romea - logo
25. září 2021 (sobota)
svátek má Zlata

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V Letech u Písku proběhne tradiční pietní akt za romské oběti nacismu

5.5.2016 14:02
V Letech u Písku se 13. 5. 2015 konal Pietní akt k uctění obětí romského holocaustu (FOTO: Jan Čonka, Romea.cz)
V Letech u Písku se 13. 5. 2015 konal Pietní akt k uctění obětí romského holocaustu (FOTO: Jan Čonka, Romea.cz)

Tradiční pietní akt romským obětem nacismu na místě Památníku Lety letos proběhne v pátek 13. května. Vzpomínku jako každý rok pořádá Výbor pro odškodnění romského holocaustu v České republice (VPORH), který sdružuje bývalé romské vězně nacistických koncentračních táborů a pozůstalé po obětech.

Při pietním aktu v půli května se každý rok v Letech potkávají přeživší vězňové romského tábora a pozůstalí po obětech společně s osobnostmi českého politického a náboženského života. Ve velkém počtu také přicházejí zástupci diplomatického sboru v ČR, neziskového sektoru a médií. Letos uplyne 21 let od slavnostního otevření památníku. Ten odhalil 13. května 1995 prezident Václav Havel.

"Dovolujeme si Vás pozvat na pietní akt, který pořádáme jako obvykle na místě spojeném s tragickým osudem původních českých Romů a Sintů, obětí nacismu, v jehož rámci si připomeneme nezměrné utrpení milionů lidských bytostí," uvádí se v pozvánce na pietní akt.

Pro účastníky aktu organizuje VPORH z Prahy autobusovou dopravu zdarma. "Autobus bude jako obvykle přistaven před hlavní bránu autobusového nádraží Praha - Florenc, pod most magistrály, u konečné zastávky č.133 a bude označen tabulkou Lety," uvedl pro server Romea.cz Čeněk Růžička z VPORH. Odjezd autobusu je naplánován na 10.00 hodin.

Zájemci si mohou rezervovat místa na e-mailu ruzicka.vporh@seznam.cz nebo telefonu 603 247617.

Program

12:00 – Česká hymna a žalm romských vězňů KT

12:10 – Přivítání účastníků

12:15 – Položení květinových darů u pomníku

13:10 – Duchovní slovo a modlitba - celebruje kněz Vojtěch Vágai

13:30 – Kulturní program

13:50 – Proslovy

14:30 – Zakončení oficiální části pietního aktu, prohlídka pietní úpravy, volný odjezd do obce Mirovice (3km) na farní hřbitov k položení květin na hroby dětských obětí.

Přečteno: 1817x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Lety u Písku, Pietní akce, pietní akt, pietní místoHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo