romea - logo
18. září 2020 (pátek)
svátek má Kryštof

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V Pardubicích vznikne komunitní centrum. Pomůže dětem i s doučováním

13.2.2019 12:25
Ilustrační FOTO: Wokandapix, Pixabay.com
Ilustrační FOTO: Wokandapix, Pixabay.com

Pardubice chtějí zřídit další komunitní centrum. Po Češkově ulici, kde existuje od roku 2015, by mělo vzniknout i v Husově ulici. Oblast s několika bytovými domy je považována za problémovou, v minulosti byla vedena jako sociálně vyloučená. Centrum by se mělo věnovat hlavně práci s dětmi.

"V Češkově ulici máme velmi dobré výsledky, proto chceme projekt jako druhý tohoto typu zajistit v lokalitě Husova," řekl ČTK náměstek primátora Jakub Rychtecký (ČSSD).

Dětské hřiště, které bylo v minulosti dominantou místa, muselo být kompletně odstraněno, protože vinou vandalů zůstaly z prolézaček pouze nebezpečné, volně stojící zbytky trámů. Žije zde zhruba 20 až 25 dětí, které kvůli chudobě rodičů nemají možnost se vhodně zabavit. V lokalitě sice působí sociální pracovníci, za současného stavu ale nejsou schopni situaci zvládnout.

Komunitní centrum by mělo pomoci dětem při zvládání školní i předškolní docházky, zvláště s doučováním. Systematicky bude pracovat i s celou rodinou. Centrum také poskytne možnost pro setkávání dospělých, budou v něm besedy, bude zde působit i neformální uskupení Romská rada. Činnost budou zajišťovat dva lektoři, centrum bude otevřeno deset hodin týdně. Bude sídlit v jednom z bytových domů v nebytových prostorách, které jsou zařízeny vyřazeným nábytkem.

Záměr již schválila rada města. Pardubice chtějí získat na provoz dotaci od ministerstva vnitra podobně, jako tomu bylo při zahájení činnosti centra v Češkově ulici. Letos se počítá se zkušebním provozem, náklady se odhadují na 222.000 korun. V Husově žijí sociálně slabé rodiny s více dětmi, převážně romské. Část obyvatel je závislá na různých sociálních dávkách. Ve dvou cihlových městských domech se čtyřmi vchody žilo na konci roku 2018 asi 110 lidí.

Přečteno: 415x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Komunitní centrum, Děti, Sociálně vyloučené lokality, sociální práce, DoučováníHLAVNÍ ZPRÁVY

Romové na Prague Pride 13. 8. 2016 (FOTO: Yveta Kenety, Romea.cz)

Přes 60 procent Čechů aktivních na internetu si myslí, že Romové jsou zvýhodňováni

10.9.2020 13:41
Polovina Čechů, kteří jsou aktivní na internetu, se ztotožňuje s tvrzením, že národnostní menšiny mají v České republice lepší podmínky než většina, a to alespoň v některých případech. Každý pátý se pak domnívá, že to platí bezvýhradně. Pokud jde o konkrétní národnostní menšiny v České republice, respondenti ve výzkumu nejčastěji zmiňovali romskou menšinu, názory na její situaci se však různily: zatímco 23 % dotázaných ji u nás považuje za znevýhodňovanou, v očích 63 % Čechů je naopak zvýhodňována.
 celý článek

Ministerstvo práce sociálních věcí (MPSV) uspořádalo ve středu 9. 9. 2020 v rámci projektu Podpora sociálního bydlení konferenci s názvem „Sociální bydlení v českých obcích – zkušenosti z praxe“. (FOTO: Zdeněk Ryšavý, Romea.cz)

videoZÁZNAM: Konference sociální bydlení v českých obcích - zkušenosti z praxe

8.9.2020 23:10
Ministerstvo práce sociálních věcí (MPSV) uspořádalo ve středu 9. 9. 2020 v rámci projektu Podpora sociálního bydlení konferenci s názvem „Sociální bydlení v českých obcích – zkušenosti z praxe“. ROMEA TV odvysílala celou konferenci v přímém přenosu.
 celý článek

Debata proběhla 4. září 2020 v kongresovém sále brněnského divadla Husa na provázku.

videoVIDEO: V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů

7.9.2020 14:34
V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů. Brněnské divadlo Husa na provázku uspořádalo diskusi s názvem Mediální obraz romské menšiny - důsledek nebo příčina? Diskuze proběhla 4. září 2020 v kongresovém sále divadla
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo