romea - logo
23. května 2022 (pondělí)
svátek má Vladimír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V Jihlavě odmítli Romům pronajmout sál. Oslavy Mezinárodního dne Romů se tam budou přesto konat

3.4.2017 22:46
Romská vlajka.
Romská vlajka.

Spolupráce a soužití Romů a Neromů je hlavním tématem letošních oslav Mezinárodního dne Romů nejen v Jihlavě, ale i v Praze, Brně, Ostravě, Českých Budějovicích, Chomutově nebo Novém Jičíně. V těchto městech Romové na začátku dubna uspořádají různé akce včetně přednášek, výstav, divadelních představení nebo koncertů. V Jihlavě, kde se organizátoři museli vyrovnat s diskriminací při pronájmu společenského sálu,  budou akce probíhat od 5. do 7. dubna.

Jihlavští Romové sdružení v neformálním kolektivu Zor Jilestar se k celostátním oslavám se společným mottem „Můžeme spolu“ připojí sérií aktivit, které vypuknou ve středu 5. dubna. Zahájí je odpolední komunitní úklid okolí dětského hřiště a opékání buřtů. Ve čtvrtek bude následovat vernisáž výstavy romského umělce Luďka Farkaše. Jeho obrazy budou v jihlavské restauraci Mikulka k vidění zhruba měsíc.

Hlavní část programu se odehraje v pátek 7. dubna: Fotbalový turnaj, diskuze věnovaná romskému partyzánovi a galavečer

Hlavní část programu se odehraje v pátek 7. dubna. Již dopoledne v 11 hodin ji v hale Sokol Bedřichov odstartuje turnaj v malé kopané. Kromě hráčů jihlavského FC ROMA pozvání přijalo pět dalších, převážně romských týmů. Cílem je prezentace dovedností, kooperace různých týmů, které mají jen omezené možnosti setkat se na jednom hřišti, a společný zážitek jak pro účastníky, tak pro diváky.

Neméně atraktivní součástí programu bude panelová diskuze věnovaná romskému partyzánovi Josefu Serinkovi, který za druhé světové války uprchl z koncentračního tábora v Letech u Písku a následně působil právě na Vysočině, a to v návaznosti na místní evangelický odboj. O této postavě, která ukazuje i na historii významnou pro Jihlavu a okolí, vyšla v minulém roce kniha historika Jana Tesaře s názvem Česká cikánská rapsodie. Právě na ni chce diskuze upozornit. Pozvání do panelu přijali novinář Mgr. Markus Pape, historik Mgr. Pavel Baloun a romský aktivista Jozef Miker. Debatu bude moderovat Doc. PhDr. Michal Stehlík, Ph.D.

Vyvrcholením celého dne pak bude galavečer, rozdělený na několik částí. Ta první bude věnovaná ocenění významných jihlavských Romů a Romek, stejně jako mladých talentů, které ještě čekají na svou příležitost. Právě v těchto dnech porota složená z Romů i Neromů vybírá z nominací ve čtyřech kategoriích. Uděleny budou i speciální ceny. Vyhlašování jednotlivých kategorií zpestří vystoupení místních tanečních skupin (Šukar Čhaja, Karinka, Lole Čhama, Lucka a Nysha D), po nich už bude následovat zlatý hřeb večera – taneční zábava, na které zahraje kapela Petra Gujdy a Martina Feča.

Nováková: "Setkali jsme se nicméně s diskriminací ze strany majitelů společenského sálu, kteří odmítli prostory Romům pronajmout."

"Mezinárodní den Romů je pro nás tradičně důležitým svátkem. I proto jsme rádi, že i v Jihlavě jej tento rok můžeme oslavit způsobem, který vychází ze samotné romské komunity, a aktivitami, na jejichž organizaci se Romové podílejí od samých počátků. Děkujeme Statutárnímu městu Jihlava, Velvyslanectví USA v České republice a firmě FABES, s.r.o., že nás v našem úsilí podpořili," řekl jeden z organizátorů David Drevňák.

Eva Nováková k tomu dodává: "Náš záměr byl původně jiný. Chtěli jsme využít toho, že 8. duben letos připadá na sobotu, a uspořádat všechny akce v jeden den. Setkali jsme se nicméně s diskriminací ze strany majitelů společenského sálu, kteří odmítli prostory Romům pronajmout. Toto nezákonné jednání, které je dnes stále ještě běžné, nám připomíná, že Mezinárodní den Romů není jen oslavou, ale podobně jako třeba Mezinárodní den žen i symbolem pokračujícího boje za rovnoprávnost a odstranění všech forem diskriminace."

8. duben byl v roce 1990 vyhlášen za Mezinárodní den Romů. Připomíná historicky první Světový romský kongres, který se v tento den konal v roce 1971 v britském Orpingtonu. Kongres ustanovil podobu romské vlajky a romské mezinárodní hymny a položil základy mezinárodního hnutí. Delegáti se zde rovněž přihlásili k oficiálnímu označení Rom. Mezi několika desítkami účastníků z různých zemí světa byli i zástupci z tehdejšího Československa, například lékař a pozdější prezident Mezinárodní romské unie MUDr. Ján Cibuľa nebo první český romský vysokoškolák a právník JUDr. Tomáš Holomek.

Program:

  • Středa 5. dubna 15:00 – Komunitní úklid a opékání buřtů, Skalka
  • Čtvrtek 6. dubna 20:00 – Vernisáž výstavy Luďka Farkaše, Mikulka
  • Pátek 7. dubna 11:00 – Turnaj v malé kopané, hala Sokol Bedřichov
    • 14:00 – Panelová diskuse: „Černý“ partyzán Josef Serinek, Radniční restaurace (salonek)
    • 20:00 – Galavečer: vyhlášení cen a zábava (Petr Gujda a Martin Fečo), Dělnický dům

Událost na Facebooku: www.facebook.com/events/1222938207821463/

Více informací k celostátní iniciativě: www.mezinarodnidenromu.cz

Přečteno: 5831x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Mezinárodní den Romů, Kultura, DiskriminaceHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo