romea - logo
20. června 2019 (čtvrtek)
svátek má Květa
Loading
rozšířené vyhledávaní

V Lokti vystoupí světoznámý Budapešťský cikánský symfonický orchestr

7.9.2018 17:00
Budapešťský cikánský symfonický orchestr
Budapešťský cikánský symfonický orchestr

V pátek 7. září v 18:00 vystoupí v přírodním amfiteátru v Lokti nad Ohří světoznámý Budapešťský cikánský symfonický orchestr, vzhledem k logistickým možnostem amfiteátru však v omezeném počtu 65 hudebníků. Tuzemské veřejnosti se představí již potřetí, předtím vystupoval například v pražském Rudolfinu nebo na Smetanově Litomyšli.

Budapešťský cikánský symfonický orchestr (Budapest Gypsy Symphony Orchestra), někdy nazývaný 100 cikánských hudebníků, vznikl v roce 1985 po smrti uznávaného maďarského romského dirigenta a houslisty Sándora Jároka. Na jeho pohřbu se tehdy shromáždila romská muzikantská komunita, což vedlo k vytvoření tohoto unikátního hudebního tělesa. Orchestr, který je složen ze špičkových maďarských hudebníků, "uchvacuje publikum především parafrázemi děl světových klasických autorů, zejména Dvořákova přítele Johannese Brahmse či Ference Liszta, ale také jejich následníků, především Bély Bartóka, Zoltána Kodályho nebo i Bedřicha Smetany. Soubor strhujícím způsobem interpretuje také moderní i tradiční maďarské a cikánské lidové písně, balady a pochopitelně čardáše. Orchestr rozšiřuje povědomí o živoucí maďarské a cikánské kultuře doslova po celém světě," stojí na stránkách agentury Vlny, která akci pořádá.

Budapešťské uskupení získalo mnoho cen, mezi jinými Cenu maďarského kulturního dědictví. Bylo zapsáno do Zlaté knihy a Neviditelného muzea maďarského ducha a v roce 2000 také do Guinnessovy knihy rekordů. V roce 20014 orchestr uznal maďarský parlament národním majetkem, jako tzv. "hungaricum".

Přečteno: 833x
 

Kam dál:

Štítky:  

Kultura, Hudba, Koncert, Romové, BudapešťHLAVNÍ ZPRÁVY

Setkání romských studentů Baruvas v Týnci nad Sázavou (květen 2019) (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

videoROMEA spustila kampaň na podporu romských studentů. Zapojit se můžete i vy!

11.6.2019 11:45
ROMEA spustila další fundrasingovou kampaň na podporu romských studentů středních a vyšších odborných škol, tentokrát s názvem Společně to dokážeme. Pětiletý projekt Romský stipendijní program pro studenty SŠ a VOŠ odstartovala ROMEA v ropce 2016. Za tu doby podpořila stipendiem 198 studentů středních a vyšších odborných škol, umožnila studentům zúčastnit se 283 vzdělávacích kurzů, doučování nebo školních exkurzí a uspořádala 9 studentských setkání BARUVAS pro 215 studentů.
 celý článek

Památník v Lidicích. (FOTO: Wikipedia.org)

Před 77 lety vypálili nacisté Lidice. V sobotu proběhne v památníku pietní akt

10.6.2019 15:56
V sobotu 15. června od 10:00 proběhne v Památníku Lidice Pietní vzpomínka k 77. výročí vyhlazení obce Lidice a osady Ležáky. V Ležácích se vzpomínková akce uskuteční v neděli 23. června.
 celý článek

--ilustrační foto--

Několik bitek v Kojetíně, medializuje se pouze ta "romská", starosta píše o "cikánském zlořádu"

10.6.2019 14:37
Na Masarykově náměstí v Kojetíně došlo v pátek 7.června večer k hromadné rvačce dvou skupin lidí. Podle starosty obce Leoše Ptáčka šlo o místní Romy. Zraněni byli dva lidé, došlo k poškození automobilu a střelbě z plynové pistole. Případ policisté vyšetřují jako trestné činy výtržnictví, poškození cizí věci a pokus těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo