romea - logo
26. září 2022 (pondělí)
svátek má Andrea

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V Londýně se před českou ambasádou protestovalo proti segregaci romských dětí ve školách

Londýn, 16.11.2012 16:57, (ROMEA)
Londýnský protest proti pokračující segregaci romských dětí v praktických školách v České republice.
Londýnský protest proti pokračující segregaci romských dětí v praktických školách v České republice.

Před Českou ambasádou v Londýně se 13. listopadu sešli Romové a jejich příznivci z různých zemí, aby společně protestovali proti nedávným událostem v Ostravě, Praze a jinde v České republice. Hlavním bodem jejich protestů je snaha ukázat na selhání autorit při prosazování úředního rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva ve věci diskriminace v českých školách.

Dlouholetý lidskoprávní aktivista Ladislav Baláž, předseda občanského sdružení Europe-Roma CZ, předal velvyslanci Michaelu Žantovskému dopis, ve kterém mu připomíná, že už uplynulo pět let od doby, kdy soud vydal rozhodnutí uvádějící, že odsouvání romských dětí do škol pro žáky s poruchami učení jim zásadně upírá právo na kvalitní vzdělání.

Dopis sepsala poradkyně Lucie Fremlová a poukazuje v něm na svou studii „Od segregace k inkluzi“, která odhalila, že 85% dotazovaných romských dětí navštěvujících britské školy trpělo v rámci českého a slovenského vzdělávacího systému segregací. Velká část z nich si stěžovala i na projevy rasismu. Fremlová výsledky svého výzkumu představila 4. října na konferenci českého Ministerstva vnitra. Ke konci tohoto měsíce chystá podrobnější prezentaci na semináři Rady Evropy.

„Chceme pouze, aby se Česká republika řídila tímto úředním rozhodnutím,“ řekl Ladislav Baláž. „Byl to dlouhý boj a ještě zdaleka není u konce,“ dodal Toma Nikolaev, rumunský novinář, který čelí vydání ze strany Velké Británie. Řekl, že se k protestu připojil, aby upozornil, že podobná situace je také v Bulharsku. Věří, že rozhodnutí soudu bude mít vliv i na tamní situaci.

Protestního průvodu, který se konal 7. listopadu v Ostravě, se zúčastnilo více než 150 Romů, včetně rodičů a dětí, kterých se týkal zmíněný soudní případ. Další akce, včetně výstavy sponzorované OSI, se pak konaly i v Praze a na dalších místech.

Výstava, která byla zahájena 13. listopadu, se jmenuje Failing Another Generation, a zaměřuje se na příběhy těch, kteří se potýkali se systémem již v roce 1999. Ono mezní soudní rozhodnutí, kterého dosáhli, vyzývá českou vládu k tomu, aby ukončila segregaci. I přesto se ještě dnes Romové setkávají s diskriminací a mnoho z nich se dostává do takzvaných speciálních tříd, oddělených od ostatních.

Studie českého ombudsmana ukazuje, že zatímco Romové tvoří méně než 3% populace, najdeme jich kolem 32% ve školách, které se dnes nenazývají zvláštní, ale praktické. Jakým problémům čelí Romové v českých školách, groteskně osvětluje nové protiromské graffiti, které se tento měsíc objevilo na zdi základní školy Jungmannova v Jihlavě. Čteme tu nápisy jako “Za bílou rasu“ a “Romové do plynových komor“. Poničena byla i školní budova. Nikdo nebyl zatčen, ale bylo řečeno, že viník by mohl čelit až pěti letům vězení za nabádání k potlačování lidských práv.

V případě, že desegregace nebude v České republice, na Slovensku a v Bulharsku rychle dokončena se Hnutí 8. dubna zavázalo uspořádat v Londýně velkou demonstraci u příležitosti Mezinárodního dne Romů 2013. Svolává romské organizace z celého světa, aby na tento den společně uspořádaly protesty proti neomezovanému protiromskému rasismu a násilí, které zahrnuje násilné deportace a vystěhování. „Budu kontaktovat rumunské aktivisty, aby se k nám přidali,“ uvedla Lavinia Olmazu, členka Romské akademické sítě. „Nemůžeme tuto diskriminaci tolerovat, zákon je v tomto případě na naší straně,“ dodala Olmazu.

Grattan Puxon, překlad Kateřina Lánská
Přečteno: 1860x
 

Kam dál:

Štítky:  

Vzdělávání, Inkluzivní vzdělávání, UK, Velká Británie, DemonstraceHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo