romea - logo
3. března 2021 (středa)
svátek má Kamil

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V Londýně se před českou ambasádou protestovalo proti segregaci romských dětí ve školách

Londýn, 16.11.2012 16:57, (ROMEA)
Londýnský protest proti pokračující segregaci romských dětí v praktických školách v České republice.
Londýnský protest proti pokračující segregaci romských dětí v praktických školách v České republice.

Před Českou ambasádou v Londýně se 13. listopadu sešli Romové a jejich příznivci z různých zemí, aby společně protestovali proti nedávným událostem v Ostravě, Praze a jinde v České republice. Hlavním bodem jejich protestů je snaha ukázat na selhání autorit při prosazování úředního rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva ve věci diskriminace v českých školách.

Dlouholetý lidskoprávní aktivista Ladislav Baláž, předseda občanského sdružení Europe-Roma CZ, předal velvyslanci Michaelu Žantovskému dopis, ve kterém mu připomíná, že už uplynulo pět let od doby, kdy soud vydal rozhodnutí uvádějící, že odsouvání romských dětí do škol pro žáky s poruchami učení jim zásadně upírá právo na kvalitní vzdělání.

Dopis sepsala poradkyně Lucie Fremlová a poukazuje v něm na svou studii „Od segregace k inkluzi“, která odhalila, že 85% dotazovaných romských dětí navštěvujících britské školy trpělo v rámci českého a slovenského vzdělávacího systému segregací. Velká část z nich si stěžovala i na projevy rasismu. Fremlová výsledky svého výzkumu představila 4. října na konferenci českého Ministerstva vnitra. Ke konci tohoto měsíce chystá podrobnější prezentaci na semináři Rady Evropy.

„Chceme pouze, aby se Česká republika řídila tímto úředním rozhodnutím,“ řekl Ladislav Baláž. „Byl to dlouhý boj a ještě zdaleka není u konce,“ dodal Toma Nikolaev, rumunský novinář, který čelí vydání ze strany Velké Británie. Řekl, že se k protestu připojil, aby upozornil, že podobná situace je také v Bulharsku. Věří, že rozhodnutí soudu bude mít vliv i na tamní situaci.

Protestního průvodu, který se konal 7. listopadu v Ostravě, se zúčastnilo více než 150 Romů, včetně rodičů a dětí, kterých se týkal zmíněný soudní případ. Další akce, včetně výstavy sponzorované OSI, se pak konaly i v Praze a na dalších místech.

Výstava, která byla zahájena 13. listopadu, se jmenuje Failing Another Generation, a zaměřuje se na příběhy těch, kteří se potýkali se systémem již v roce 1999. Ono mezní soudní rozhodnutí, kterého dosáhli, vyzývá českou vládu k tomu, aby ukončila segregaci. I přesto se ještě dnes Romové setkávají s diskriminací a mnoho z nich se dostává do takzvaných speciálních tříd, oddělených od ostatních.

Studie českého ombudsmana ukazuje, že zatímco Romové tvoří méně než 3% populace, najdeme jich kolem 32% ve školách, které se dnes nenazývají zvláštní, ale praktické. Jakým problémům čelí Romové v českých školách, groteskně osvětluje nové protiromské graffiti, které se tento měsíc objevilo na zdi základní školy Jungmannova v Jihlavě. Čteme tu nápisy jako “Za bílou rasu“ a “Romové do plynových komor“. Poničena byla i školní budova. Nikdo nebyl zatčen, ale bylo řečeno, že viník by mohl čelit až pěti letům vězení za nabádání k potlačování lidských práv.

V případě, že desegregace nebude v České republice, na Slovensku a v Bulharsku rychle dokončena se Hnutí 8. dubna zavázalo uspořádat v Londýně velkou demonstraci u příležitosti Mezinárodního dne Romů 2013. Svolává romské organizace z celého světa, aby na tento den společně uspořádaly protesty proti neomezovanému protiromskému rasismu a násilí, které zahrnuje násilné deportace a vystěhování. „Budu kontaktovat rumunské aktivisty, aby se k nám přidali,“ uvedla Lavinia Olmazu, členka Romské akademické sítě. „Nemůžeme tuto diskriminaci tolerovat, zákon je v tomto případě na naší straně,“ dodala Olmazu.

Grattan Puxon, překlad Kateřina Lánská
Přečteno: 1825x
 

Kam dál:

Štítky:  

Vzdělávání, Inkluzivní vzdělávání, UK, Velká Británie, DemonstraceHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo