralo čtyři Romy ve věku 35 až 50 let, kteří mají v místní romské komunitě respekt. „Mají na sobě uniformu městské policie, ale s nápisem asistent městské policie. Nemají zbraň ani pouta, jde spíše o prevenci a monitoring prostředí. Hlídky chodí do rizikových lokalit především v problémových časech, například v nočních hodinách. Pomáhají také s organizováním akcí. Hlídají také chování školáků o přestávkách, což je podle starosty velmi účinné.

Podobný projekt funguje již čtvrtým rokem v Přerově, poprvé zde asistenty prevence kriminality vyslalo město do problémových míst v květnu 2015. Dohlížejí na pořádek ve vyloučených lokalitách města, ale pomáhají řešit i problémy s případným obtěžováním obchodníků či záškoláctvím dětí krytých rodiči. Také zde asistenty město vybralo přímo z řad lidí, kteří v těchto lokalitách bydlí a jež ostatní respektují. Původně byly v Přerově čtyři romští asistenti městské policie, poté se jejich počet zvýšil na osm, nyní chodí v reflexních vestách asistenční hlídky znovu čtyři, řekl ředitel přerovské městské policie Omar Teriaki.

Důvodem jsou peníze. Asistenty původně hradilo ministerstvo vnitra z programu prevence kriminality a ze svého dotačního titulu také úřad práce, nyní město na práci asistentů dostává dotace pouze z ministerstva. „Projekt je nyní na tři roky, doběhnout by měl v roce 2020," řekl Teriaki. 

Přečteno: 1296x
 

Kam dál:

Štítky:  

Městská policie, PřerovHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo