romea - logo
11. srpna 2022 (čtvrtek)
svátek má Zuzana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V Plzni začíná další ročník festivalu romské kultury ARA FEST

7.7.2022 12:28
ARA FEST (Foto: Ara Art)
ARA FEST (Foto: Ara Art)

Divadelní představení Dajori / Maminka dnes v Plzni zahájí festival ARA FEST. Během tří dnů se na něm na několika místech Plzně představí romští hudebníci, herci a další umělci. Festival pořádá sdružení Ara Art.

„Jsme velmi rádi, že se opět po roce můžeme vrátit do Plzně a všem zájemcům o romskou kulturu letos představit opravdu bohatý program. Srdečně zveme všechny fanoušky dobré hudby, divadla. Věříme, že z připraveného programu si může vybrat opravdu každý," zve na ARA FEST David Tišer, ředitel sdružení Ara Art.

Festival zahájí divadelní představení Dajori / Maminka, které se uskuteční ve čtvrtek 7. července od 19 hodin v Divadle Dialog (Smetanovy Sady 9). Představení mělo v červnu svou premiéru v Praze a bylo již uvedeno i v Budapešti a Košicích. Nyní jej mohou vidět návštěvníci plzeňského festivalu. Jde o nejnovější kus divadelní skupiny sdružení Ara Art., která je jediným reprezentantem profesionálního romského divadla v České republice.

„Jedná se o monodrama, které mapuje příběhy i témata romských žen na pozadí základních historických milníků 20. století. Scénář kombinuje jak dramatizaci existujících literárních děl, tak i vyprávěných osobních příběhů, které literárně zpracovány nebyly s využitím autentických dobových dokumentů," popisuje představení jeho dramaturgyně Líza Urbanová.

V pátek 8. července bude na programu festivalu vernisáž výstavy nazvané Jak to vidím já, která se bude konat od 17 hodin ve Smetanových Sadech. Jejím autorem je Maxim Muchow, mladý romský umělec, který je absolventem Západočeské univerzity v Plzni. V pátek večer v Zach's Pubu vystoupí Reality Squad - trojice vynikajících pražských muzikantů a zpěváků Milan Kroka, Tibor Žida a Radek Sivák. Ti představí nová a neotřela provedení známých romských písní i svoji vlastní autorskou hudbu.

Celý ARA FEST zakončí sobotní open air koncert, který začne již v 16 hodin v areálu U Branky (ulice Bedřicha Smetany). Vystoupí na něm dvě hvězdy romské hudby ze Slovenska a to Gitana a Tomáš Botlo. Z domácích umělců se představí na příklad Ondřej Ferko a Ondřej Gizman, Sára Kaliášová a další.

ARA FEST je festival romské kultury, který sdružení Ara Art pořádá v Plzni od roku 2017. Festival vznikl v reakci na absenci romské kultury v místě, kde žije velice početná společnost lidí romského původu. Festival probíhá na začátku letních prázdnin a je rozložený do tří dnů. Program festivalu nabízí návštěvníkům hlubší vhled do současné romské kultury. Jedná se o multižánrový festival, na programu je tradiční i moderní romská hudba, divadlo, film, tanec, workshopy i program pro děti.

TZ Ara Art
Přečteno: 838x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Kultura, Hudba, divadlo, ARA ART, Festival, PlzeňHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo