romea - logo
17. srpna 2022 (středa)
svátek má Petra

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

I o romské literatuře a duchovním životě Romů se mluvilo na patnáctém setkání příslušníků národnostních menšin

12.11.2015 12:34, (AKTUALIZOVÁNO 20:32)
Zbyněk Andrš z Univerzity Pardubice na 15. Setkání národnostních menšin v Praze mluvil o romské literatuře (FOTO: Jan Čonka, Romea.cz)
Zbyněk Andrš z Univerzity Pardubice na 15. Setkání národnostních menšin v Praze mluvil o romské literatuře (FOTO: Jan Čonka, Romea.cz)

V Praze v Clam-Gallasově paláci proběhla konference "Národnostní menšiny - duchovní život, víra, literatura a jejich přínos pro českou společnost", kterou zahájil ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiří Dienstbier. Toto každoroční setkání národnostních menšin, které má odborný i společenský rozměr, pořádal Magistrát hl. m. Prahy již po patnácté.

Program celodenního jednání bylrozdělen do tří bloků. První blok s názvem Přínos národnostních menšin pro českou společnost svým vystoupením zahájila ombudsmanka Anna Šabatová. Na ní navázali dva odborníci z Rady vlády pro národnostní menšiny. Nejprve hovořil Milan Pospíšil, tajemník Rady vlády pro národnostní menšiny, a následně Martin Martínek, vedoucí oddělení kanceláře Rady vlády pro záležitosti romské menšiny a sekretariátu Rady vlády pro národnostní menšiny.

Program celodenního jednání pak pokračoval blokem, který byl věnován Literatuře národnostních menšin a jejímu přínosu pro českou kulturu. O romské literatuře promluvil Zbyněk Andrš z Univerzity Pardubice. Připomněl, že u Romů psaná literatura nemá tradici, příběhy se předávaly především ústně. Historie psané romská literatury začíná až ve 20. století, kdy první snahy o vydávání knih začínají se založení Svazu Cikánů-Romů na konci šedesátých let minulého století. Andrš ocenil  významnou roli romistky Mileny Hübschmannové v rozvoji romské literatury.

Odpoledne pak proběhl blok věnovaný Duchovnímu životu a víře v životě národnostních menšin. O duchovním životě Romů na Slovensku promluvila Monika Farkašová z Ústavu romologických studií  v Nitře. O víře v životě Romů v České republice mluvil Pavel Sivák z organizace Cesta.

Po skončení odborné části celou akci uzavřelo podvečerní společenské setkání v rezidenci primátora hl. m. Prahy.

Přečteno: 836x
 

Kam dál:

Štítky:  

Konference, seminář, národnostní menšina, Víra, LiteraturaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo