romea - logo
28. června 2022 (úterý)
svátek má Lubomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V Praze se narodila první česká paterčata, jsou v pořádku

Praha, 2.6.2013 9:05, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO 13:00)
Pár dní před porodem paterčat byla třiadvacetiletá Alexandra Kiňová z Milovic (na snímku z 29. května) v dobré náladě i fyzické kondici. (FOTO: ČTK)
Pár dní před porodem paterčat byla třiadvacetiletá Alexandra Kiňová z Milovic (na snímku z 29. května) v dobré náladě i fyzické kondici. (FOTO: ČTK)

V Praze se dnes ráno narodila první česká paterčata. Matka i děti jsou v pořádku. Čtyři chlapci a dívka, kteří přišli na svět císařským řezem, jsou na novorozenecké jednotce intenzivní péče. Děti jsou v inkubátorech, dostávají výživu v infuzích. Lékaři jim zavedli mírnou podporu dýchání, z větší části ale dýchají miminka sama. Podle primáře neonatologického oddělení podolské porodnice Zbyňka Straňáka bylo všech pět dětí na světě za necelých pět minut.

Straňák na tiskové konferenci uvedl, že chlapci váží 1214, 1318, 1340 a 1050 gramů. Jejich sestra Tereza měla porodní váhu 1250 gramů. Straňák předpokládá, že s ohledem na kondici novorozenců všechno dobře dopadne. Celý porod trval něco před hodinu, vynětí pěti novorozeňat zabralo díky dokonalé souhře týmu jen pět minut.

Každé dítě mělo podle pořadí předem určené barevné značení, ve stejné barvě byli i lékaři a sestry, kteří se o ně starali. Barevné rozlišení zachovají dětem až do jejich propuštění domů.

"Je to jedna holčička a čtyři kluci. Jednovaječní jsou Deniel a Michael a další Martin a Alex, holčička je Terezka," řekl ČTK šťastný otec Antonín Krosčen. Byl u porodu. Do Prahy jel vlakem, který měl zpoždění. Celou cestu z rozrušení skoro brečel, ale věřil lékařům, že vše dopadne dobře.

Třiadvacetiletá Alexandra Kiňová je podle lékařů po porodu v pořádku, leží na jednotce intenzivní péče. Otec dětí řekl ČTK, že s partnerkou mluvil, než ji na porod uspali, a mluvil s ní také po narození početného potomstva. "Maminku jsem po porodu pohladil, dokonce jsem s ní i promluvil, vnímala. Dětí jsem se bál ještě dotknout, jsou všichni ještě takoví křehoučcí," řekl. Malí se mu nezdáli. "Na to, že mají kilo a něco, mi přišli docela dobří," řekl.

Komu budou děti podobné, zatím neuměl otec říct, všechna miminka mu přišla stejná, některá plakala. "Cítil jsem se strašně šťastně, spadl mi kámen ze srdce, že je to všechno za námi a všechno zdravé," dodal s tím, že se bude snažit, aby děti měly nějaký režim a dobře je vychoval.

Hned po narození pěti potomků volal otec rodině, všichni radostí plakali. Partneři už jednoho synka mají, Antonia, moc se prý na sourozence těší. Každý den volal mamince, jestli už "jsou miminka vyndaná". Otec věří, že starší bratr bude pomáhat a bude si s malými hrát.

Ředitel podolského Ústavu pro péči o matku a dítě Jaroslav Feyereisl přijel kvůli porodu paterčat z kongresu v Dublinu, protože u něj chtěl být osobně. Hned po narození dětí zase na kongres odletěl.

"Dělali jsme vše pro to, abychom byli připraveni na eventuální komplikace," řekl ředitel ČTK. Zdvojili všechny služby, včetně lékařských na operačním sálu, v pohotovosti byly laboratoře i služby pro případnou transfuzi. Nedělní termín náročného porodu zvolili lékaři proto, že bývá relativní klid, takže se na něj mohly soustředit všechny síly.

"Porod proběhl zcela bez komplikací, zdravotní stav dětí odpovídá 31. týdnu těhotenství," shrnul situaci primář Straňák. Pravděpodobnost komplikací je podle něj velmi malá, na 95 procent vše dopadne dobře. Nejdůležitější jsou první tři dny, kdy kvůli nedonošenosti mohou hrozit poruchy dýchání a krevního oběhu.

Zástupce ředitele Ladislav Krofta doplnil, že před porodem průběžně kontrolovali ultrazvukem uložení dětí v děloze. Pro přípravu na operační porod si udělali na břišní stěně maminky schémata, kde je placenta a kde jednotlivé plody. Celý postup si přesně naplánovali i s variantami, kdyby nastaly komplikace.

Šance na vznik pětičetného těhotenství spontánní cestou je jedna ku 48 milionům. Od roku 1949 se v ČR narodilo 84 čtyřčat, z nich 78 živě. Na celém světě žije 795 paterčat, z nich 134 bylo počato spontánně.

VIDEO

Přečteno: 6203x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Praha, PaterčataHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo