romea - logo
15. srpna 2020 (sobota)
svátek má Hana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

FOTOGALERIE: V Praze a dalších městech protestovaly tisíce lidí proti policejnímu násilí a rasismu

6.6.2020 19:02
Asi tři stovky převážně mladých lidí protestovalo 6. června 2020 v Praze proti policejnímu násilí a rasismu v USA i v dalších zemích. (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)
Asi tři stovky převážně mladých lidí protestovalo 6. června 2020 v Praze proti policejnímu násilí a rasismu v USA i v dalších zemích. (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Zhruba tři stovky převážně mladých lidí protestovaly v Praze proti policejnímu násilí a rasismu v USA i v dalších zemích. Odpoledne se sešli na Staroměstském náměstí. Zhruba po dvou hodinách se část demonstrantů vydala na pochod k americké ambasádě. Akce skončila kolem 19:00, obešla se bez incidentů. Velká část demonstrantů byli cizinci. Mezi demonstranty byla hodně slyšet angličtina a polština. Organizátoři zdůraznili, že nebudou akceptovat žádné násilí a výtržnosti.

Podobné demonstrace se dnes konaly v několika dalších zemích. Vlnu protestů vyvolala smrt černocha George Floyda z 25. května. Bělošský policista Derek Chauvin mu v Minneapolisu při zatýkání více než osm minut klečel na krku. Nepovolil, ani když muž opakovaně naříkal, že nemůže dýchat. Floyd zemřel. Chauvin nyní čelí obvinění z vraždy a jeho tři kolegové, kteří byli u tohoto zásahu, byli obviněni z napomáhání vraždě. Všechny čtyři policie propustila.

FOTOGALERIE

Demonstranti v Praze měli roušky s nápisem "I can´t breathe" (nemohu dýchat), transparenty "Bez spravedlnosti není mír" a různá protirasistická hesla. Skandovali "Black Lives Matter" (na černošských životech záleží). Na Staroměstském náměstí poslouchali krátké projevy. Mezi řečníky byli Američané dlouhodobě žijící v Praze, kteří zdůraznili, že v českém hlavním městě se s projevy rasismu nesetkávají. Účastníci akce poklekli rovněž na dlažbu a předčítali jména obětí údajné policejní brutality.

"Zažil jsem dnes jeden z nejsilnějších protestů u nás," okomentoval demonstraci fotograf Petr Vrabec, který obdobné protesty fotí již několik let.

Podobné akce byly dnes na Staroměstské náměstí naplánovány dvě. Původní demonstrace s pochodem k americké ambasádě sice byla nakonec zrušena, ale spontánně vznikla jiná, která se následně spojila s akcí na podporu Hnutí Black Lives Matter. Později se část účastníků rozhodla jít po naplánované trase přes Karlův most a Malostranské náměstí k ambasádě USA. Podle policie si organizátoři ve zkráceném řízení zajistili povolení, konání protestu je tedy v pořádku.

K ambasádě dorazili demonstranti za doprovodu policie a antikonfliktního týmu zhruba v 18:00. Před vrata objektu ambasády pokládali své transparenty a skandovali Floydovo jméno. Od vchodu do budovy je oddělili policisté. Po řadě proslovů se lidé zhruba v 19:00 rozešli a policie obnovila dopravu v ulici Tržiště.

Celá akce se obešla bez zásahu. Menší rozruch vyvolala odpoledne pouze zelená dýmovnice uprostřed Staroměstského náměstí.

VIDEO

Desetitisíce lidí v ulících dalších měst po celém světě

Podobná shromáždění se dnes konala například v australských městech, zúčastnily se jich desítky tisíc lidí. Protestující se sešli sejít i v Londýně, Berlíně, Varšavě nebo Lisabonu. V Paříži se lidé svolávali navzdory tomu, že shromáždění více než deseti lidí tam zakazuje vyhláška o nouzovém zdravotním stavu.

V Londýně se tisíce lidí sešly na Parlamentním náměstí a to navzdory výzvě úřadů, aby se kvůli koronaviru vyhýbali velkým shromážděním. V Anglii se smí lidé nyní setkávat maximálně s pěti dalšími osobami a musí přitom dodržovat rozestupy. To se nedařilo v hlavním městě ani v Manchesteru, Cardiffu či Leicesteru, kde se rovněž protestovalo.

Desetkrát více lidí, než organizátoři nahlásili, se sešlo na demonstraci proti rasismu v Berlíně. Policie napočítala 15.000 účastníků, z nichž značná část přišla oděna v černém. Další tisíce lidí se sešly v centrech Hamburku, Mnichova či Frankfurtu nad Mohanem.

V Paříži policie už v pátek kvůli koronaviru zakázala dvě demonstrace, které se měly konat před velvyslanectvím USA. Dnes zakázala i třetí. Navzdory tomu k ambasádě přišlo asi tisíc lidí, kteří vyjadřovali nesouhlas se smrtí George Floyda i Adamy Traorého. Tento mladý Francouz v roce 2016 zemřel ve vazbě za ne zcela objasněných okolností. Ve Francii vyšli do ulic lidé i v Lyonu či Lille. Nouzový stav, který v zemi platí kvůli pandemii, přitom neumožňuje shromáždění s více než deseti účastníky.

Mimo Evropu se největší demonstrace konaly v Austrálii. Protesty, na které přišly desítky tisíc lidí, se uskutečnily v Sydney, Brisbane či Melbourne. V Sydney soud zákaz demonstrace zrušil jen 12 minut před jejím začátkem. Lidé v ulicích protestovali proti rasismu, upozorňovali hlavně na diskriminaci Austrálců, tedy původních obyvatel kontinentu.

Velké demonstrace se opět čekají i v USA. Podle místních médií by do Washingtonu mohly dorazit desítky tisíc lidí. Bílý dům už podle agentury AP zpevnil plot kolem prezidentského sídla. Protesty se opět očekávají i v New Yorku a dalších amerických městech.

Vlnu protestů vyvolala smrt černocha George Floyda z 25. května. Bělošský policista Derek Chauvin mu v Minneapolisu při zatýkání více než osm minut klečel na krku. Nepovolil, ani když muž opakovaně naříkal, že nemůže dýchat. Floyd zemřel. Chauvin nyní čelí obvinění z vraždy a jeho tři kolegové, kteří byli u zásahu, byli obviněni z napomáhání vraždě. Všechny čtyři policie propustila.

Z ublížení na zdraví obvinili dnes dva policisty z Buffala, kteří tento týden při demonstraci proti rasismu povalili 75letého muže. Už před tím byli policisté postaveni mimo službu. Na protest proti tomuto úřednímu postupu opustili zásahovou jednotku všichni jejich kolegové.

V Minneapolisu, kde Floyd zemřel, se radnice chystá policii zakázat užívání škrtících chvatů. Škrcení jako donucovací prostředek chce při výcviku policistů zakázat i kalifornský guvernér Gavin Newsom.

Přečteno: 1743x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Georg Floyd, Rasismus, Demonstrace, Násilí, PolicieHLAVNÍ ZPRÁVY

Kurz pro pedagogy (FOTO: R-Mosty)

Organizace R-Mosty pořádá další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Hlaste se!

11.8.2020 18:01
Společnost R - Mosty pořádá 26. a 27. srpna na biofarmě Belina v Nežichově u Toužimi další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Kurz pomáhá efektivněji pracovat s dětmi z romských rodin a rozšiřuje účastníkům všeobecné povědomí o této naší největší a nejstarší národnostní menšině.
 celý článek

CD neonacistické skupiny Krátký proces

Slovenská a česká policie zatýkala při akci proti extremismu členy kapel. Policisté našli předměty s nacistickou tematikou

11.8.2020 17:07
Slovenská policie dnes zadržela při zátahu proti extremismu devět lidí. Jsou mezi nimi také členové hudebních skupin Krátký proces a Horkýže Slíže, informovala televize Markíza. Do akce vedené slovenskou policií se podle webu Česká justice zapojili i čeští kolegové, kteří provedli domovní prohlídku u českého hudebníka v Děčíně.
 celý článek

Olga Fečová, foto: Lukáš Houdek

videoVIDEO: Nejdříve jsem měla rodinu, děti, takže jsem se starala o ně, na mě přišla řada v 60letech, říká Olga Fečová navržená na státní vyznamenání

9.8.2020 15:43
Romská spisovatelka, pěstounka, pedagogická asistentka Olga Fečová byla navržena na státní vyznamenání. Navrhla ji Doc. PhDr. Zuzana Jurková, PhD., vedoucí Katedry obecné antropologie Fakulty humanitních studií Univerzity Karovy.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo