romea - logo
3. dubna 2020 (pátek)
svátek má Richard
Loading
rozšířené vyhledávaní

V osmi lokalitách na Vysočině žijí lidé bez práce, závislí na sociálních dávkách, s dluhy a exekucemi.

14.10.2019 13:24
Vysočina mapa ČR, foto: wikipedia.org
Vysočina mapa ČR, foto: wikipedia.org

Na Vysočině bylo loni podle údajů kraje zaznamenáno deset takzvaných sociálně vyloučených lokalit na území osmi sídel. Podle ankety ČTK je v některých případech tvoří jeden dva domy v běžné zástavbě, jinde jde o obyvatele v osadách.

V těchto lokalitách žijí často lidé bez práce, závislí na sociálních dávkách, s dluhy a exekucemi. Nejmenší obcí v kraji s vyloučenou lokalitou jsou Kojatice na Třebíčsku. V samotných Kojaticích žije asi 160 lidí. Sociálně vyloučená lokalita je v osadě vzdálené od obce vzdušnou čarou dva tři kilometry.

Podle místních lidí tam asi bydlí převážně Romové, jichž je ve vesnici přihlášeno pět desítek. První sociálně slabí lidé se tam prý přistěhovali v roce 2002 z Písku. Podle starostky Boženy Bučkové se ale počet obyvatel v osadě těžko odhaduje, protože se často mění. Dvě vyloučené lokality jsou podle údajů kraje i v Třebíči.

"V Třebíči nemáme vyloučenou lokalitu ve smyslu soustředění problémových lidí na jednom místě," upřesnila mluvčí města Irini Martakidisová. Nepřizpůsobiví lidé a sociálně slabé rodiny s dětmi jsou podle ní rozptýlení po ubytovnách, případně žijí v městských bytech.

"Řeší se jako jednotlivci, nikoliv jako vyloučená lokalita," uvedla. Sociální pracovníci s těmito lidmi řeší problémy s dluhy a pomáhají jim třeba při vyřizování dávek, hledání bydlení či zaměstnání.

Dvě sociálně vyloučené lokality byly loni evidované rovněž v Havlíčkově Brodě, po jedné lokalitě měla kromě Kojatic města Humpolec, Pacov, Chotěboř, Telč a Žďár nad Sázavou. S vládní Agenturou pro sociální začleňování z nich podle údajů na webu agentury nejdéle spolupracuje Žďár nad Sázavu, který se přihlásil na podzim 2015.

Havlíčkův Brod se připojil v roce 2017 a krajská Jihlava letos. Sociálně vyloučenou lokalitu ve Žďáru nad Sázavou představují dva bytové domy na sídlišti, jemuž se říká Stalingrad. Žije v nich vyšší podíl lidí, kteří například pobírají dávky hmotné nouze nebo jsou dlouhodobě nezaměstnaní.

"Nejedná se však o prostorově vyloučenou lokalitu - domy jsou přirozeně začleněny do okolní zástavby," uvedl žďárský místostarosta Josef Klement (KDU-ČSL).

Lidem tam pomáhají terénní sociální pracovníci města i charity, pořádek v bytových domech a okolí zajišťuje domovník, který funguje i jako preventista. Ke snížení počtu sociálně slabých obyvatel na sídlišti má podle místostarosty přispět chystaný přesun azylové ubytovny pro muže jinam.

V Havlíčkově Brodě podle údajů z jeho strategického plánu sociálního začleňování žije několik ekonomicky slabších rodin ve dvou domech v Mírové a Havířské ulici. Podle informací dalších radnic v Chotěboři tvoří vyloučenou lokalitu jeden bytový dům, na území Pacova jde o nemovitost v blízké osadě. V Humpolci byly jako sociálně vyloučená lokalita označené tři bytové domy v místě Brunka, dva změnily majitele a situace se tam zklidnila.

Přečteno: 938x
 

Kam dál:

Štítky:  

Bydlení, Sociálně vyloučené lokality, Romové, Zaměstnanost, Sociální dávkyHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo