romea - logo
25. února 2020 (úterý)
svátek má Liliana
Loading
rozšířené vyhledávaní

Symbolická blokáda vepřína v Letech a protest v Praze. Konexe organizují Dny romského odboje

10.5.2016 13:55
Osvětim (FOTO: Gabriela Hrabaňová)
Osvětim (FOTO: Gabriela Hrabaňová)

Sdružení Konexe připravuje ve dnech 13. až 16. května program k uctění památky obětí romského holocaustu a hrdinného povstání Romů v koncentračním táboře Osvětim. Připomínku  Den romského odboje zahájí páteční symbolickou blokádou prasečí farmy v Letech u Písku a ukončí v pondělí 16. května demonstrací před Evropských domem v Praze. Aktivisté chtějí, aby veřejnost a politici nezapomněli na přetrvávající ostudný stav míst, kde během nacistické okupace za nelidských podmínek umírali čeští Romové.

Program Dnů romského odboje

    Pá 13. 5. 2016 od 15:00 Lety u Písku (před hlavní branou prasečáku) – Průvodcovaná prohlídka území genocidy, modlitba vedená Mikulášem Vymětalem

    So 14. 5. 2016 od 14:00 Smuteční pochod od prasečí farmy v Letech ke hřbitovu v Mirovicích

    Po 16. 5. 2016  Mezinárodní den romského odboje  – od 16:00 Demonstrace "Evropo, přestaň dotovat prasečák v Letech", Jungmannova ulice, Praha

"Symbolickou blokádu prasečí farmy zahájíme v pátek 13. května průvodcovanou prohlídkou území genocidy. Společně navštívíme třeba kamenolom, ve kterém vězni tábora pracovali a umírali," říká o programu organizátor Miroslav Brož.

V sobotu 14. května program pokračuje smutečním pochodem od prasečáku v Letech do nedalekých Mirovic, kde na místním hřbitově položí květiny na hroby dětských obětí tábora Lety a zapálí svíčky u nádraží, odkud byly vypravovány vlaky s vězni letského tábora do tábora Osvětim-Březinka.

V pondělí 16. května, na který připadá Mezinárodní den romského odboje, se demonstranti shromáždí před Evropským domem, sídlem českého zastoupení Evropského parlamentu a Evropské komise. Jejich zástupcům předají výzvu "Evropo, přestaň dotovat prasečák v Letech". Miroslav Brož pro server Romea.cz uvedl: "My nemáme nic proti Evropské unii jako takové, kritizujeme stav, kdy se z evropských strukturálních fondů dotuje konkrétní zemědělský podnik, který se nachází na místech genocidy. To je podle nás zcela neslučitelné s evropskými hodnotami."

Aktivisté také společně s výzvou předají manifest Důstojnost pro Lety, který podepsalo 83 poslanců Evropského parlamentu a stovky intelektuálů, umělců, aktivistů z více než 30 evropských i neevropských zemí.

Den romského odboje

Den romského odboje připomíná události 16. května 1944, kdy došlo k povstání Romů a Sintů v tzv. cikánském táboře Osvětimi-Březince. Na tento den velení tábora naplánovalo jeho likvidaci, došlo však ke vzpouře vězněných Romů, kteří neuposlechli příkazu příslušníků SS. Tato událost je v Česku stále téměř neznámá. Server Romea.cz uveřejnil v minulém roce studii o osvětimském romském povstání historika Michaela Schustera.

Události 16. května 1944

Likvidace tzv. cikánského tábora měla být provedena večer 16. května 1944, kdy údery gongu vyhlásily zákaz vycházení v celém táboře a jeho uzavření. Před táborovou branou zastavila nákladní auta a z nich vyskákalo 50-60 členů zvláštního komanda SS, kteří vyzvali vězně k rychlému opuštění obytných bloků.  Ti však odmítli vyjít ven. V barácích panoval naprostý klid. Zabarikádovali dveře a v zoufalství se připravovali na obranu za pomoci kamenů a pracovního nářadí.

Romský přeživší Hugo Höllenreiner (nar. 1933 v Mnichově), jenž byl do Osvětimi deportován se svou rodinou roku 1943, na okamžiky vzpoury vzpomíná takto: „Venku přišlo k bráně určitě tak sedm, osm mužů. Táta spustil křik. Celý barák se chvěl, jak řval: Nevyjdeme ven! Pojďte vy dovnitř! Čekáme tu! Jestli něco chcete, musíte dovnitř!“

Členy komanda SS toto odepření poslušnosti zaskočilo. Jejich velitel se rozhodl akci odložit. Uzavírka tábora byla odvolána.

Ačkoliv tedy nedošlo k otevřenému střetu romských vězňů s příslušníky SS, hrála tato událost významnou roli. Rozhodně totiž nebylo v koncentračních táborech zvykem, aby se vězni hromadně vzepřeli připravené a plánované akci těsně před jejím samotným provedením. Je zcela nepochybné, že ozbrojené komando SS mohlo tento akt vzdoru potlačit, ale rozhodlo se nejít do otevřené konfrontace a raději dosáhnout svého cíle jinou cestou. Tato událost má tedy jednoznačně charakter povstání a náleží jí významné místo v tragické historii holocaustu evropských Romů.

V tzv. cikánském táboře v Birkenau se tehdy nacházelo asi 6500 vězňů. V noci z 2. na 3. srpna 1944 byli všichni vězni tábora  zavražděni v plynové komoře. Druhý srpen je od té doby připomínán jako Den romského holocaustu.

VIDEO

Přečteno: 2013x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Holocaust, Konexe, o. s., Lety u Písku, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

Střelba v německém Hanau (20. 2. 2020)

videoStřelba v Hanau se vyšetřuje jako možný terorismus. Útočil rasista, xenofob a odpůrce migrace

20.2.2020 11:14
Německé nejvyšší státní zastupitelství vyšetřuje středeční střelbu v Hanau s podezřením na terorismus. Podle agentury DPA to dnes řekl ministr vnitra spolkové země Hesensko Peter Beuth, kde se tragédie stala. Podle Beutha měl střelec xenofobní sklony.
 celý článek

Policie v Brně zasáhla 20. 2. 2020 proti odpůrcům nově zvoleného Veřejného ochránce práv Stanislava Křečka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Romea.cz))

videoOdpůrci nového ombudsmana Stanislava Křečka zablokovali vstup do úřadu, zasáhla proti nim policie a sedm jich zadržela

20.2.2020 10:13
Novému ochránci práv Stanislavu Křečkovi se dnes pokusili jeho odpůrci zabránit ve vstupu do úřadu ombudsmana v Brně. Neuposlechli výzvu zástupců městské části ani policie, aby vchod do budovy neblokovali. Policie zadržela podle posledních informací sedm lidí a vchod uvolnila. Křeček se tak asi po deseti minutách čekání před budovou dostal do úřadu. V kanceláři mu agendu předala jeho předchůdkyně Anna Šabatová.
 celý článek

Viktor Orbán (FOTO: European People's Party - EPP, Flickr.com)

Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti se vzdělávaly v segregovaném prostředí

19.2.2020 16:05
Premiér maďarské vlády Viktor Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti strávily celou školní docházku v segregované škole.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo