romea - logo
23. září 2018 (neděle)
svátek má Berta
Loading
rozšířené vyhledávaní

V Lokti vystoupí světoznámý Budapešťský cikánský symfonický orchestr

7.9.2018 17:00
Budapešťský cikánský symfonický orchestr
Budapešťský cikánský symfonický orchestr

V pátek 7. září v 18:00 vystoupí v přírodním amfiteátru v Lokti nad Ohří světoznámý Budapešťský cikánský symfonický orchestr, vzhledem k logistickým možnostem amfiteátru však v omezeném počtu 65 hudebníků. Tuzemské veřejnosti se představí již potřetí, předtím vystupoval například v pražském Rudolfinu nebo na Smetanově Litomyšli.

Budapešťský cikánský symfonický orchestr (Budapest Gypsy Symphony Orchestra), někdy nazývaný 100 cikánských hudebníků, vznikl v roce 1985 po smrti uznávaného maďarského romského dirigenta a houslisty Sándora Jároka. Na jeho pohřbu se tehdy shromáždila romská muzikantská komunita, což vedlo k vytvoření tohoto unikátního hudebního tělesa. Orchestr, který je složen ze špičkových maďarských hudebníků, "uchvacuje publikum především parafrázemi děl světových klasických autorů, zejména Dvořákova přítele Johannese Brahmse či Ference Liszta, ale také jejich následníků, především Bély Bartóka, Zoltána Kodályho nebo i Bedřicha Smetany. Soubor strhujícím způsobem interpretuje také moderní i tradiční maďarské a cikánské lidové písně, balady a pochopitelně čardáše. Orchestr rozšiřuje povědomí o živoucí maďarské a cikánské kultuře doslova po celém světě," stojí na stránkách agentury Vlny, která akci pořádá.

Budapešťské uskupení získalo mnoho cen, mezi jinými Cenu maďarského kulturního dědictví. Bylo zapsáno do Zlaté knihy a Neviditelného muzea maďarského ducha a v roce 2000 také do Guinnessovy knihy rekordů. V roce 20014 orchestr uznal maďarský parlament národním majetkem, jako tzv. "hungaricum".

Přečteno: 699x

Kam dál:

Štítky:  

Kultura, Hudba, Koncert, Romové, BudapešťHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Wikimedia Commons

Rasově motivovaný útok: Dvojice mužů napadla v Trnavě skupinu Romů

20.9.2018 12:13
Slovenská Národní kriminální agentura v pondělí zadržela a obvinila dva muže, kteří v neděli v Trnavě bezdůvodně napadli skupinu Romů při výkopových pracích. Podle facebookové stránky slovenské policie měli čtyřicetiletý Jaroslav a šestadvacetiletý Matúš nejprve Romy verbálně urážet. Pak měli odejít a po chvíli se vrátit se zbraní v ruce. Informoval o tom server Topky.sk.
 celý článek

Lucie Fuková (FOTO: Archiv Romea.cz)

Lucie Fuková: Že jeden volební hlas nic nezmění? Jsou to jen výmluvy! A ti, co nepůjdou volit, ať si potom nestěžují

20.9.2018 11:16
Dodnes si pamatuji na moment, kdy jsem šla s rodiči poprvé k volbám. Všichni jsme se oblékli do svátečního a vyšli společně z domu. Byl to pro nás významný den. Pro mé rodiče to byla povinnost a dobře si také uvědomovali, že je to i jejich právo. I já vnímám volby jako zásadní věc v mém životě.
 celý článek

Ilustrační FOTO: www.errc.org

Zveřejnění zprávy o extremismu za rok 2017 je opět odloženo. Nedostala se na program jednání Bezpečnostní rady státu

19.9.2018 17:18
Zveřejnění výroční zprávy o extremismu za rok 2017 se znovu zpozdí,
předsednictvo Bezpečnostní rady státu tento bod bez vysvětlení vyřadilo z
programu úterního jednání. Informoval o tom novydenik.cz. Zpráva je
kritizována Hradem, kvůli zmínkám o Okamurově hnutí SPD.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo