romea - logo
11. prosince 2019 (středa)
svátek má Dana
Loading
rozšířené vyhledávaní

V Praze začalo setkání romských studentů. Zavítal mezi ně i módní návrhář Pavel Berky

2.6.2017 17:45
Setkání romských studentů s módním návrhářem Pavlem Berkym (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)
Setkání romských studentů s módním návrhářem Pavlem Berkym (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

V Praze probíhá již třetí setkání romských studentů středních i vysokých škol, které nese název Baruvas. Setkání se zaměřuje na sebepoznání a seberealizaci. Studenti v rámci této akce navštíví mezinárodní romský festival Khamoro a také se zúčastní workshopů v sídle romské organizace ROMEA.

Studenti se první večer plavili na vyhlídkové lodi, kde pro ně byl připraven program, v rámci kterého měli možnost se blíže seznámit a poznat. „Během večera měli studenti příležitost setkat se s významnými romskými osobnostmi, jako jsou talentovaný pianista Robert Ferenc či módní návrhář Pavel Berky,“ uvedla pro server Romea.cz koordinátorka stipendijního programu Jitka Votavová.

Podpořit romské studenty SŠ, VOŠ a VŠ můžete na www.romskastipendia.cz/darujte

Berky studentům přiblížil svou dosavadní tvorbu a směr, kterým se chce v rámci své kariéry dále ubírat.

„Myslím, že je to skvělý projekt na podporu studentů. Sám jsem byl jeho součástí v minulosti, hodně se to od té doby posunulo. Studentů je více, což je super,“ řekl pro server Romea.cz Pavel Berky. „Navíc to podpoří dobrou věc a motivuje romské studenty na středních školách, můžou to zkusit a mít podporu i z jiné strany. A nemusí se toho bát,“ dodal Berky.

Setkání se účastní téměř dvacítka studentů z celé České republiky. „Myslím, že je fajn, když se takhle setkáme v nějakých skupinách a máme zadanou práci, to nám dává víc, protože se učíme spolupracovat,“ řekl Jan Kanaloš, jeden ze studentů.

V pátek dopoledne se pak studenti setkali se zástupci sponzorů a dalších podporovatelů. "Vzdělané děti jsou jediná cesta, jak můžeme zlepšit budoucnost naší komunity. Ukazuje se, že Romové, kteří dostali příležitost a vystudovali školu, umí být v profesním životě úspěšní. Podpora vzdělávání menšin na vládní úrovni nesmí přestat, je to jedna z mála pomocí, která přináší výsledky,“ uvedl po setkání náměstek ministra pro lidská práva David Beňák, který se setkání také zůstanil.

Koncept setkávání romských studentů Baruvas (z romštiny "rosteme", pozn. autora) vznikl v rámci Romského stipendijního programu pro romské studenty, který realizuje organizace ROMEA. Účastníky jsou studenti ve věku od 16 do 26 let, kteří studují gymnázia, střední odborné školy ale také vysoké školy se zaměřením na právo, veřejnou správu, ekonomii či pedagogiku.

VIDEO

Tereza Herbstová, Natálie Horváthová, Roman Lakatoš, Melinda Surmajová
Přečteno: 2844x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Baruvas - Rosteme, StudentiHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo