romea - logo
12. srpna 2022 (pátek)
svátek má Klára

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V Lokti vystoupí světoznámý Budapešťský cikánský symfonický orchestr

7.9.2018 17:00
Budapešťský cikánský symfonický orchestr
Budapešťský cikánský symfonický orchestr

V pátek 7. září v 18:00 vystoupí v přírodním amfiteátru v Lokti nad Ohří světoznámý Budapešťský cikánský symfonický orchestr, vzhledem k logistickým možnostem amfiteátru však v omezeném počtu 65 hudebníků. Tuzemské veřejnosti se představí již potřetí, předtím vystupoval například v pražském Rudolfinu nebo na Smetanově Litomyšli.

Budapešťský cikánský symfonický orchestr (Budapest Gypsy Symphony Orchestra), někdy nazývaný 100 cikánských hudebníků, vznikl v roce 1985 po smrti uznávaného maďarského romského dirigenta a houslisty Sándora Jároka. Na jeho pohřbu se tehdy shromáždila romská muzikantská komunita, což vedlo k vytvoření tohoto unikátního hudebního tělesa. Orchestr, který je složen ze špičkových maďarských hudebníků, "uchvacuje publikum především parafrázemi děl světových klasických autorů, zejména Dvořákova přítele Johannese Brahmse či Ference Liszta, ale také jejich následníků, především Bély Bartóka, Zoltána Kodályho nebo i Bedřicha Smetany. Soubor strhujícím způsobem interpretuje také moderní i tradiční maďarské a cikánské lidové písně, balady a pochopitelně čardáše. Orchestr rozšiřuje povědomí o živoucí maďarské a cikánské kultuře doslova po celém světě," stojí na stránkách agentury Vlny, která akci pořádá.

Budapešťské uskupení získalo mnoho cen, mezi jinými Cenu maďarského kulturního dědictví. Bylo zapsáno do Zlaté knihy a Neviditelného muzea maďarského ducha a v roce 2000 také do Guinnessovy knihy rekordů. V roce 20014 orchestr uznal maďarský parlament národním majetkem, jako tzv. "hungaricum".

Přečteno: 1015x
 

Kam dál:

Štítky:  

Kultura, Hudba, Koncert, Romové, BudapešťHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo