V Liberci uctili památku obětí romského holokaustu v místě bývalého nacistického lágru

Asociace romských představitelů Libereckého kraje si v sobotu 1. 8. 2020 připomněla oběti romského holokaustu na místě nacistického lágru v Kunratické ulici v Liberci. Dnes zde stojí 7 křížů jako připomínka dětských obětí, které se narodily v lágru a následně byly deportované do Osvětimi do cikánského tábora v Aschwitz Birkenau II, kde byly zavražděné v noci z 2. na 3. srpna.
" Již 4 rokem si Asociáci připomínají všechny oběti holocaustu jako Židy, Romy, homosexuály, politické a další oběti zrůdných činů nacistického běsnění v Evropě a po celém světě. Asociace si hlavně připomněla oběti koncentračních táborů, které byly na území dnešního města Liberec, respektive posledního lágru, který byl v Kunratické ulici," uvedl pro server Romea.cz za spolek Jan Cverčko.
Právě dětské oběti, kterým bylo od několika měsíců do 4 let, přiměli skupinu, kterou zaktivizoval historik a badatel Ivan Rous ze Severočeského muzea, aby zde postavila kříže se jmény dětských obětí bez povolení magistrátu města Liberec.
"Ivana Rouse toto zjištění potom co bádal po jménech obětí na žádost Asociace, kde jména obětí zaslalo muzeum Osvětim, natolik deprimovalo, že musel své emoce vydat veřejně, což dokazují právě zmíněné zasazené kříže ve středu místa, kde stál dřevěný barák, ve kterém žili Romové a Sintové," uvedli členové asociace s tím, že tuto historickou skutečnost zjistili před několika lety díky serveru Romea.cz, kdy byly ve třech dílech zveřejněny úryvky z knihy Ivana Rouse "Tábory a válečná výroba". Od té doby, každý rokem uctívají památku všech obětí holokaustu.
Včerejší ceremoniál k uctění památky obětí na palouku bývalého koncentračního tábora v Kunratické ulici se konal za účasti náměstkyně pro kulturu a cestovní ruch Libereckého kraje Květy Vinklátové, primátora města Liberec Jaroslava Zámečníka, který s radními a zastupiteli nechali vyvěsit na půl žerdi romskou vlajku před historickou radnicí města Liberec. Dále byli pozváni představitelé Židovské obce, jako místopředseda Pavel Jelínek, omluvený rabín David Maxa, který poslal zdravici, která se během ceremoniálu přečetla.
Ceremoniálu se účastnila také Tereza Štěpková se svou kolegyní z Institutu Terezínké Iniciativy. Za Asociaci přednesl projev Jan Cverčko. Akci moderoval Radek Šandor a Jozef Baláž. Hudbu zajistil Štefan Oláh, člen rady vlády pro Romské záležitosti za Liberecký kraj. Pozváni byli také a omluveni, hejtman Libereckého kraje Martin Půta, náměstek primátora Ivan Langr a koordinátor národnostních menšin Libereckého kraje Václav Strouhal .
"Děkujeme také představitelům romských spolků RAW z.s., Roma Tanvald z.s., Comunites z.s., KRRLK z.s. a dalším," mnapsaůli představitelé Asociace.
Uctění památky obětí romského holocaustu je jednou částí z projektu Roma Activa III – "Znalost historie, cesta k budoucnosti", finančně podpořeno z programu 5.1. Podpora integrace národnostních menšin a cizinců.
Nepřehlédněte:
- V Památníku Terezín se jedna z cel změní v expozici Muzea romské kultury věnované genocidě Romů
- Slovenský premiér k připomínce romského holokaustu: Aby se krvavá historie neopakovala, nesmíme zapomínat
- Prezidentka Zuzana Čaputová k romskému holokaustu: Musíme rázně odmítnout projevy nenávisti, Romové jsou plnohodnotnou součástí celé společnosti
- ZÁZNAM: Tradiční pietní akt v Osvětimi proběhl 2. srpna kvůli pandemii virtuálně. Vystoupila na něm například slovenská prezidentka Zuzana Čaputová
- Památný den Romského holokaustu: 2. srpna se Romové aktivně bránili. Nacisté ten den zavraždili více než 4200 Romů
- Předsedkyně Evropské komise Von der Leyenová vyzvala státy EU, aby bojovaly proti diskriminaci Romů
- Romskou vlajku vyvěsil pražský magistrát i další pražské části. Další obce a města se k uctění Památného dne romského holokaustu připojí v neděli
- Aktivisté vyzvali starosty k vyvěšení romské vlajky k uctění památky romského holokaustu. Některé odmítavé odpovědi jsou ukázkově rasistické
Kam dál:
- Miloš Vystrčil: Pieta v Letech u Písku je i výzvou, aby se lidé chovali férově k menšinám
- Historička Kateřina Čapková: Holokaust zahrnuje jak genocidu Židů, tak i genocidu Romů a Sintů
- ŽOFI Z-4515. Vychází první komiks o holokaustu Romů a Sintů v Česku
- Navštívit místo utrpení Romů. ROMEA nabízí workshopy s virtuální realitou tábora v Letech u Písku (nejen) pro školy
- V Českých Budějovicích uctili památku židovských občanů z transportu v roce 1942
- V Terezíně lidé při Dni holokaustu uctili památku obětí čtením jejich jmen
- Do bývalé nacistické továrny na smrt v Osvětimi se vrátil Pochod živých
- V Rychnově nad Kněžnou dnes odhalili patnáct Kamenů zmizelých
- ZÁZNAM: Tisková konference k veřejnému čtení židovských a romských jmen obětí holokaustu Jom ha-šoa
- Jom ha-šoa: Ve čtvrtek se budou opět společně a veřejně číst židovská a romská jména obětí holocaustu
- Berlínský soud uložil rok vězení 93leté popíračce holokaustu Haverbeckové
- Před libereckou radnicí vlála 8. dubna romská vlajka, městem prošel romský průvod. Vlajku vyvěsil i Liberecký kraj