romea - logo
16. května 2022 (pondělí)
svátek má Přemysl

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

VIDEO: V Kosovu demonstranti žádali vyšetření smrti Stanislava Tomáše, který zemřel po policejním zákroku v Teplicích

7.7.2021 15:56
Sebastian Šerifovic před davem protestujících v Prištině požadujících vyšetření smrti Stanislava Tomáše (FOTO: OPRE ROMA IN Kosovo, Majlinda Hoxha)
Sebastian Šerifovic před davem protestujících v Prištině požadujících vyšetření smrti Stanislava Tomáše (FOTO: OPRE ROMA IN Kosovo, Majlinda Hoxha)

Členové romské komunity v Kosovu a tamní aktivisté uspořádali v neděli protestní pochod k českému velvyslanectví v Prištině, kde vyzvali k vyšetření úmrtí Stanislava Tomáše po zásahu policie v Teplicích z minulého měsíce. Informoval o tom server Balkan Insider.

"Vyjadřujeme naše znepokojení ohledně brutality (české) policie a žádáme vyšetřování případu, protože Romové v Evropě si zaslouží respekt," uvedl zástupce místní nevládní organizace Roma Veritas Kosova.

"Romové jsou stále považováni za psance. Násilí proti nim nejenom že není potrestáno, ale je dokonce chváleno," řekl jiný zástupce stejné organizace davu protestujících. Demonstranti přišli k českému velvyslanectví s transparenty s nápisy jako "Jsme Tomáš" nebo "Kolik jich nebylo natočeno?".

Stanislav Tomáš zemřel po zákroku policie v Teplicích. Záběry, které zveřejnil zpravodajský server Romea.cz, z jeho zatčení byly sdíleny na sociálních sítích a široce kritizovány českými i mezinárodními aktivisty a organizacemi, což vyvolalo protesty po celé Evropě. Na videu je vidět, jak policista klečí Stanislavovi na krku způsobem připomínajícím zákrok, při kterém byl v květnu 2020 zabit afroameričan George Floyd.

Bezpečnostní složky vinu na mužově úmrtí opakovaně odmítly; uvádějí, že Stanislav Tomáš byl vůči policistům agresivní, napadl je a proto použili donucovací prostředky.

VIDEO

Přečteno: 2002x
 

Kam dál:

Štítky:  

smrt , Smrt po policejní intervenci, Smrt Roma v Teplicích, Kosovo, Demonstrace, PolicieHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo