romea - logo
18. září 2020 (pátek)
svátek má Kryštof

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V Liberci uctili památku obětí romského holokaustu v místě bývalého nacistického lágru

2.8.2020 23:50
Asociace romských představitelů Libereckého kraje si v sobotu 1. 8. 2020 připomněla oběti romského holokaustu na místě nacistického lágru v Kunratické ulici v Liberci.
Asociace romských představitelů Libereckého kraje si v sobotu 1. 8. 2020 připomněla oběti romského holokaustu na místě nacistického lágru v Kunratické ulici v Liberci.

Asociace romských představitelů Libereckého kraje si v sobotu 1. 8. 2020 připomněla oběti romského holokaustu na místě nacistického lágru v Kunratické ulici v Liberci. Dnes zde stojí 7 křížů jako připomínka dětských obětí, které se narodily v lágru a následně byly deportované do Osvětimi do cikánského tábora v Aschwitz Birkenau II, kde byly zavražděné v noci z 2. na 3. srpna.

" Již 4 rokem si Asociáci připomínají všechny oběti holocaustu jako Židy, Romy, homosexuály, politické a další oběti zrůdných činů nacistického běsnění v Evropě a po celém světě. Asociace si hlavně připomněla oběti koncentračních táborů, které byly na území dnešního města Liberec, respektive posledního lágru, který byl v Kunratické ulici," uvedl pro server Romea.cz za spolek Jan Cverčko.

Právě dětské oběti, kterým bylo od několika měsíců do 4 let, přiměli skupinu, kterou zaktivizoval historik a badatel Ivan Rous ze Severočeského muzea, aby zde postavila kříže se jmény dětských obětí bez povolení magistrátu města Liberec.

"Ivana Rouse toto zjištění potom co bádal po jménech obětí na žádost Asociace, kde jména obětí zaslalo muzeum Osvětim, natolik deprimovalo, že musel své emoce vydat veřejně, což dokazují právě zmíněné zasazené kříže ve středu místa, kde stál dřevěný barák, ve kterém žili Romové a Sintové," uvedli členové asociace s tím, že tuto historickou skutečnost zjistili před několika lety díky serveru Romea.cz, kdy byly ve třech dílech zveřejněny úryvky z knihy Ivana Rouse "Tábory a válečná výroba". Od té doby, každý rokem uctívají památku všech obětí holokaustu.

Včerejší ceremoniál k uctění památky obětí na palouku bývalého koncentračního tábora v Kunratické ulici se konal za účasti náměstkyně pro kulturu a cestovní ruch Libereckého kraje Květy Vinklátové, primátora města Liberec Jaroslava Zámečníka, který s radními a zastupiteli nechali vyvěsit na půl žerdi romskou vlajku před historickou radnicí města Liberec. Dále byli pozváni představitelé Židovské obce, jako místopředseda Pavel Jelínek, omluvený rabín David Maxa, který poslal zdravici, která se během ceremoniálu přečetla.

Ceremoniálu se účastnila také Tereza Štěpková se svou kolegyní z Institutu Terezínké Iniciativy. Za Asociaci přednesl projev Jan Cverčko. Akci moderoval Radek Šandor a Jozef Baláž. Hudbu zajistil Štefan Oláh, člen rady vlády pro Romské záležitosti za Liberecký kraj. Pozváni byli také a omluveni, hejtman Libereckého kraje Martin Půta, náměstek primátora Ivan Langr a koordinátor národnostních menšin Libereckého kraje Václav Strouhal .

"Děkujeme také představitelům romských spolků RAW z.s., Roma Tanvald z.s., Comunites z.s., KRRLK z.s. a dalším," mnapsaůli představitelé Asociace.

Uctění památky obětí romského holocaustu je jednou částí z projektu Roma Activa III – "Znalost historie, cesta k budoucnosti", finančně podpořeno z programu 5.1. Podpora integrace národnostních menšin a cizinců.

Přečteno: 791x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Liberec, Památný den romského holocaustu, HolocaustHLAVNÍ ZPRÁVY

Romové na Prague Pride 13. 8. 2016 (FOTO: Yveta Kenety, Romea.cz)

Přes 60 procent Čechů aktivních na internetu si myslí, že Romové jsou zvýhodňováni

10.9.2020 13:41
Polovina Čechů, kteří jsou aktivní na internetu, se ztotožňuje s tvrzením, že národnostní menšiny mají v České republice lepší podmínky než většina, a to alespoň v některých případech. Každý pátý se pak domnívá, že to platí bezvýhradně. Pokud jde o konkrétní národnostní menšiny v České republice, respondenti ve výzkumu nejčastěji zmiňovali romskou menšinu, názory na její situaci se však různily: zatímco 23 % dotázaných ji u nás považuje za znevýhodňovanou, v očích 63 % Čechů je naopak zvýhodňována.
 celý článek

Ministerstvo práce sociálních věcí (MPSV) uspořádalo ve středu 9. 9. 2020 v rámci projektu Podpora sociálního bydlení konferenci s názvem „Sociální bydlení v českých obcích – zkušenosti z praxe“. (FOTO: Zdeněk Ryšavý, Romea.cz)

videoZÁZNAM: Konference sociální bydlení v českých obcích - zkušenosti z praxe

8.9.2020 23:10
Ministerstvo práce sociálních věcí (MPSV) uspořádalo ve středu 9. 9. 2020 v rámci projektu Podpora sociálního bydlení konferenci s názvem „Sociální bydlení v českých obcích – zkušenosti z praxe“. ROMEA TV odvysílala celou konferenci v přímém přenosu.
 celý článek

Debata proběhla 4. září 2020 v kongresovém sále brněnského divadla Husa na provázku.

videoVIDEO: V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů

7.9.2020 14:34
V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů. Brněnské divadlo Husa na provázku uspořádalo diskusi s názvem Mediální obraz romské menšiny - důsledek nebo příčina? Diskuze proběhla 4. září 2020 v kongresovém sále divadla
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo