romea - logo
20. dubna 2019 (sobota)
svátek má Marcela
Loading
rozšířené vyhledávaní

V Pardubicích vznikne komunitní centrum. Pomůže dětem i s doučováním

13.2.2019 12:25
Ilustrační FOTO: Wokandapix, Pixabay.com
Ilustrační FOTO: Wokandapix, Pixabay.com

Pardubice chtějí zřídit další komunitní centrum. Po Češkově ulici, kde existuje od roku 2015, by mělo vzniknout i v Husově ulici. Oblast s několika bytovými domy je považována za problémovou, v minulosti byla vedena jako sociálně vyloučená. Centrum by se mělo věnovat hlavně práci s dětmi.

"V Češkově ulici máme velmi dobré výsledky, proto chceme projekt jako druhý tohoto typu zajistit v lokalitě Husova," řekl ČTK náměstek primátora Jakub Rychtecký (ČSSD).

Dětské hřiště, které bylo v minulosti dominantou místa, muselo být kompletně odstraněno, protože vinou vandalů zůstaly z prolézaček pouze nebezpečné, volně stojící zbytky trámů. Žije zde zhruba 20 až 25 dětí, které kvůli chudobě rodičů nemají možnost se vhodně zabavit. V lokalitě sice působí sociální pracovníci, za současného stavu ale nejsou schopni situaci zvládnout.

Komunitní centrum by mělo pomoci dětem při zvládání školní i předškolní docházky, zvláště s doučováním. Systematicky bude pracovat i s celou rodinou. Centrum také poskytne možnost pro setkávání dospělých, budou v něm besedy, bude zde působit i neformální uskupení Romská rada. Činnost budou zajišťovat dva lektoři, centrum bude otevřeno deset hodin týdně. Bude sídlit v jednom z bytových domů v nebytových prostorách, které jsou zařízeny vyřazeným nábytkem.

Záměr již schválila rada města. Pardubice chtějí získat na provoz dotaci od ministerstva vnitra podobně, jako tomu bylo při zahájení činnosti centra v Češkově ulici. Letos se počítá se zkušebním provozem, náklady se odhadují na 222.000 korun. V Husově žijí sociálně slabé rodiny s více dětmi, převážně romské. Část obyvatel je závislá na různých sociálních dávkách. Ve dvou cihlových městských domech se čtyřmi vchody žilo na konci roku 2018 asi 110 lidí.

Přečteno: 323x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Komunitní centrum, Děti, Sociálně vyloučené lokality, sociální práce, DoučováníHLAVNÍ ZPRÁVY

V noci z 18. na 19. dubna 2009 vhodili čtyři neonacisté Ivo Müller, Václav Cojocaru, David Vaculík a Jaromír Lukeš zápalné láhve do rodinného domu ve Vítkově na Opavsku, kde bydlela romská rodina. Při následném požáru byli zraněni tři lidé, mezi nimi tehdy dvouletá Natálka, které utrpěla popáleniny na 80 procentech těla. Neonacisty soud odsoudil k dvacetiletým resp. dvacetidvouletým trestům odnětí svobody. (Koláž: Romea.cz)

Žhářský útok ve Vítkově, k němuž došlo před deseti lety, potrestaly soudy vysokými tresty

16.4.2019 11:03
Před deseti lety, v noci z 18. na 19. dubna 2009, zaútočila zápalnými láhvemi skupinka sympatizantů extrémní pravice na dům číslo 58 ve Vítkově na Opavsku obývaný romskou rodinou. Následkem požáru byla vážně popálena tehdy dvouletá Natálka. Zranění utrpěla i její matka a otec.
 celý článek

Kumar Vishwanathan (FOTO: Daniela Kantorová)

Kumar Vishwanathan: Žhářský útok ve Vítkově odstartoval úpadek extremistů

16.4.2019 10:50

Žhářský útok na romskou rodinu ve Vítkově před deseti lety, při kterém tehdy dvouletá Natálka utrpěla rozsáhlé popáleniny, odstartoval postupný úpadek pravicového extremismu v regionu. Myslí si to ostravský aktivista Kumar Vishwanathan, který se dlouhodobě věnuje romské menšině. Podle něj tehdy společnost vyslala signál, že takové zločiny nestrpí. Za zapálení domu se spící rodinou poslal soud čtyři neonacisty do vězení na 20 až 22 let.

 celý článek

Jednání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: Úřad vlády ČR)

Občanští členové "romské rady" vyzvali v souvislosti s posledními incidenty mezi Romy a Čechy premiéra Babiše a ministra Hamáčka k jednání

16.4.2019 9:00
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny vyzvali premiéra a ministra vnitra k jednání v návaznosti na násilné incidenty mezi Romy a Čechy v Lipníku nad Bečvou a Dvorcích na Bruntálsku.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo