romea - logo
24. září 2020 (čtvrtek)
svátek má Jaromír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V osmi lokalitách na Vysočině žijí lidé bez práce, závislí na sociálních dávkách, s dluhy a exekucemi.

14.10.2019 13:24
Vysočina mapa ČR, foto: wikipedia.org
Vysočina mapa ČR, foto: wikipedia.org

Na Vysočině bylo loni podle údajů kraje zaznamenáno deset takzvaných sociálně vyloučených lokalit na území osmi sídel. Podle ankety ČTK je v některých případech tvoří jeden dva domy v běžné zástavbě, jinde jde o obyvatele v osadách.

V těchto lokalitách žijí často lidé bez práce, závislí na sociálních dávkách, s dluhy a exekucemi. Nejmenší obcí v kraji s vyloučenou lokalitou jsou Kojatice na Třebíčsku. V samotných Kojaticích žije asi 160 lidí. Sociálně vyloučená lokalita je v osadě vzdálené od obce vzdušnou čarou dva tři kilometry.

Podle místních lidí tam asi bydlí převážně Romové, jichž je ve vesnici přihlášeno pět desítek. První sociálně slabí lidé se tam prý přistěhovali v roce 2002 z Písku. Podle starostky Boženy Bučkové se ale počet obyvatel v osadě těžko odhaduje, protože se často mění. Dvě vyloučené lokality jsou podle údajů kraje i v Třebíči.

"V Třebíči nemáme vyloučenou lokalitu ve smyslu soustředění problémových lidí na jednom místě," upřesnila mluvčí města Irini Martakidisová. Nepřizpůsobiví lidé a sociálně slabé rodiny s dětmi jsou podle ní rozptýlení po ubytovnách, případně žijí v městských bytech.

"Řeší se jako jednotlivci, nikoliv jako vyloučená lokalita," uvedla. Sociální pracovníci s těmito lidmi řeší problémy s dluhy a pomáhají jim třeba při vyřizování dávek, hledání bydlení či zaměstnání.

Dvě sociálně vyloučené lokality byly loni evidované rovněž v Havlíčkově Brodě, po jedné lokalitě měla kromě Kojatic města Humpolec, Pacov, Chotěboř, Telč a Žďár nad Sázavou. S vládní Agenturou pro sociální začleňování z nich podle údajů na webu agentury nejdéle spolupracuje Žďár nad Sázavu, který se přihlásil na podzim 2015.

Havlíčkův Brod se připojil v roce 2017 a krajská Jihlava letos. Sociálně vyloučenou lokalitu ve Žďáru nad Sázavou představují dva bytové domy na sídlišti, jemuž se říká Stalingrad. Žije v nich vyšší podíl lidí, kteří například pobírají dávky hmotné nouze nebo jsou dlouhodobě nezaměstnaní.

"Nejedná se však o prostorově vyloučenou lokalitu - domy jsou přirozeně začleněny do okolní zástavby," uvedl žďárský místostarosta Josef Klement (KDU-ČSL).

Lidem tam pomáhají terénní sociální pracovníci města i charity, pořádek v bytových domech a okolí zajišťuje domovník, který funguje i jako preventista. Ke snížení počtu sociálně slabých obyvatel na sídlišti má podle místostarosty přispět chystaný přesun azylové ubytovny pro muže jinam.

V Havlíčkově Brodě podle údajů z jeho strategického plánu sociálního začleňování žije několik ekonomicky slabších rodin ve dvou domech v Mírové a Havířské ulici. Podle informací dalších radnic v Chotěboři tvoří vyloučenou lokalitu jeden bytový dům, na území Pacova jde o nemovitost v blízké osadě. V Humpolci byly jako sociálně vyloučená lokalita označené tři bytové domy v místě Brunka, dva změnily majitele a situace se tam zklidnila.

Přečteno: 974x
 

Kam dál:

Štítky:  

Bydlení, Sociálně vyloučené lokality, Romové, Zaměstnanost, Sociální dávkyHLAVNÍ ZPRÁVY

Romští kandidáti v krajských a senátních volbách 2020 (Koláž: Romea.cz)

V Krajských volbách kandiduje minimálně sedm Romů, do Senátu jeden. Romové jsou na kandidátkách Pirátů, SPD, Změny a Strany zelených

23.9.2020 17:00
Jak zjistil server Romea.cz o hlasy voličů v letošních krajských volbách bude v celém Česku usilovat nejméně 7 Romů. Jeden Rom, Cyril Koky, pak kandiduje do Senátu za Pirátskou stranu. Právě Piráti, jako vůbec první parlamentní strana v historii, nasadili Roma Karla Kariku jako lídra kandidátky v Ústeckém kraji a jejich kandidáta na hejtmana. Dva Romové pak kandidují i za hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, které je známé svými protiromskými a xenofobními výroky a je pravidelně zmiňováno ve zprávách o extremismu.
 celý článek

Budova Rady Evropy ve Štrasburku (FOTO: Elwood j blues, Wikimedia Commons)

Podle Rady Evropy je výuka romštiny v Česku nedostatečná. Ve městech se zastoupením menšin chybějí dvojjazyčné nápisy

23.9.2020 15:38
Rada Evropy (RE) dnes vyzvala Českou republiku, aby i nadále zlepšovala ochranu menšinových jazyků. Česko učinilo kroky pozitivním směrem v ochraně němčiny, polštiny a moravské chorvatštiny, uvádí zpráva tohoto nadnárodního orgánu. RE ale Česku zároveň připomněla nedostatečnou výuku romštiny na základních a středních školách.
 celý článek

Na akci, Běh pro zdraví, 19. června 2018, holčička podala v běhu bravurní výkon. Běžela v balerínkách ... Doběhla první! (FOTO: Centrum voľného času CVrČek)

"Dívka v balerínkách" sklízí další sportovní úspěchy. Vyhrála běh na 1500 na mistrovství Východního Slovenska

23.9.2020 15:13
Annamária Horváthová, známá jako dívka v balerínkách, se stala absolutní vítězkou v běhu na 1500 m na mistrovství Východního Slovenska jednotlivců. A sbírala i další sportovní úspěchy. Na mistrovství Slovenska dorostenců a dorostenek v běhu na 1 500 m byla třetí a v běhu na 800 m doběhla pátá.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo