romea - logo
26. října 2021 (úterý)
svátek má Erik

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V Plzni protestovalo proti 150 extremistům asi 300 odpůrců neonacismu

Plzeň, 24.8.2013 23:12, (ROMEA)
Asi 300 lidí protestovalo proti neonacistům 24. 8. 2013  v Plzni (FOTO: V Plzni nácky nechceme)
Asi 300 lidí protestovalo proti neonacistům 24. 8. 2013 v Plzni (FOTO: V Plzni nácky nechceme)

Kolem 150 neonacistů i jejich příznivců se dnes podle policejních odhadů sešlo před 15:00 na náměstí Republiky v Plzni na protiromský pochod. Po projevech na náměstí se demonstranti vydali na několik kilometrů dlouhý pochod městem, který skončil bez vážnějších konfliktů cestou zhruba po 16 hodině na Slovanech. Policie ale do 18:00 zadržela v souvislosti s akcí asi 25 lidí, dvacítka z toho byli odpůrci pochodu, kteří nechtěli extremistům uhnout z cesty. Pět zadržených bylo účastníků pochodu.

Do 16:00 ušli neonacisté a jejich příznivci asi jen 100 metrů od náměstí, policie je zdržovala. Nedaleko srazu totiž už před 15:00 protestovalo proti rasovému násilí 250 až 300 lidí, část z nich se poté odebrala na bohoslužbu, policie tím zřejmě chtěla zabránit tomu, aby se tyto skupiny potkaly. Atmosféra mezi extremisty byla vypjatá, někteří z jejich přívrženců odešli. Kvůli neuposlechnutí výzvy a zakrývání obličeje policie zadržela několik lidí.

Podle policie neuposlechli výzvy policistů, což je důvod k předvedení. "Počet budeme upřesňovat, nyní je to zhruba do 25 osob," řekla ČTK po 18:00 krajská policejní mluvčí Martina Kohoutová. Podle ní byl v tu dobu pochod přibližně ve dvou třetinách trasy. Jde o 20 osob ze shromáždění proti pochodu a pět lidí z pochodu.

Část lidí bylo zadrženo pro spáchání přestupku neuposlechnutí výzvy, jedná se o osoby ze shromáždění a další osoby pro přestupkové jednání proti právu shromažďovacímu, v tomto případě jde o osoby z pochodu. Podle informací ČTK skončil na policejní stanici i svolavatel šestice protestních shromáždění aktivista Martin Marek. Informoval o tom na sociální síti. "Tedy byli sme v trase pochodu a seděli. Ale prát se nikdo nechtěl a nepral," uvedl na Facebooku.

Policie kordony i auty striktně oddělila oba tábory, pravicové extremisty i odpůrce pochodu. Ti se na dohled dostali jen u Komerční banky, kudy procházel pochod a kde měli jeho odpůrci shromáždění. Odloučené skupinky pak po sobě pokřikovaly i jinde ve městě.

Shromážděné proti extremistům přišel podpořit i plzeňský biskup František Radkovský. Řekl, že je třeba nejen protestovat proti rasovému násilí, ale také zabránit tomu, aby nenávist přeskočila i mezi běžné občany. "Naopak je třeba Romům pomáhat, aby měli stejnou startovací čáru jako my," řekl na dnešní demonstraci proti extremismu.

Policie ještě před demonstrací obsadila přístupové cesty na náměstí Republiky a příchozí kontrolovala. Nad městem přelétával i policejní vrtulník. Policie rázně oddělovala malé skupinky neoancistů od protestujících proti jejich pochodu.

"Toto shromáždění vypadá spíš na fiasko, nemá to v podstatě organizaci. Ta rétorika je stále stejná, zřejmě tam ale došlo k nějakému rozkolu s Dělnickou stranou, a to se projevilo i na organizaci," řekl ČTK ke shromáždění extremistů Radovan Kodera, plzeňský odborník na problematiku holokaustu.

Organizátoři z neonacistického hnutí Svobodný odpor plánovali pochod od náměstí Republiky po náměstí Milady Horákové. V okolí pochodu bylo ale nahlášeno také šest shromáždění, protestujících proti vyvolávání rasové nesnášenlivosti. V ulicích města pořádek zajišťovalo 700 policistů a strážníků.

Zatímco obchodníci v centru města v minulosti při podobných akcích někteří raději zavřeli nebo zabezpečili výlohy dřevěnými okenicemi, tentokrát k takovým opatřením nepřistoupili. Policie předem upozornila obyvatele, aby se v době pochodu nezdržovali podél jeho trasy a také zde raději neparkovali auta.

Černí, bílí, spojme síly! - podrobný popis protirasistické akce

V sobotu 24. srpna začali antirasisté již kolem jedné hodiny s přípravou piketů. Vedle toho byly nachystány volné kartony a barva, takže do příprav se mohl zapojit každý a vytvořit si ceduli se svým vlastním vzkazem. Od druhé půl druhé začínali pomalu přibývat účastníci. Naprosto úžasné bylo, že se ve velkém počtu zúčastnili protestu také samotní Romové. U předchozích antifašistických protiakcí to totiž nebylo pravidlem. Skladba lidí byla opravdu velmi pestrá: Romové, ekologové, anarchisté, zástupci občanských družení, zelení, mladí sociální demokraté, věřící, ateisté, pracující, vysokoškoláci, důchodci. Nepatrnou vadou na kráse byla čtveřice potácejících se punkerů. Celková účast asi 350 lidí.

V půl třetí se začalo s proslovy. Zahájil je plzeňský biskup František Radkovský, který působil poměrně skromným dojmem a zdůraznil, že Romové nemají ani náhodou stejné výchozí pozice jako majorita. Mezitím anarchisté rozdávali letáky s textem srpnového čísla nástěnných novin A3 „Rasismus je pro hlupáky“. Proslovy byly v jednu chvíli přerušeny pískotem a skandováním, to když od nádraží přicházela skupina nácků v čele se zpěvákem Ortelu. Za dohledu policie v tichosti prošli směrem na náměstí.

Po proslovech došlo k rozdělení shromáždění. Půlka zůstala na místě. Ta druhá se pod záminkou bohoslužby, která nemusí být nahlašovaná, chtěla vydat pod vedením přítomného kněze po trase rasistického pochodu. Nějakou dobu trvalo vyjednávání s policií, která nakonec umožnila odchod „procesí“. To si však po 150 metrech posedalo v zúžené části komunikace a během bohoslužby započalo fyzickou blokádu trasy. Tento projev občanské neposlušnosti, jehož cílem bylo zabránit marši neonacistů plánovanou trasou, se samozřejmě nelíbil policii, která asi po půl hodině přikročila po opakované výzvě k zásahu. V jejích rukou tak skončilo přes 15 blokujících osob. Zákrok se až na nějaké to tahání za vlasy a škrcení obuškem údajně obešel bez větších hrubostí ze strany policie. Náckové měli tedy trasu vyčištěnou a mohli po dlouhém čekání konečně vyrazit.

Na to už čekalo pár stovek jejich odpůrců s transparenty a cedulemi „Nácky u nás nechceme“, „Vraťte se do školy“, „Stop rasismu“, „Ne rasismu v Plzni“, „Rasismus není cesta“, „Nenávist není řešení“, „Ne nenávisti“, „Respekt a tolerance“, „Jsem bílej cikán“, „Plzeň bez násilí“ apod. Když se náckové začali přibližovat, ozval se ohromný rámus – pískot a skandování –, který nepřestal, dokud nebyli z dohledu. Lidé skandovali hesla „Nácky v Plzni nechceme“, „Stop rasismu“, „Náckové, táhněte“, nejvíc se ujalo „Černí, bílí, spojme síly“, „Rasismus je pro hlupáky, hej hej hej“ a hlavně „Náckové do práce“. Procházející rasisté takový projev odporu evidentně nečekali a vypadali velmi sklesle a zahanbeně. Až když se dostali na druhý břeh řeky, která je dělila od jejich odpůrců, začali někteří s „hospodským pořváváním“.

Vypískání neonacistického pochodu a jednotné skandování působilo ohromnou stmelující silou, kdy nehrálo žádnou roli, jaký odstín kůže kdo má. Byl to skvělý důkaz toho, že rasismu je nesmysl a projev omezenosti. I když jsou náckové splachovací a zřejmě si to nepřipustí, utrpěli v Plzni další fiasko. Navíc díky neznalosti města ze strany nahlašovatele netáhli na cikány, ale na Slovany, jak vtipně poznamenal jeden z účastníků protiakce.

Zdroj: ČSAF

Přečteno: 1175x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Neonacismus, Extremismus, Rasismus, Plzeň, Pochod, DemonstraceHLAVNÍ ZPRÁVY

Organizace Romodrom oslavila 20. let svého působení ve Žlutých lázních, foto: romeatv

videoVIDEO: Romodrom oslavil 20 let!

20.10.2021 15:00

 

Další články z rubriky..
romea - logo