romea - logo
2. července 2020 (čtvrtek)
svátek má Patricie
Loading
rozšířené vyhledávaní

V osmi lokalitách na Vysočině žijí lidé bez práce, závislí na sociálních dávkách, s dluhy a exekucemi.

14.10.2019 13:24
Vysočina mapa ČR, foto: wikipedia.org
Vysočina mapa ČR, foto: wikipedia.org

Na Vysočině bylo loni podle údajů kraje zaznamenáno deset takzvaných sociálně vyloučených lokalit na území osmi sídel. Podle ankety ČTK je v některých případech tvoří jeden dva domy v běžné zástavbě, jinde jde o obyvatele v osadách.

V těchto lokalitách žijí často lidé bez práce, závislí na sociálních dávkách, s dluhy a exekucemi. Nejmenší obcí v kraji s vyloučenou lokalitou jsou Kojatice na Třebíčsku. V samotných Kojaticích žije asi 160 lidí. Sociálně vyloučená lokalita je v osadě vzdálené od obce vzdušnou čarou dva tři kilometry.

Podle místních lidí tam asi bydlí převážně Romové, jichž je ve vesnici přihlášeno pět desítek. První sociálně slabí lidé se tam prý přistěhovali v roce 2002 z Písku. Podle starostky Boženy Bučkové se ale počet obyvatel v osadě těžko odhaduje, protože se často mění. Dvě vyloučené lokality jsou podle údajů kraje i v Třebíči.

"V Třebíči nemáme vyloučenou lokalitu ve smyslu soustředění problémových lidí na jednom místě," upřesnila mluvčí města Irini Martakidisová. Nepřizpůsobiví lidé a sociálně slabé rodiny s dětmi jsou podle ní rozptýlení po ubytovnách, případně žijí v městských bytech.

"Řeší se jako jednotlivci, nikoliv jako vyloučená lokalita," uvedla. Sociální pracovníci s těmito lidmi řeší problémy s dluhy a pomáhají jim třeba při vyřizování dávek, hledání bydlení či zaměstnání.

Dvě sociálně vyloučené lokality byly loni evidované rovněž v Havlíčkově Brodě, po jedné lokalitě měla kromě Kojatic města Humpolec, Pacov, Chotěboř, Telč a Žďár nad Sázavou. S vládní Agenturou pro sociální začleňování z nich podle údajů na webu agentury nejdéle spolupracuje Žďár nad Sázavu, který se přihlásil na podzim 2015.

Havlíčkův Brod se připojil v roce 2017 a krajská Jihlava letos. Sociálně vyloučenou lokalitu ve Žďáru nad Sázavou představují dva bytové domy na sídlišti, jemuž se říká Stalingrad. Žije v nich vyšší podíl lidí, kteří například pobírají dávky hmotné nouze nebo jsou dlouhodobě nezaměstnaní.

"Nejedná se však o prostorově vyloučenou lokalitu - domy jsou přirozeně začleněny do okolní zástavby," uvedl žďárský místostarosta Josef Klement (KDU-ČSL).

Lidem tam pomáhají terénní sociální pracovníci města i charity, pořádek v bytových domech a okolí zajišťuje domovník, který funguje i jako preventista. Ke snížení počtu sociálně slabých obyvatel na sídlišti má podle místostarosty přispět chystaný přesun azylové ubytovny pro muže jinam.

V Havlíčkově Brodě podle údajů z jeho strategického plánu sociálního začleňování žije několik ekonomicky slabších rodin ve dvou domech v Mírové a Havířské ulici. Podle informací dalších radnic v Chotěboři tvoří vyloučenou lokalitu jeden bytový dům, na území Pacova jde o nemovitost v blízké osadě. V Humpolci byly jako sociálně vyloučená lokalita označené tři bytové domy v místě Brunka, dva změnily majitele a situace se tam zklidnila.

Přečteno: 956x
 

Kam dál:

Štítky:  

Bydlení, Sociálně vyloučené lokality, Romové, Zaměstnanost, Sociální dávkyHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo