romea - logo
16. února 2019 (sobota)
svátek má Ljuba
Loading
rozšířené vyhledávaní

V Lokti vystoupí světoznámý Budapešťský cikánský symfonický orchestr

7.9.2018 17:00
Budapešťský cikánský symfonický orchestr
Budapešťský cikánský symfonický orchestr

V pátek 7. září v 18:00 vystoupí v přírodním amfiteátru v Lokti nad Ohří světoznámý Budapešťský cikánský symfonický orchestr, vzhledem k logistickým možnostem amfiteátru však v omezeném počtu 65 hudebníků. Tuzemské veřejnosti se představí již potřetí, předtím vystupoval například v pražském Rudolfinu nebo na Smetanově Litomyšli.

Budapešťský cikánský symfonický orchestr (Budapest Gypsy Symphony Orchestra), někdy nazývaný 100 cikánských hudebníků, vznikl v roce 1985 po smrti uznávaného maďarského romského dirigenta a houslisty Sándora Jároka. Na jeho pohřbu se tehdy shromáždila romská muzikantská komunita, což vedlo k vytvoření tohoto unikátního hudebního tělesa. Orchestr, který je složen ze špičkových maďarských hudebníků, "uchvacuje publikum především parafrázemi děl světových klasických autorů, zejména Dvořákova přítele Johannese Brahmse či Ference Liszta, ale také jejich následníků, především Bély Bartóka, Zoltána Kodályho nebo i Bedřicha Smetany. Soubor strhujícím způsobem interpretuje také moderní i tradiční maďarské a cikánské lidové písně, balady a pochopitelně čardáše. Orchestr rozšiřuje povědomí o živoucí maďarské a cikánské kultuře doslova po celém světě," stojí na stránkách agentury Vlny, která akci pořádá.

Budapešťské uskupení získalo mnoho cen, mezi jinými Cenu maďarského kulturního dědictví. Bylo zapsáno do Zlaté knihy a Neviditelného muzea maďarského ducha a v roce 2000 také do Guinnessovy knihy rekordů. V roce 20014 orchestr uznal maďarský parlament národním majetkem, jako tzv. "hungaricum".

Přečteno: 806x

 

Kam dál:

Štítky:  

Kultura, Hudba, Koncert, Romové, BudapešťHLAVNÍ ZPRÁVY

Barber Valentýn Toráč (FOTO: Archiv Valentýna Toráče)

videoBarber Valentýn Toráč: Jsem produktivní, potřebuji v životě něco vytvářet

15.2.2019 18:20
Další díl pořadu Desetiminutovka Plus jsme natáčeli na svatého Valentýna s Valentýnem Toráčem, který v Praze provozuje barber shop.
 celý článek

--ilustrační foto--

Ústí nad Labem vyhlásilo bezdoplatkovu zónu na celém území města, včetně Trmic

14.2.2019 13:35
Ústí nad Labem vyhlásilo bezdoplatkovu zónu na celém území města, včetně Trmic. Magistrát usoudil, že celé město je „oblast se zvýšeným výskytem sociálně nežádoucích jevů“. To znamená, že nově příchozí obyvatele nebudou moci pobírat doplatky na bydlení. Platnost tohoto opatření nabyde 4. března. Zjistila to Česká televize.
 celý článek

Facebooková prezentace spolku Čonoro

Kandidát strany se sloganem o havěti působí ve spolku, který má pomáhat Romům a řešit situaci v Chanově

13.2.2019 16:45
Kandidát strany se sloganem o havěti působí ve spolku, která má pomáhat Romům a řešit situaci v Chanově Kandidát politické strany Otevřená radnice Most, která v loňských komunálních volbách uváděla na svých propagačních materiálech slogan „Jen deratizační prostředky na tu havěť nestačí!“ a na sociálních sítí k nim přidávala popisek „Nulová tolerance nepřizpůsobivým“ Pavel Pöschl se měsíc po volbách stal zástupcem nově vzniklé organizace pro pomoc Romům Čonoro v Mostě.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo