romea - logo
3. března 2021 (středa)
svátek má Kamil

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V Praze se ukuteční dvě konference o sběru etnických dat

12.10.2015 11:50
Ilustrační FOTO: Amnesty International ČR
Ilustrační FOTO: Amnesty International ČR

V Praze se tento a příští týden uskuteční dvě konference, které se budou zabývat sběrem etnických dat pro účely policejních a školních statistik.

Otevřená společnost, o. p. s. v Centru současného umění DOX pořádá dne 17. října Barcamp 2015. Tématy otevřených konferencí a workshopů budou tentokrát svoboda a strach. Tematický blok nazvaný Data, která neexistují připravuje Martin Marek, manažer policejního programu Otevřené společnosti:

"S odkazem na ochranu individuální svobody a soukromí oficiálně nevíme, kolik Romů končí jen se speciální školou či do jaké míry jim například policie věnuje zvýšenou pozornost v porovnání s většinovou populací. Příklady z okolních zemí přitom ukazují na lichost této “ochranářské” argumentace. V odůvodněných případech data etnické povahy sbírat lze a tam, kde se tak děje, se daří odkrývat diskriminační vzorce v přístupu institucí k příslušníkům menšin."

Sběrem dat ke spravedlivému vzdělávání

Další konferenci pořádá Ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu a Nadace Open Society Fund Praha. Konference Sběrem dat ke spravedlivému vzdělávání se uskuteční dne 21. října 2015 v Hrzánském paláci Úřadu vlády.

Společným cílem pořadatelů konference je otevřít odbornou diskusi o možnostech sběru a využití tzv. údajů o rovnosti („equality data collection“) v oblasti vzdělávání za účelem prevence diskriminace. Konference bude usilovat o nalezení odpovědí na otázky, jaká data potřebujeme mít či již máme k dispozici, pro jaké účely se využívají, kdo je bude získávat a jakým způsobem budou analyzována.

Konference je součástí konzultačního procesu Úřadu vlády České republiky pro vytváření indikátorů pro naplňování Strategie romské integrace do roku 2020.

Debata o sběru etnických dat se většinou vynoří v souvislosti s počtem romských dětí na bývalých "zvláštních" školách. Na serveru Romea.cz se k této problematice vyjadřoval Čeněk Růžička či Patrik Banga.

"Pokud máme potvrdit naše tvrzení, že romské děti jsou odsunovány na speciálky na základě etnické příslušnosti, nevidím lepší způsob, jak to dokázat. Čísla jsou tím nejlepším argumentem. Osobně bych ještě přidal data z pedagogických poraden," uvedl tehdy Banga.

Přečteno: 702x
 

Kam dál:

Štítky:  

sčítání žáků, Etnická data, Konference, školství, KriminalitaHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo