Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

V Liberci je sociálním vyloučením ohroženo až 7 000 lidí. Město plánuje sociální bydlení.

31. července 2015
Čtení na 2 minuty

Ve stotisícovém Liberci je sedm sociálně vyloučených lokalit, u dalších devíti je riziko, že tam vzniknou. Sociálním vyloučením je ohroženo 6000 až 7000 obyvatel města, před dvěma lety jich byly 4000. Vyplývá to z výsledků nové analýzy, kterou si nechal vypracovat magistrát.

"Jde především o příslušníky etnických menšin, seniory a osoby s nízkými kompetencemi pro řešení životních situací," uvedl mluvčí magistrátu Jan Král. Konkrétní místa, kde jsou sociálně vyloučené oblasti, magistrát nezveřejní. "Důvod je dvojí: jednak je to poměrně stigmatizační faktor pro lidi, kteří žijí přímo v těch domech nebo v přímém okolí, jednak nechceme dávat návod různým pravicovým extremistům," vysvětlil Král.

Vyloučené lokality v Liberci tvoří jednotlivé domy či skupiny domů, které jsou v soukromém vlastnictví a vyznačují se špatným technickým stavem, zanedbaným okolím, nízkou kvalitou bydlení, neúměrně vysokým nájemným a vysokým zastoupením menšinového etnika.

"V těchto konkrétních domech žije kolem 700 lidí včetně dětí a prakticky všichni nájemníci jsou závislí na pomoci v hmotné nouzi. Cena za bydlení v těchto domech dosahuje až 14.000 korun," řekl primátorův náměstek Ivan Langr (Změna pro Liberec). Problémové jsou i některé ubytovny. Včetně městské jich je v Liberci 26 s celkovou kapacitou 1500 lůžek. Z toho jen sedm ubytoven nabízí pokoje se sociálním zařízením, u ostatních jsou tyto prostory společné. Cena za ubytování dosahuje až 6000 korun na osobu a měsíc.

Podle analýzy v Liberci žije také asi 170 bezdomovců, další stovky jsou tím ohroženi. Přebývají u známých, v nelegálních příbytcích či zahradních chatkách. Největší část tvoří lidé nad 40 let, asi pětinu senioři.

Lidem ohroženým sociálním vyloučením chce město pomoci zavedením systému prostupného bydlení a úpravou pravidel pro přidělování městských bytů s cílem preferovat takzvané sociální bydlení. "Chceme se soustředit hlavně na ty klienty, kteří nemají šanci si najít byt v komerčním prostředí," uvedl Langr. "Obojí plánujeme od září letošního roku. Dalším doporučením je posílit financování terénních programů, sociálně aktivizačních služeb a služeb v nízkoprahových zařízeních pro děti a mládež," řekl.

Nízkoprahové zařízení jsou v Liberci jen dvě, v Ruprechticích a na sídlišti Rochlice. "Pokryjí kapacitně jen malou část potřeby, která podle analýzy činí pět zařízení. Jsou navíc geograficky jen ve východní části města, takže chybí centrum a západní část, což je velmi podstatné," dodal náměstek. Peníze na další chce město získat v příštím roce z dotačního programu kraje.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon