romea - logo
27. září 2022 (úterý)
svátek má Jonáš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V Praze proběhly akce odpůrců i zastánců uprchlíků. Policie obě skupiny oddělila

18.7.2015 10:45, (AKTUALIZOVÁNO 19.7.)
Demonstrace na podporu uprchlíků a proti uprchlíkům, Václavské náměstí, Praha 18. 7. 2015. (FOTO: bau)
Demonstrace na podporu uprchlíků a proti uprchlíkům, Václavské náměstí, Praha 18. 7. 2015. (FOTO: bau)

V centru Prahy na Václavském náměstí dnes probíhaly akce odpůrců imigrace i lidí, kteří chtěli uprchlíkům vyjádřit svou solidaritu. Nejdramatičtější byla situace kolem sedmé večer v dolní části Václavského náměstí.

Účastníci "proimigrantské" demonstrace se tam vsedě pokusili zablokovat pochod extrémistů. Ti mezi ně hodili dvě dýmovnice. Policie obě skupiny k sobě nepustila. Na výzvy demonstrantů podporujících imigraci, aby rozpustila agresivní shromáždění extrémistů, nereagovala.

Už přibližně o dvě hodiny dříve, kdy se začali scházet účastníci "protiimigranstké" demonstrace, si obě skupiny vyměňovaly skandovaná hesla. "Nedej náckům žádnou šanci," skandovali příznivci migrantů, zatímco z druhé strany se ozývalo například "Nic než národ" nebo "Bílí negři, to jste vy" a "Táhněte do Afriky". Zastánci migrantů jim naopak vzkazovali "Třiďte odpad a ne lidi".

VIDEO

Praotec Čech byl taky imigrant

První shromáždění začalo kolem 14,00, v dolní části Václavského náměstí se sešlo přes 300 lidí vyjadřujících solidaritu s uprchlíky. Svolavatelka demonstrace Romana Červenková řekla, že sama je sice muslimka, ale „tady nestojí za muslimy, nýbrž za křesťany, židy i muslimy“. A dodala: "Měli bychom aspoň trochu snížit ze svého pohodlí a pomoci. Jenom tak na sebe můžeme být hrdí. Nehledě na to, že počet 1500 pro Čechy vůbec nic neznamená." Červenková přiznala, že jedním z impulsů proto, aby se angažovala v akcích na podporu uprchlíků je, že s xenofobními názory se setkává i ve vlastní rodině.

Akci organizují mimo jiné členové iniciativy Stop nenávisti, která vznikla jako reakce na "protiuprchlickou" demonstraci ze začátku července, při níž její účastníci nesli makety šibenic

"V návaznosti na sílící projevy xenofobie, rasismu a nedemokratických názorů napříč celou naší společností jsme se rozhodli založit platformu Stop nenávisti. Našim cílem je se aktivně postavit zastrašování, vylučování a šíření paniky. V situaci, jako je ta dnešní, právě mlčení a přešlapování na místě napomáhá legitimizovat nenávist," vysvětlila vznik platformy jedna z mluvčích, dokumentaristka Apolena Rychlíková.

Jedno z hesel, které nesli demonstranti, znělo: Praotec Čech byl taky imigrant.

FOTOGALERIE - Demonstrace na podporu uprchlíků, proti xenofobii

Výzva pro "nepřizpůsobivé: Vykupte se bojem proti imigrantům!

V 15,00 se sešla asi stovka odpůrců přijímání uprchlíků u sochy Sv. Václava v horní části Václavského náměstí. Na začátku shromáždění zazněla mimo jiné výzva pro „nepřizpůsobivé“, aby se vykoupili tím, že nyní budou bojovat proti uprchlíkům. Demonstranti se pak vydali na pochod, nejprve prošli Vodičkovou ulicí a směřovali k Hradu.

Šibenice nevadí, "penisy" ano

Před začátkem demonstrace extremistů z Národní demokracie a z dalších extrémních uskupení zabavila policie demonstrantům podporujícím přijímání uprchlíků transparent, který ironizoval prostistranu prostřednictvím vyobrazení penisu. Na rozdíl od makety šibenice to policii zřejmě připadalo pobuřující.

Účastníci demonstrace, vyjadřující solidaritu s imigranty zůstali v dolní části Václavského náměstí a blokovali pochod extremistů demonstrujících proti uprchlíkům. Policisté obě skupiny oddělili. Skandování odpůrců imigrantů "Budete viset!" nepovažovali za důvod k zásahu.

Okamura: Extrémismus je přijímání uprchlíků

Kolem půl šesté začala demonstrace Národní demokracie, na níž vystoupil Tomio Okamura. Za extrémisty označil stávající politiky a Evropskou unii. Za extrémismus přijímání tisíců uprchlíků z Afriky.

Okamuru vystřídal za mikrofonem předseda Národní demokracie Adam B. Bartoš, který kritizoval zejména vládu. "Mlží, neříká pravdu, neříká, že s každým imigrantem přijde také celá jeho rodina," uvedl. Bartoš označoval uprchlíky jako "vetřelce" a vyčísloval náklady, které podle něj bude muset stát vynaložit v souvislosti s jejich přijetím. "Pokud je chcete léčit, jsou plní různých nemocí, pak to půjde do miliard," tvrdí Bartoš.

Akci narušil v jednu chvíli mladík, který přistoupil pod pódium a křičel na Bartoše "Drž už hubu". Vrhla se na něj skupina pořadatelů, kteří ho zatlačili do davu. Krátce poté, co skončil na zemi, přiběhli lidé z policejního antikonfliktního týmu a mladíka vytáhli ven.

Desítky zastánců přijímání uprchlíků si po demonstraci sedly na zem a blokovaly plánovaný pochod radikálů k úřadu vlády. Desítky policistů, mezi nimi i těžkooděnci, pak vytvořily kordon, a udělaly cestu demonstrantům, kteří tak odpůrce obešli. V jednu chvíli se však neonacistům podařilo vmísit mezi jejich odpůrce a následovaly silné slovní střety. Antikonfliktní tým předešel několika rvačkám.

Pálení vlajky EU: Delikt proti požární ochraně

Extrémisté, stoupenci Adama. B. Bartoše dorazili po 19:00 před úřad vlády, kde skandovali "vlastizrádce". Úřad, před kterým radikálové dále řečnili, hlídala policie, kolem byly také kovové zátarasy. Účastníci dále vykřikovali "nic než národ" a spálili několik vlajek Evropské unie. Policie kvůli podezření z přestupku legitimovala několik lidi. Mluvčí policie Tomáš Hulan uvedl pro agenturu ČTK, že vlajka EU není státním symbolem, podezření se ale týká toho, že pálení mohlo někoho pohoršit, a také se může jednat o "delikt proti požární ochraně". "Osoby máme ztotožněny a budeme je oznamovat příslušnému správnímu orgánu," dodal mluvčí.

FOTOGALERIE - Demonstrace proti uprchlíkům, proti islámu

Přečteno: 3541x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Migrace, Policie, uprchlík, XenofobieHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo