romea - logo
25. května 2022 (středa)
svátek má Viola

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V Letech u Písku proběhl pietní akt za romské oběti nacismu. Marksová se vyslovila pro odstranění vepřína.

13.5.2015 14:46, (AKTUALIZOVÁNO 16:35)
V Letech u Písku se 13. 5. 2015 konal Pietní akt k uctění obětí romského holocaustu (FOTO: Jan Čonka, Romea.cz)
V Letech u Písku se 13. 5. 2015 konal Pietní akt k uctění obětí romského holocaustu (FOTO: Jan Čonka, Romea.cz)

Dnes, ve středu 13. května, se uskutečnil pietní akt romským obětem nacismu na místě Památníku Lety. Vzpomínku tradičně pořádá Výbor pro odškodnění romského holocaustu v České republice (VPORH v ČR), který sdružuje bývalé romské vězně nacistických koncentračních táborů a pozůstalé po obětech.

Při pietním aktu v půli května se každý rok v Letech potkávají přeživší vězňové romského tábora a pozůstalí po obětech společně s osobnostmi českého politického a náboženského života. Ve velkém počtu také přicházejí zástupci diplomatického sboru v ČR, neziskového sektoru a médií.

Letos uplynulo přesně 20 let od slavnostního otevření památníku. Ten odhalil 13. května 1995 prezident Václav Havel.

Pietního aktu se letos zúčastnil například velvyslanec Spojených států amerických Andrew H Schapiro a řada dalších diplomatů. Z českých politiků a političek pak ministryně práce a sociálních věcí Michaela  Tominová, své zástupce vyslala prezidentská kancelář nebo ministerstvo pro lidská práva.

Ministryně Tominová ve svém projevu řekla: "Všichni tady dobře cítíme, že se zde nachází vepřín. A já bych byla velmi ráda, kdybych se ve vládní funkci dožila toho, aby tomu tak nebylo." Není však jasné, jaké řešení by mělo následovat. Premiéři v posledních letech řekli, že vláda na likvidaci vepřína nemá peníze. V tomto duchu se například vyjádřili bývalí premiéři Petr Nečas, Jiří Rusnok a naposledy i loni současný vedoucí kabinetu Bohuslav Sobotka.

Původní kárný a pracovní tábor u Let na Písecku přeměnila nacistická protektorátní správa v srpnu 1942 na cikánský. Do května 1943 jím prošlo 1308 Romů, 327 z nich v něm zahynulo a přes pět stovek bylo převezeno do Osvětimi, kde byla většina z nich zavražděna. Z nacistických koncentračních táborů se po válce vrátilo ani ne 600 romských vězňů. Podle odhadů tak nacisté zavraždili 90 procent českých Romů. Pietní místo v Letech se nachází vedle vepřína, jenž stojí na místě bývalého tábora.

FOTOGALERIE

Přečteno: 1250x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Lety u Písku, romský holocaustHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo