romea - logo
18. ledna 2021 (pondělí)
svátek má Vladislav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V Liberci uctili památku obětí romského holokaustu v místě bývalého nacistického lágru

2.8.2020 23:50
Asociace romských představitelů Libereckého kraje si v sobotu 1. 8. 2020 připomněla oběti romského holokaustu na místě nacistického lágru v Kunratické ulici v Liberci.
Asociace romských představitelů Libereckého kraje si v sobotu 1. 8. 2020 připomněla oběti romského holokaustu na místě nacistického lágru v Kunratické ulici v Liberci.

Asociace romských představitelů Libereckého kraje si v sobotu 1. 8. 2020 připomněla oběti romského holokaustu na místě nacistického lágru v Kunratické ulici v Liberci. Dnes zde stojí 7 křížů jako připomínka dětských obětí, které se narodily v lágru a následně byly deportované do Osvětimi do cikánského tábora v Aschwitz Birkenau II, kde byly zavražděné v noci z 2. na 3. srpna.

" Již 4 rokem si Asociáci připomínají všechny oběti holocaustu jako Židy, Romy, homosexuály, politické a další oběti zrůdných činů nacistického běsnění v Evropě a po celém světě. Asociace si hlavně připomněla oběti koncentračních táborů, které byly na území dnešního města Liberec, respektive posledního lágru, který byl v Kunratické ulici," uvedl pro server Romea.cz za spolek Jan Cverčko.

Právě dětské oběti, kterým bylo od několika měsíců do 4 let, přiměli skupinu, kterou zaktivizoval historik a badatel Ivan Rous ze Severočeského muzea, aby zde postavila kříže se jmény dětských obětí bez povolení magistrátu města Liberec.

"Ivana Rouse toto zjištění potom co bádal po jménech obětí na žádost Asociace, kde jména obětí zaslalo muzeum Osvětim, natolik deprimovalo, že musel své emoce vydat veřejně, což dokazují právě zmíněné zasazené kříže ve středu místa, kde stál dřevěný barák, ve kterém žili Romové a Sintové," uvedli členové asociace s tím, že tuto historickou skutečnost zjistili před několika lety díky serveru Romea.cz, kdy byly ve třech dílech zveřejněny úryvky z knihy Ivana Rouse "Tábory a válečná výroba". Od té doby, každý rokem uctívají památku všech obětí holokaustu.

Včerejší ceremoniál k uctění památky obětí na palouku bývalého koncentračního tábora v Kunratické ulici se konal za účasti náměstkyně pro kulturu a cestovní ruch Libereckého kraje Květy Vinklátové, primátora města Liberec Jaroslava Zámečníka, který s radními a zastupiteli nechali vyvěsit na půl žerdi romskou vlajku před historickou radnicí města Liberec. Dále byli pozváni představitelé Židovské obce, jako místopředseda Pavel Jelínek, omluvený rabín David Maxa, který poslal zdravici, která se během ceremoniálu přečetla.

Ceremoniálu se účastnila také Tereza Štěpková se svou kolegyní z Institutu Terezínké Iniciativy. Za Asociaci přednesl projev Jan Cverčko. Akci moderoval Radek Šandor a Jozef Baláž. Hudbu zajistil Štefan Oláh, člen rady vlády pro Romské záležitosti za Liberecký kraj. Pozváni byli také a omluveni, hejtman Libereckého kraje Martin Půta, náměstek primátora Ivan Langr a koordinátor národnostních menšin Libereckého kraje Václav Strouhal .

"Děkujeme také představitelům romských spolků RAW z.s., Roma Tanvald z.s., Comunites z.s., KRRLK z.s. a dalším," mnapsaůli představitelé Asociace.

Uctění památky obětí romského holocaustu je jednou částí z projektu Roma Activa III – "Znalost historie, cesta k budoucnosti", finančně podpořeno z programu 5.1. Podpora integrace národnostních menšin a cizinců.

Přečteno: 846x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Liberec, Památný den romského holocaustu, HolocaustHLAVNÍ ZPRÁVY

Josef Gabčo (FOTO: AC Sparta Praha futsal)

Skvělý romský futsalista Josef Gabčo mění dres! Z jeho umu bude těžit AC Sparta Praha!

15.1.2021 18:00
Josef Gabčo až do včerejška patřil mezi opory prvoligového futsalového týmu SK Olympik Mělník. O jeho výjimečném postavení hovoří fakt, že od začátku kromě dresu navlékal také kapitánskou pásku. To vše již patří minulosti. Nově bude 27-letý hráč oblékat dres AC Sparta Praha.
 celý článek

Nakladatelství Naše vojsko nabízí ve svém obchodu kalendář s portréty

Policie uzavřela případ propagace nacismu. Na nakladatelství Naše vojsko podala žalobu!

15.1.2021 17:35
Kalendář pro rok 2021 s portréty nacistických pohlavárů Třetí říše se může stát nakladatelství Naše vojsko osudným. Policie právě ukončila vyšetřování propagačních předmětů s nacistickou tématikou a podala návrh na žalobu. Informoval o tom mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala.
 celý článek

Policie zasahuje 30. 10. 2020 proti muži, který ohrožoval Bartoloměje Girgu a jeho sedmiletého syna pistolí (FOTO: repro video Bertík Girga)

videoBertík Girga: Muž mířil na mého sedmiletého syna pistolí, policie to vyhodnotila jako přestupek. V únoru jdeme vypovídat na úřad

15.1.2021 15:10
Nedávno došlo v Bílině k vážnému incidentu. Neznámý muž zde před místní prodejnou ohrožoval pistolí zpěváka a textaře Bartoloměje Girgu a jeho syna. Girga je ve veřejnosti znám jako Bertík. Podle jednoho z policistů šlo o pistoli plynovou, Bertík neví, o jakou jde zbraň, podle jeho vyjádření mu však policista sdělil, že byla předělaná na kovové kuličky. Incident se odehrál na parkovišti před bílinskou prodejnou Penny. Policie nakonec celý incident vyhodnotila jako přestupek.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo