romea - logo
21. srpna 2019 (středa)
svátek má Johana
Loading
rozšířené vyhledávaní

V mosteckém Chanově začala demolice vybydleného paneláku

25.11.2016 11:59
Na mosteckém sídlišti Chanov byla 24. listopadu zahájena demolice dvou vybydlených panelových domů. (FOTO: Karel Sinu)
Na mosteckém sídlišti Chanov byla 24. listopadu zahájena demolice dvou vybydlených panelových domů. (FOTO: Karel Sinu)

Na mosteckém sídlišti Chanov začala demolice prvního ze dvou vybydlených panelových domů. Zbourání obou domů bude stát 3,1 milionu korun, většinu nákladů pokryje dotace státu, řekl primátor Jan Paparega (Severočeši Most). Práce by v ideálním případě mohly skončit ještě letos.

Na mosteckém sídlišti Chanov byla 24. listopadu zahájena demolice dvou vybydlených panelových domů za účasti ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové a primátora Mostu Jana Paparegy (vlevo). Most je jedním z úspěšných žadatelů o dotaci z programu na demolice zchátralých budov ministerstva pro místní rozvoj. Ze třípatrového a sedmipatrového panelového domu zbyly jen betonové skelety, prázdné jsou už několik let. "Ty skelety jsou nebezpečné svému okolí a my chceme předejít nějakému výraznému zranění nebo dokonce nějakým ztrátám na životě," řekl Paparega.

Jako první začala stavební firma bourat torzo třípatrového paneláku, následně přijde na řadu vyšší, sedmipatrová budova. "Pokud to klimatické a časové podmínky dovolí, byli bychom chtěli, aby ideálně byly zlikvidovány ještě v tomto roce obě budovy, nicméně dokončovací práce, které jsou součástí dotačních podmínek, bychom realizovali v roce 2017," doplnil Paparega. Na místě zbouraných domů má být zatravněná plocha.Mostecké radnici se povedlo srazit cenu za demolice na minimum. Zbourání obou domů bude stát včetně DPH 3,1 milionu korun. Původní odhady byly zhruba 12 milionů.

"V rámci otevřeného řízení jsme se skutečně dostali na nějakých 25, 30 procent předpokladů projektanta," dodal Paparega.Stát prostřednictvím ministerstva pro místní rozvoj přispěje na demolice 80 procenty. Celkově tak letos podle ministryně Karly Šlechtové (ANO) dá na demolice 70 milionů korun. "Na příští rok jsem vyhlásila výzvu, od poloviny října už běží termín, na 130 milionů korun. Je tam opravdu velké množství peněz," řekla Šlechtová. Celkově stát do programu pro roky 2016 - 2018 vložil 300 milionů korun.

Starostové z Ústeckého kraje žádají i o podporu při výkupu nemovitostí. Řada zdevastovaných a vybydlených domů je v soukromých rukách a města nemají na jejich výkup peníze. Podle Šlechtové ale podpora výkupu nemovitostí ze strany státu možná není. "Stát nemůže uhradit výkup majetku, který obec prodala v rámci privatizace, to je proti rozpočtovým pravidlům. Nicméně budeme budeme uvažovat o půjčce ze státního fondu rozvoje bydlení a ještě pořád jsme ve fázi analýzy," vysvětlila Šlechtová.

Kromě Mostu uspěly letos s žádostí o dotace například sousední Obrnice, které také zbourají dva paneláky. Litvínov zase plánuje demolici bývalé ubytovny. Mostecká radnice zvažuje demolice i v příštím roce. Podle Paparegy by šlo o jeden z domů v bloku 100 v širším centru města. "Žádost bychom chtěli podávat příští rok, zkraje ledna zpracujeme projektovou dokumentaci a uvidíme, jak budeme úspěšní," dodal Paparega.

Přečteno: 1507x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Chanov, Most, vyloučená lokalitaHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo