romea - logo
18. května 2022 (středa)
svátek má Nataša

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V Muzeu romské kultury odhalili bustu novináře a blogera Jozefa Kmeťa. Ten před rokem zemřel

27.10.2021 13:31
Betonová bustu novináře a blogera Jozefa Kmeťa v Muzeu romské kultury (FOTO: Muzeum romské kultury)
Betonová bustu novináře a blogera Jozefa Kmeťa v Muzeu romské kultury (FOTO: Muzeum romské kultury)

V Muzeu romské kultury v minulém týdnu odhalili betonovou bustu novináře a blogera Jozefa Kmeťa. Ten před rokem zemřel na onemocnění COVID-19 a těsně před svou smrtí natočil video, kde před tímto virem varoval ostatní a vyzýval k dodržování protiepidemických opatření. Do poslední chvíle tak byl nedílnou součástí romsko-slovenské internetové žurnalistiky, stejně jako mnoho let předtím. Busta byla muzeu darována Československou romskou unií.

Jozef Kmeťo byl znám zejména jako blogger serveru SME, kde publikoval více než 140 textů. Obdobně tomu bylo na českém zpravodajském serveru iDNES.cz. Kmeťo psal o palčivých a často nepříjemných tématech: o rasismu, diskriminaci, násilí. Nebál se ale pustit ani do vlastních řad a upozorňoval i na nepravosti v romské komunitě. Jeho hlas zněl i romským rádiem Redakcia R1, jehož byl zakladatelem a provozovatelem.

"Svým často svérázným pojetím novinařiny ovlivňoval Kmeťo Romy napříč generacemi, ti si poté po jeho vzoru začali zakládat internetová rádia a psát vlastní texty, už jen proto bychom na něj neměli zapomínat," uvedl předseda Československé romské unie Karel Karika.

Přečteno: 742x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Muzeum, Muzeum romské kultury, PoctaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo