romea - logo
27. února 2020 (čtvrtek)
svátek má Alexandr
Loading
rozšířené vyhledávaní

V Praze dnes představí knihu terezínského vězně, který nepřežil válku

1.11.2016 10:08
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

V Maiselově synagoze v Praze dnes večer představí knihu, kterou její autor Otto Weiss (1898 až 1944) napsal v roce 1943 v Terezíně. V dalším roce byl deportován do Osvětimi, kde jeho stopy končí. Knížku nazvanou I viděl Bůh, že je to špatné bude dnes podepisovat autorova dcera, malířka Helga Hošková-Weissová, která ji doprovodila kresbami. Také její deník, který si psala od roku 1938 až do konce války je unikátním svědectvím o pronásledování Židů nacisty.

Novela Otty Weisse I viděl Bůh, že je to špatné je silným osobním svědectvím historických událostí. Otto Weiss knihu napsal v Terezíně v roce 1943, kresbami ji doplnila jeho dcera Helga, tehdy třináctiletá. Společně knihu věnovali Helžině matce Ireně k narozeninám. Krátce poté byl Otto Weiss zařazen do transportu do Osvětimi, odkud se nevrátil. Patrně byl hned po příjezdu poslán do plynové komory.

Weissova novela vypráví o tom, jak Bůh, který na sebe vzal lidskou podobu, se přichází podívat do Terezína, aby se na vlastní kůži přesvědčil, jaká je mezi vězněnými Židy situace. Do prostého příběhu je vložena vážnost i hloubka, předstíraný úsměv zakrývá hořkost a smutek. Kniha odhaluje zrůdnost a rafinovanost lživé nacistické propagandy užívané k utajení pravdy a k oklamání světa. Válku toto osobní svědectví přečkalo zazděné na půdě terezínských kasáren.

Weissova dcera Helga se v roce 1929 v Praze v židovské asimilované rodině. V prosinci 1941 byla s rodiči deportována do terezínského ghetta, prošla Osvětimí, Freibergem a Mauthausenem. Je jedním z mála bývalých terezínských dětí, které přežily holokaust. Po válce vystudovala VŠUP, ve své umělecké tvorbě se věnuje převážně válečné tematice. Před čtyřmi lety vyšel česky poprvé její příběh v knížce Deník 1938-1945.

Přečteno: 503x
 

Kam dál:

Štítky:  

Holocaust, koncentrační tábor, Osvětim, ŽidéHLAVNÍ ZPRÁVY

Střelba v německém Hanau (20. 2. 2020)

videoStřelba v Hanau se vyšetřuje jako možný terorismus. Útočil rasista, xenofob a odpůrce migrace

20.2.2020 11:14
Německé nejvyšší státní zastupitelství vyšetřuje středeční střelbu v Hanau s podezřením na terorismus. Podle agentury DPA to dnes řekl ministr vnitra spolkové země Hesensko Peter Beuth, kde se tragédie stala. Podle Beutha měl střelec xenofobní sklony.
 celý článek

Policie v Brně zasáhla 20. 2. 2020 proti odpůrcům nově zvoleného Veřejného ochránce práv Stanislava Křečka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Romea.cz))

videoOdpůrci nového ombudsmana Stanislava Křečka zablokovali vstup do úřadu, zasáhla proti nim policie a sedm jich zadržela

20.2.2020 10:13
Novému ochránci práv Stanislavu Křečkovi se dnes pokusili jeho odpůrci zabránit ve vstupu do úřadu ombudsmana v Brně. Neuposlechli výzvu zástupců městské části ani policie, aby vchod do budovy neblokovali. Policie zadržela podle posledních informací sedm lidí a vchod uvolnila. Křeček se tak asi po deseti minutách čekání před budovou dostal do úřadu. V kanceláři mu agendu předala jeho předchůdkyně Anna Šabatová.
 celý článek

Viktor Orbán (FOTO: European People's Party - EPP, Flickr.com)

Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti se vzdělávaly v segregovaném prostředí

19.2.2020 16:05
Premiér maďarské vlády Viktor Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti strávily celou školní docházku v segregované škole.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo