romea - logo
23. května 2022 (pondělí)
svátek má Vladimír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V Praze začal festival Mene Tekel, zahájila ho vernisáž výstavy krajinářsko-architektonické soutěže na památník Lety u Písku

11.10.2021 13:58
Festival proti totalitě Mene Tekel 2021 (FOTO: Pořadatelé)
Festival proti totalitě Mene Tekel 2021 (FOTO: Pořadatelé)

Právo na právo je letošní téma festivalu proti totalitě Mene Tekel. Týdenní akce nabídne výstavy, filmové projekce, konferenci či koncert. V neděli proběhla bohoslužba. Festival se koná popatnácté.

Program začal v pondělí odpoledne vernisáží několika výstav. Na Novoměstské radnici lidé zhlédnou výstavu krajinářsko-architektonické soutěže o památník Lety u Písku i připomínku útěku tisíců východních Němců přes pražské velvyslanectví západního Německa v roce 1989. Na Karlově náměstí bude výstava věnovaná tématu ukrajinské státnosti. A v kostele sv. Ignáce zahájí expozice připomínající osudy kněží Václava Drboly a Jana Buly zavražděných komunistickým režimem.

Na slavnostním zahájení v 19:00 bude v kině Mat projekce hraného dokumentu ATA. Pojednává o vykonstruovaném procesu Stříteský a spol., jehož cílem bylo očernit skauty i církev. V roce 1950 v něm bylo odsouzeno 24 osob, včetně devíti mladistvých. Rektoru Piaristické koleje a pedagogovi Františku Ambrožovi Stříteskému dokonce hrozil trest smrti, nakonec ho soud poslal do vězení na 25 let, vězněn byl deset roků.

V úterý se v kině Mat koná přehlídka filmů studentů písecké Filmové akademie Miroslava Ondříčka. Ve středu a ve čtvrtek se tamtéž uskuteční Historická laboratoř - žáci budou analyzovat dobové dokumenty a záznamy. Odpoledne je v kavárně Academia prezentace knižní trilogie Dariny Ničové Proti proudu. Autorka v ní zpracovala příběh svého pradědečka Jana Fukaly odsouzeného v roce 1940 za účast v protinacistickém odboji. Fukala zemřel v roce 1943 v Osvětimi, po válce byl oceněn in memoriam. Středu pak v kině Mat zakončí Večer pro Lotyšsko s projekcí dokumentu Můj otec, špión.

Na konferenci Právo na právo ve čtvrtek v Senátu vystoupí například Gints Apals z Muzea okupace Lotyšska, Petra Svobodová, která pracuje v Muzeu romské kultury, ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Zdeněk Hazdra či někdejší politický vězeň Leo Žídek. Večerní akce v Knihovně Václava Havla připomene akce Státní bezpečnosti proti vybraným sociálním skupinám.

V pátek bude projekce snímku Statek o rodině perzekuované v 50. letech komunistickým režimem. A večer v Novoměstské radnici zazní jazz - vystoupí zpěvák Lee Andrew Davison a Jana Koubková Quartet. V neděli festival v kostele svatého Ignáce zakončí bohoslužba za oběti totalit.

Autory projektu jsou Jan a Daniela Řeřichovi, na programu spolupracují odborné a paměťové instituce. Jan Řeřicha, který dříve festival řídil, zemřel v roce 2019.

Přečteno: 958x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Výstava, Historie, TotalitaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo