romea - logo
23. října 2021 (sobota)
svátek má Teodor

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V Knihovně Václava Havla se vzpomínalo na laskavé srdce spisovatele Andreje Giňi

20.11.2015 12:43
Stanislava Miková během čtení z díla jejího dědečka Andreje Giňi (foto: Jitka Votavová)
Stanislava Miková během čtení z díla jejího dědečka Andreje Giňi (foto: Jitka Votavová)

V Knihovně Václava Havla proběhl včera vzpomínkový večer Kovlo romano jilo - Laskavé romské srdce věnovaný Andreji Giňovi, významnému romskému spisovateli a přední osobnosti Svazu Cikánů-Romů, který zemřel po dlouhé nemoci letos 30. září. Večer uspořádaly vnučky Andreje Giňi Denisa a Stanislava Miková ve spolupráci s romistkami Karolínou Ryvolovou a Helenou Sadílkovou. Součástí programu byla kromě čtení z vydaných děl Andreje Giňi také dramatizace jedné z jeho povídek v režii romského sdružení AraArt.

Během večera vystoupily romské i neromské osobnosti ze spisovatelova blízkého okolí a rodiny, které se s příchozími podělily o své vzpomínky. Byli mezi nimi Karel Holomek, Ladislav Goral či spisovatelka Ilona Ferková.

Na spisovatele prostřednictvím živé hudby vzpomínali také muzikanti z kapely Kale. Silným bodem večera bylo čtení z dosud nepublikovaných textů Andreje Giňi, tedy z materiálu, jehož vydání se v současné době teprve chystá.

Andrej Giňa (1936–2015) byl činovník Svazu Cikánů-Romů, neúnavný bojovník za práva Romů, ochránce romštiny, autor i interpret písní a zakladatel skupiny Rytmus 84. Především byl ale spisovatel. Zemřel po vážné nemoci. Po dlouhém čekání se v roce 2013 konečně dočkal i své vysněné knihy, kterou pod titulem "Paťiv: Ještě víme, co je úcta" vydalo nakladatelství Triáda.

Přečteno: 880x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

literární čtení, Literatura, Andrej Giňa, Romština, KulturaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo