romea - logo
12. prosince 2019 (čtvrtek)
svátek má Simona
Loading
rozšířené vyhledávaní

I o romské literatuře a duchovním životě Romů se mluvilo na patnáctém setkání příslušníků národnostních menšin

12.11.2015 12:34, (AKTUALIZOVÁNO 20:32)
Zbyněk Andrš z Univerzity Pardubice na 15. Setkání národnostních menšin v Praze mluvil o romské literatuře (FOTO: Jan Čonka, Romea.cz)
Zbyněk Andrš z Univerzity Pardubice na 15. Setkání národnostních menšin v Praze mluvil o romské literatuře (FOTO: Jan Čonka, Romea.cz)

V Praze v Clam-Gallasově paláci proběhla konference "Národnostní menšiny - duchovní život, víra, literatura a jejich přínos pro českou společnost", kterou zahájil ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiří Dienstbier. Toto každoroční setkání národnostních menšin, které má odborný i společenský rozměr, pořádal Magistrát hl. m. Prahy již po patnácté.

Program celodenního jednání bylrozdělen do tří bloků. První blok s názvem Přínos národnostních menšin pro českou společnost svým vystoupením zahájila ombudsmanka Anna Šabatová. Na ní navázali dva odborníci z Rady vlády pro národnostní menšiny. Nejprve hovořil Milan Pospíšil, tajemník Rady vlády pro národnostní menšiny, a následně Martin Martínek, vedoucí oddělení kanceláře Rady vlády pro záležitosti romské menšiny a sekretariátu Rady vlády pro národnostní menšiny.

Program celodenního jednání pak pokračoval blokem, který byl věnován Literatuře národnostních menšin a jejímu přínosu pro českou kulturu. O romské literatuře promluvil Zbyněk Andrš z Univerzity Pardubice. Připomněl, že u Romů psaná literatura nemá tradici, příběhy se předávaly především ústně. Historie psané romská literatury začíná až ve 20. století, kdy první snahy o vydávání knih začínají se založení Svazu Cikánů-Romů na konci šedesátých let minulého století. Andrš ocenil  významnou roli romistky Mileny Hübschmannové v rozvoji romské literatury.

Odpoledne pak proběhl blok věnovaný Duchovnímu životu a víře v životě národnostních menšin. O duchovním životě Romů na Slovensku promluvila Monika Farkašová z Ústavu romologických studií  v Nitře. O víře v životě Romů v České republice mluvil Pavel Sivák z organizace Cesta.

Po skončení odborné části celou akci uzavřelo podvečerní společenské setkání v rezidenci primátora hl. m. Prahy.

Přečteno: 712x
 

Kam dál:

Štítky:  

Konference, seminář, národnostní menšina, Víra, LiteraturaHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo