romea - logo
5. července 2020 (neděle)
svátek má Státní svátek - Cyril a Metoděj
Loading
rozšířené vyhledávaní

I o romské literatuře a duchovním životě Romů se mluvilo na patnáctém setkání příslušníků národnostních menšin

12.11.2015 12:34, (AKTUALIZOVÁNO 20:32)
Zbyněk Andrš z Univerzity Pardubice na 15. Setkání národnostních menšin v Praze mluvil o romské literatuře (FOTO: Jan Čonka, Romea.cz)
Zbyněk Andrš z Univerzity Pardubice na 15. Setkání národnostních menšin v Praze mluvil o romské literatuře (FOTO: Jan Čonka, Romea.cz)

V Praze v Clam-Gallasově paláci proběhla konference "Národnostní menšiny - duchovní život, víra, literatura a jejich přínos pro českou společnost", kterou zahájil ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiří Dienstbier. Toto každoroční setkání národnostních menšin, které má odborný i společenský rozměr, pořádal Magistrát hl. m. Prahy již po patnácté.

Program celodenního jednání bylrozdělen do tří bloků. První blok s názvem Přínos národnostních menšin pro českou společnost svým vystoupením zahájila ombudsmanka Anna Šabatová. Na ní navázali dva odborníci z Rady vlády pro národnostní menšiny. Nejprve hovořil Milan Pospíšil, tajemník Rady vlády pro národnostní menšiny, a následně Martin Martínek, vedoucí oddělení kanceláře Rady vlády pro záležitosti romské menšiny a sekretariátu Rady vlády pro národnostní menšiny.

Program celodenního jednání pak pokračoval blokem, který byl věnován Literatuře národnostních menšin a jejímu přínosu pro českou kulturu. O romské literatuře promluvil Zbyněk Andrš z Univerzity Pardubice. Připomněl, že u Romů psaná literatura nemá tradici, příběhy se předávaly především ústně. Historie psané romská literatury začíná až ve 20. století, kdy první snahy o vydávání knih začínají se založení Svazu Cikánů-Romů na konci šedesátých let minulého století. Andrš ocenil  významnou roli romistky Mileny Hübschmannové v rozvoji romské literatury.

Odpoledne pak proběhl blok věnovaný Duchovnímu životu a víře v životě národnostních menšin. O duchovním životě Romů na Slovensku promluvila Monika Farkašová z Ústavu romologických studií  v Nitře. O víře v životě Romů v České republice mluvil Pavel Sivák z organizace Cesta.

Po skončení odborné části celou akci uzavřelo podvečerní společenské setkání v rezidenci primátora hl. m. Prahy.

Přečteno: 760x
 

Kam dál:

Štítky:  

Konference, seminář, národnostní menšina, Víra, LiteraturaHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo