romea - logo
18. ledna 2022 (úterý)
svátek má Vladislav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

VIDEO a FOTO: V Praze se uskutečnil šestý ročník Roma Pride. Lidé přišli na mši, vidět mohli i nálezy z tábora v Letech

2.10.2017 17:00

V neděli 1. října se uskutečnil šestý ročník Roma Pride, jehož hlavním letošním tématem byl osud bývalého koncentračního tábora pro Romy v Letech u Písku. V pražském Žižkostele včera představili archeologický výzkum z okolí vepřína, který stále ještě stojí na jeho místě. K vidění byly i některé nálezy z vykopávek, například zbytky oblečení vězňů. Na programu byla také politická debata, premiéra divadelního představení. Podobné akce romské hrdosti se během včerejška konaly ve 14 evropských městech.

Včerejší program Roma Pride v Žižkostele na náměstí Barikád začal v poledne společným obědem, následovala společná modlitba a požehnání účastníkům. Přímý přenos ze mše vysílal server Romea.cz.

Poté se uskutečnila veřejná prezentace výsledků archeologického průzkumu v Letech a také politická debata na téma situace Romů v Česku. Program zakončila premiéra představení divadla ARA ART "...a zase jsme spali pindral" v nedalekém Divadle Ponec a koncert.

O situaci na místě tábora v Letech se jedná přes 20 let. Česko za vepřín na pietním místě sklízí léta kritiku, k jeho odstranění vyzval i Evropský parlament. Od srpna 1942 do května 1943 prošlo táborem 1308 Romů, 327 z nich v něm zahynulo a přes 500 skončilo v Osvětimi. Vláda letos v srpnu schválila odkup vepřína, s dokončením převodu se počítá koncem prvního čtvrtletí příštího roku.

Roma Pride je v Evropě organizován pod záštitou EGAM (European Grassroot Antiracist Movement - Evropské grassrootové antirasistické hnutí). Roma Pride 2017 v České republice je organizován koalicí organizací – Konexe, Žižkostel, Společně žít v Míru, AMARE Předlice, ARA ART, Institut Terezínské iniciativy a Divadlem Ponec. Mediálním partnerem je zpravodajský server Romea.cz.

FOTOGALERIE

Přečteno: 1339x
 

Kam dál:

Štítky:  

Roma Pride, EGAM, ARA ART, Lety u PískuHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo