romea - logo
29. září 2022 (čtvrtek)
svátek má Michal

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V Matiční ulici začala demolice domů, kde v 90. letech žili Romové a oddělovala je od ostatních zeď

7.7.2022 22:48
Keramický plot v ústecké Matiční ulici. Zdroj: TV NOVA
Keramický plot v ústecké Matiční ulici. Zdroj: TV NOVA

V Matiční ulici v Ústí nad Labem začala dnes přípravnými pracemi demolice dvou pavlačových domů, kde žili Romové a které byly v roce 1999 oddělené zdí od ostatních. Domy jsou už léta vystěhované. Firma z nich vyklízí nánosy odpadu či injekční stříkačky, pak rozebere krovy. Zhruba do měsíce budou domy zbourány.

Úředníci z magistrátu, pracovníci stavební firmy a strážníci se v Matiční sešli dnes ráno. Městská policie vykázala z jednoho objektu muže a ženu, kteří beze slov s taškou v ruce opustili místo. Ve druhém nelegálně do dnešního dne pobývali také dva lidé. Po jejich odchodu firma uzavřela oplocení.

"Dneska začínáme s rozebíráním krovů, až začne demolice, znovu vyzveme městskou policii, aby domy prošla. Naší snahou bude zbourat co nejrychleji co největší část domu, který už je staticky narušen," řekl ČTK Martin Graupner, stavbyvedoucí z firmy Pohl.

V Matiční stály původně čtyři činžovní domy naproti domkům. Jeden nechala radnice zbourat za peníze, které dostala od státu. Poslední vlastní České přístavy. Náměstek primátora Pavel Tošovský (ODS) dnes novinářům řekl, že o jeho demolici město s firmou jedná. Náklady na likvidaci dvou objektů jsou zhruba tři miliony korun.

"Uvnitř i venku to nejprve musíme vyklidit. Jsou tam nánosy všeho možného včetně injekčních stříkaček, některé místnosti sloužily jako toaleta," popsal Graupner. Firma zbourá nejprve jeden dům a až pak druhý. Na místě už je bagr s bouracím kladivem a hydraulickými kleštěmi, které se dnes na zkoušku zakously do jednoho z balkonů.

Lidé z okolí likvidaci objektů kvitují. "Byl tam pořád bordel a občas tam hořelo," řekla ČTK žena ze sousední ulice. O tom, co bude na místě, rozhodnou zastupitelé. "Já osobně bych tu nejraději viděl nějakou podnikatelskou aktivitu. Rozhodně si nemyslím, že to je lokalita vhodná k bydlení vzhledem k tomu, že z jedné strany je hlavní silnice a z druhé trať," řekl Tošovský, který byl v roce 1999 starostou obvodu.

V roce 1994 byli do činžovních domů v Matiční sestěhováni z okolních panelových domů Romové. Na soužití s nimi si stěžovali sousedé z domků, kteří žádali postavení zdi. Zeď oddělovala obecní domy od "bílých obyvatel". Proti stavbě se vzedmula vlna protestů ze strany ochránců lidských práv, romských organizací, Českou republiku kritizovala také Evropská unie.

Keramický plot vysoký 1,8 metru nakonec stál jen od 13. října do 24. listopadu 1999. Radnice ho nechala demontovat poté, co stát přislíbil na řešení situace deset milionů korun. Za část peněz radnice vykoupila tři rodinné domky starousedlíků, peníze posloužily také na úpravy okolí nebo na sociální projekty. Plot byl rozebrán a stal se součástí oplocení zoologické zahrady, část je v ústeckém muzeu.

Přečteno: 494x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ústí nad labem, Matiční, BydleníHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo