romea - logo
25. května 2022 (středa)
svátek má Viola

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

ZÁZNAM: Debata o přípomínání romského holokaustu v knihovně Václava Havla

26.1.2022 10:41

U příležitosti Mezinárodního dne památky obětí holokaustu proběhla v knihovně Václava Havla tematická debata o připomínání romského holocaustu. Hosté debatovali také o vývoji budování památníku v Letech, o současném stavu bádání a také o budoucím majetkovém odškodnění Romů vězněných během druhé světové války.

Pozvání do debaty přijali ředitelka Muzea romské kultury Jana Horváthová, vedoucí semináře romistiky na Katedře středoevropských studií FFUK Helena Sadílková, historička Pražského fóra pro romské dějiny při Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR Renata Berkyová a etnograf z Národního muzea v Praze Jiří Smlsal.

Organizačně se na celé akci k připomínce obětí holokaustu podílely Pražské fórum pro romské dějiny při Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR a obecně prospěšná společnost ROMEA. Přímý přenos debaty vysílala ROMEA TV.

V roce 2005 vyhlásila 27. leden Organizace Spojených národů jako Mezinárodní den památky obětí holokaustu k připomínce milionů obětí systematického vyvražďování a pronásledování nacistickým režimem Třetí říše. Lednové datum bylo zvoleno na základě událostí z roku 1945, kdy právě na tento den připadlo osvobození nacistického koncentračního a vyhlazovacího tábora Auschwitz-Birkenau (Osvětim-Březinka). Na jeho území bylo do konce druhé světové války zavražděno více než milion lidí.

Mezinárodní den památky obětí holokaustu je primárně zasvěcen šesti milionům židovských, romských, sintských ad. obětí.

Přečteno: 1167x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Holocaust, ROMEA, odškodnění, Lety u Písku, Historie, Romové, Sintové, DiskuzeHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo