Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

V kauze šíření radikální islámské knihy chybějí důkazy

08. července 2015
Čtení na 2 minuty

Žalobci vrátili policii k došetření kauzu šíření údajné radikální islámské knihy. Informaci České televize dnes ČTK potvrdil šéf Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1 Jan Lelek. Podle něj musí policie doplnit důkazy. Případ souvisí s loňským zásahem v pražských muslimských centrech, po němž byl z vydání knihy šířící rasismus obviněn bývalý předseda pražské muslimské obce Vladimír Sáňka. Hrozí mu až deset let vězení.

Kauza se týká vydání knihy od Bilala Philipse s názvem Základy tauhídu – Islámský koncept boha. Jejímu autorovi byl například v roce 2007 zakázán vstup do Austrálie, o tři roky později do Velké Británie a o další rok později do Německa. V roce 2014 byl vypovězen z Bangladéše a deportován z Filipín. Je označován jako člověk s extremistickými názory a podezírán z vazeb na teroristické skupiny. Tvrdí mimo jiné, že v manželství neexistuje něco takového jako znásilnění, nebo že trest smrti by byl vhodným trestem pro homosexuály.

Podle tuzemské aktuální výroční zprávy o extremismu kniha propaguje salafijský směr islámu, který hlásá netoleranci a nenávist k jiným náboženstvím. Knihu v angličtině lze ovšem bez problémů koupit například u velkých internetových prodejců. Český překlad nadále nabízí katalog Národní knihovny v Praze.

Sáňka byl po loňské kontroverzní razii v pražských muslimských centrech obviněn ze zločinu založení podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka. Toho se podle policie dopustil tím, že zajistil překlad, vydání a distribuci knihy.

Policie vnikla do objektů Ústředí muslimských obcí, Muslimské obce Praha a Islámské nadace nedaleko Václavského náměstí a na Černém Mostě loni 25. dubna. Razie se odehrála při páteční modlitbě, která má pro muslimy zvláštní význam. Na zásah si stěžovala řada účastníků modlitby včetně zahraničních diplomatů. Přítomní kritizovali údajnou přílišnou razanci policistů. Nelíbilo se jim například, že museli ležet obličejem k zemi, podle výpovědí svědků na ně také policisté mířili zbraněmi. Ministerstvo vnitra po prověření případu oznámilo, že zásah byl v pořádku.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon