romea - logo
17. září 2019 (úterý)
svátek má Naděžda
Loading
rozšířené vyhledávaní

V Praze se bude řešit odškodnění Romkám, které byly násilně sterilizované

31.5.2016 22:18
Ilustrační FOTO: Romea.cz
Ilustrační FOTO: Romea.cz

Ústředním tématem konference pořádané Úřadem pro demokratické instituce a lidská práva (ODIHR) Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) v Praze ve středu 1. června bude zajištění spravedlnosti a odškodnění romských žen, které se staly obětí nucených sterilizací v České republice.

Tato konference bude čerpat ze zkušeností a osvědčených postupů po celé Evropě a poskytne představitelům vlády, obětem z řad romských žen, zástupcům romských a dalších organizací občanské společnosti, mezinárodním odborníkům a zástupcům OSN, Rady Evropy a OBSE / ODIHR fórum pro dialog o potřebě zavést určité mechanismy, které by obětem sterilizací zajistily přístup ke spravedlnosti a odškodnění.

Hlavními řečníky na této akci bude poslankyně Evropského parlamentu Soraya Post, členka Výboru OSN pro odstranění všech forem diskriminace žen Lia Nadaraia, náměstek ředitele Spolkového úřadu pro justici ve Švýcarsku Luzius Mader, zástupkyně Skupiny žen poškozených nucenou sterilizací Elena Gorolová a hlavní poradkyně Kontaktního místa OBSE pro záležitosti Romů a Sintů Mirjam Karoly.

Přečteno: 3185x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Sterilizace, OBSE, odškodněníHLAVNÍ ZPRÁVY

Hoax o jedovatých balíčcích kosmetiky - září 2019 (Koláž: Romea.cz)

Hoax o balíčcích s jedovatými vzorky kosmetiky se šíří mezi Romy v Evropě. Poprvé se tento hoax objevil už v roce 2002

12.9.2019 10:52
Na sociálních sítích a po e-mailech se v posledních dnech hlavně mezi romskou komunitou šíří hoax o tom, že romským rodinám ve Francii chodí do schránek reklamní balíčky s kosmetikou obsahující jed. Ve stejnou dobu se začal šířit podobný hoax, kde jsou ale oběťmi těchto zásilek Izraelky. Zpráva o jedovatých vzorcích se poprvé objevila už v roce 2002 a nyní se znovu vrací do oběhu.
 celý článek

Archeologický průzkum v Letech u Písku - 10. 9. 2019 (FOTO: Tereza Heková, Romea.cz)

videoArcheologové odkryli dva hroby obětí tzv. cikánského tábora v Letech u Písku, jde o novorozence a ženu. Našli i další hrobové jámy

10.9.2019 15:10
Archeologové našli v Letech na Písecku, kde byl za války romský koncentrační tábor, hroby jednotlivců. Odkryli jeden hrob s pozůstatky vězeňkyně mladší 40 let a jeden hrob pravděpodobně novorozence. Nalezli i sedm hrobových jam. Podle písemných pramenů by v místě mělo být pohřbeno 120 vězňů, z toho přes 70 dětí, hřbitov by měl mít rozlohu 400 metrů čtverečních. Výzkum v úterý skončil. Novinářům to řekli archeologové a zástupci Muzea romské kultury, které chce v místě vybudovat památník romského holokaustu a otevřít ho do roku 2023.
 celý článek

Lipník nad Bečvou (Koláž: Romea.cz)

Rasistický útok na romské děti: Policisté navrhli obžalovat muže a ženu, kteří útočili v Lipníku nad Bečvou

10.9.2019 11:00
Policisté navrhli obžalovat muže a ženu, kteří na jaře v Lipníku nad Bečvou na Přerovsku napadli skupinu romských dětí a byli za to obviněni ze tří trestných činů včetně hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob. ČTK to dnes řekla policejní mluvčí Miluše Zajícová. Muži a ženě hrozí až pět let vězení.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo