romea - logo
10. prosince 2019 (úterý)
svátek má Julie
Loading
rozšířené vyhledávaní

V mosteckém Chanově začala demolice vybydleného paneláku

25.11.2016 11:59
Na mosteckém sídlišti Chanov byla 24. listopadu zahájena demolice dvou vybydlených panelových domů. (FOTO: Karel Sinu)
Na mosteckém sídlišti Chanov byla 24. listopadu zahájena demolice dvou vybydlených panelových domů. (FOTO: Karel Sinu)

Na mosteckém sídlišti Chanov začala demolice prvního ze dvou vybydlených panelových domů. Zbourání obou domů bude stát 3,1 milionu korun, většinu nákladů pokryje dotace státu, řekl primátor Jan Paparega (Severočeši Most). Práce by v ideálním případě mohly skončit ještě letos.

Na mosteckém sídlišti Chanov byla 24. listopadu zahájena demolice dvou vybydlených panelových domů za účasti ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové a primátora Mostu Jana Paparegy (vlevo). Most je jedním z úspěšných žadatelů o dotaci z programu na demolice zchátralých budov ministerstva pro místní rozvoj. Ze třípatrového a sedmipatrového panelového domu zbyly jen betonové skelety, prázdné jsou už několik let. "Ty skelety jsou nebezpečné svému okolí a my chceme předejít nějakému výraznému zranění nebo dokonce nějakým ztrátám na životě," řekl Paparega.

Jako první začala stavební firma bourat torzo třípatrového paneláku, následně přijde na řadu vyšší, sedmipatrová budova. "Pokud to klimatické a časové podmínky dovolí, byli bychom chtěli, aby ideálně byly zlikvidovány ještě v tomto roce obě budovy, nicméně dokončovací práce, které jsou součástí dotačních podmínek, bychom realizovali v roce 2017," doplnil Paparega. Na místě zbouraných domů má být zatravněná plocha.Mostecké radnici se povedlo srazit cenu za demolice na minimum. Zbourání obou domů bude stát včetně DPH 3,1 milionu korun. Původní odhady byly zhruba 12 milionů.

"V rámci otevřeného řízení jsme se skutečně dostali na nějakých 25, 30 procent předpokladů projektanta," dodal Paparega.Stát prostřednictvím ministerstva pro místní rozvoj přispěje na demolice 80 procenty. Celkově tak letos podle ministryně Karly Šlechtové (ANO) dá na demolice 70 milionů korun. "Na příští rok jsem vyhlásila výzvu, od poloviny října už běží termín, na 130 milionů korun. Je tam opravdu velké množství peněz," řekla Šlechtová. Celkově stát do programu pro roky 2016 - 2018 vložil 300 milionů korun.

Starostové z Ústeckého kraje žádají i o podporu při výkupu nemovitostí. Řada zdevastovaných a vybydlených domů je v soukromých rukách a města nemají na jejich výkup peníze. Podle Šlechtové ale podpora výkupu nemovitostí ze strany státu možná není. "Stát nemůže uhradit výkup majetku, který obec prodala v rámci privatizace, to je proti rozpočtovým pravidlům. Nicméně budeme budeme uvažovat o půjčce ze státního fondu rozvoje bydlení a ještě pořád jsme ve fázi analýzy," vysvětlila Šlechtová.

Kromě Mostu uspěly letos s žádostí o dotace například sousední Obrnice, které také zbourají dva paneláky. Litvínov zase plánuje demolici bývalé ubytovny. Mostecká radnice zvažuje demolice i v příštím roce. Podle Paparegy by šlo o jeden z domů v bloku 100 v širším centru města. "Žádost bychom chtěli podávat příští rok, zkraje ledna zpracujeme projektovou dokumentaci a uvidíme, jak budeme úspěšní," dodal Paparega.

Přečteno: 1513x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Chanov, Most, vyloučená lokalitaHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo