romea - logo
17. května 2022 (úterý)
svátek má Aneta

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V Památníku Terezín se jedna z cel změní v expozici Muzea romské kultury věnované genocidě Romů

3.8.2020 11:39
Nad Památníkem Terezín zavlála u příležitosti Památného dne romského holokaustu v pátek 2. 8. 2019 romská vlajka (FOTO: ROMEA TV)
Nad Památníkem Terezín zavlála u příležitosti Památného dne romského holokaustu v pátek 2. 8. 2019 romská vlajka (FOTO: ROMEA TV)

Jedna z bývalých cel tzv. Ženského dvora terezínské Malé pevnosti bude přeměněna ve výstavní celu a do konce roku 2023 zde bude instalována expozice Muzea romské kultury věnovaná genocidě romského etnika v době nacistické okupace. Památník Terezín tak pomáhá splatit morální dluh, který česká společnost vůči připomínání, či spíše nepřipomínání, genocidy českých Romů má. Symbolicky se tak stane v den, kdy nad branami Památníku vlaje romská vlajka. Včerejšek totiž byl Památným dnem romského holocaustu. Serveru Romea.cz to oznámil Tomáš Rieger z Památníku Terezín.

V noci z 2. na 3. srpna 1944 zavraždili nacisté v plynových komorách v nacistickém vyhlazovacím táboře Auschwitz-Birkenau během likvidace tzv. Cikánského tábora takřka 4 300 romských mužů, žen a dětí.

"Tuto tragickou událost si Památník Terezín každoročně připomíná vyvěšením romských vlajek na svých budovách. Nejinak tomu bylo i letos, přesto, jak uvádí ředitel Památníku Terezín Jan Roubínek, "návštěvník Památníku Terezín neměl možnost informovat se o bezpráví a genocidě, kterou zažívali Romové a Sinti v době nacistické okupace".

Po dohodě s vedením Muzea romské kultury v Brně byla zapůjčena původní dokumentární výstava s názvem Genocida Romů v době 2. světové války. "Jsem osobně moc rád, že tak pomůžeme přispět k zesílení povědomí o tragédii, jež Romy v období druhé světové války postihla," doplnil Roubínek.

Dnešní vernisáže se zúčastní řada významných hostů. Do Terezína přijede velvyslanec Státu Izrael Daniel Meron s chotí, velvyslankyně Kanady paní Ayesha Patricie Rekhi, velvyslanec Spolkové republiky Německo Christoph Israng, velvyslanec Španělska Angel Lossada, zástupce velvyslance Nizozemského království David Rölling, tajemník Federace židovských obcí v ČR Tomáš Kraus a zástupci ambasád Německa, Estonska a USA.

Úvodní slovo k výstavě, která bude dnes ve 14 hodin zahájena, přednese historička Muzea romské kultury Anna Míšková. Během akce budou znít tóny romské hudby v podání teplické hudební skupiny Galiani Gypsy Jazz.

Výstava měla být původně zahájena již 9. dubna, pandemie COVID-19 a nucené uzavření všech objektů Památníku Terezín však plány změnily a termín musel být posunut. "Dnešní vernisáž, jelikož se bude odehrávat v interiéru, bude probíhat za dodržení všech platných protiepidemických opatření," dodal Tomáš Rieger.

Přečteno: 844x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Terezín, památník, Památný den romského holocaustu, Výstava, Muzeum, Muzeum romské kulturyHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo