romea - logo
26. listopadu 2020 (čtvrtek)
svátek má Artur

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Ostrava on-line: Po pokusu o pogrom na ostravské Romy pochodovalo městem asi 500 Romů, neonacisté nakonec utekli

Ostrava/Plzeň, 28.10.2013 15:19, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO 17:55)
V Ostravě se 28. října 2013 uskutečnilo shromáždění proti násilí, rasismu a neonacismu nazvaného Barevná Ostrava, na kterém se sešlo asi 500 lidí (FOTO: ČTK)
V Ostravě se 28. října 2013 uskutečnilo shromáždění proti násilí, rasismu a neonacismu nazvaného Barevná Ostrava, na kterém se sešlo asi 500 lidí (FOTO: ČTK)

Asi 200 - 300 neonacistů se dnes ve 14 hodin shromáždilo na rasistické protiromské demonstraci na Prokešově náměstí v Ostravě. Kousek od této akce v Sokolské ulici před jednou z ostravských ubytoven proběhl protest platformy Blokujeme proti rasismu s názvem Barevná Ostrava. Další shromáždění platzformy Blokujeme probíhalo na náměstí Svatopluka Čecha. Proti rasismu v Ostravě protestovalo asi 500 - 600 lidí.

17:30
Romové se v naprostém klidu rozcházejí. "Příště nás bude pětkrát tolik," říkají podle našeho spolupracovníka. "Po skupinkách se v naoprostém klidu a pohodě rozešli. Byla tady úžasná atmosféra," dodává spolupracovník serveru Romea.cz z Ostravy.

17:20
Romové jsou zpátky na náměstí Svatopluka Čecha. "Probíhají zde projevy, je tu pořád velké množství Romů, odhaduji to tak na 600 lidí," uvedl náš spolupracovník přímo z místa.

17:10
Pochod Romů se po chvíli skandování před ubytovnou vydal zpět na náměšstí Svatopluka Čecha.

16:55
Průvod Romů, který skanduje hesla "Češi pojďte s náma", "Stop rasismu", "My jsme tady doma" nebo "My chceme žít", došel až k Sokolské ulici k ubytovně, kde jej zablokovali těžkooděnci.

16:45
Romové se spojili s ostaními na náměstí Svatopluka Čecha a za skandování Černí, bílí spojme síly se asi 500 Romů vydalo na pochod směrem ke skupinkám neonacistů. "Neonacisté jsou naprosto zamtení, vidím asi 70 neonacistů jak utíká pryč," hlásí náš spolupracovník přímo z místa.

16:30
Skupina Romů, která byla shromážděna před ubytovnou v Sokolské ulici, se vydala na pochod směrem k náměstí Svatopluka Čecha. "Jdeme průvodem pod policejní ochranou k náměstí. Máme transparenty s nápisy Stop pogromům a Nenávist není řešení," uvedl náš spolupracovník.

15:40
Podle informací serveru Romea.cz má policie situaci pod kontrolou a pokus o napadení Romů u Nádražní ulice zlikvidovala. "Situace je teď nepřehledná, protože se tu potulují skupinky neonacistů, kteří se chtějí poprat," dodal náš spolupracovník v Ostravě.

15:30
Neonacisté se potom co je policisté zablokovali v Sokolské ulici, vydali směrem k Nádražní ulici, kde se v bočních uličkách snaží zaútočit na Romy. Rasisté se podle serveru Deník.cz rozběhli na Romy mezi domy. "Neonacisté se rozdělili na skupinky a snaží dostat na náměstí Svatopluka Čecha. Nevím co se děje na Nádražní ulici, ale tady je teď klid," uvedl krátce po půl čtvrté náš spolupracovník, který je před ubytovnou v Sokolské ulici.

15:10
Policie neonacisty vyzvala, aby se rozešli.

14:55
Krátce před třetí hodinou byla demonstrace neonacistů ukončena a rasisté se vydali na neohlášený pochod směrem k ostravské čtvrti Přívoz. Policejní těžkooděnci za pomoci policejních vozů zahradili Sokolskou ulici, aby zabránili útoku rasistů na pokojné shromáždění před ubytovnou. Krátce po třetí hodině

14:30
Asi 50 odpůrců rasismu se vydala před jednou z ostravských ubytoven v Sokolské ulici. "Romové s ubytovny mají zakázáno přijít na shromáždění proti neonacismu," uvedl náš spolupracovník. S tím, že majitel ubytovny nechal zakrýt skal u vchodových dveří novinami, aby novináři neviděli dovnitř. Podle spolupracovníka serveru Romea.cz nad městem létá vrtulník a policistů je velké množství. Romové mají shromáždění v Sokolské ulici řádně nahlášené, rasisté ne.

14:00
Probíhá shromáždění proti rasismu ve čtvrti Přívoz. Akce začala požehnáním a následoval kulturní program. Organizátoři naplánovali pak mši v přívozském kostele.

Přečteno: 21816x
 

Kam dál:

Štítky:  

Ostrava, Extremismus, Rasismus, Neonacismus, Pochod, ShromažďováníHLAVNÍ ZPRÁVY

11. setkání romských studentů Baruvas proběhlo v srpnu 2020 na chatě Doubravka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

ROMEA letos poskytla stipendia dalším 94 romským studentům. Za 5 let trvání programu rozdala už 365 stipendií

26.11.2020 11:00

Organizace ROMEA na přelomu října a listopadu vyplatila 94 stipendií – tolik je letos ve stipendijním programu romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Jedná se o studenty různorodých oborů z celé České republiky, kteří mají dobré výsledky ve studiu, ale jejich socio-ekonomická situace ohrožuje dokončení střední nebo vysoké školy nebo vůbec nástup do ročníku. Program pro studenty organizace ROMEA spustila v roce 2016 a do této chvíle poskytla celkem 365 stipendií 213 studentům. Někteří ze stipendistů obdrželi totiž díky svým studijním výsledkům a aktivnímu zapojení v do programu stipendium opakovaně

 celý článek

Setkání romských studentů BARUVAS, které pravidelně pořádá organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

DOKUMENT: Vláda schválila Zprávu o stavu romské menšiny v roce 2019. Stále převládají předsudky, nejhorší je oblast bydlení, význam vzdělání u Romů roste

25.11.2020 19:30
Vláda v pondělí na svém zasedání schválila Zprávu o stavu romské menšiny v České republice za rok 2019 a zároveň vzala na vědomí informaci o naplňování Strategie romské integrace do roku 2020 v roce 2019. Zprávu o stavu romské menšiny, kterou zpravodajský server Romea.cz zveřejňuje v plném znění, schválila také Rada vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Největší světový romský festival Khamoro se přesouvá na internet. Na koncerty se můžete podívat zdarma!

24.11.2020 20:45
Vzhledem k nepříznivé epidemiologické situaci v České republice bude letošní ročník festivalu KHAMORO poprvé v on-line formátu. Letošní ročník se rozdělil na dvě části. První část koncertů proběhla v září, druhá část začne v sobotu 28. 11. a bude streamována přes internet. Záštitu nad festival převzal ministr kultury Lubomír Zaorálek a primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo