romea - logo
23. července 2019 (úterý)
svátek má Libor
Loading
rozšířené vyhledávaní

V Praze začalo setkání romských studentů. Zavítal mezi ně i módní návrhář Pavel Berky

2.6.2017 17:45
Setkání romských studentů s módním návrhářem Pavlem Berkym (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)
Setkání romských studentů s módním návrhářem Pavlem Berkym (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

V Praze probíhá již třetí setkání romských studentů středních i vysokých škol, které nese název Baruvas. Setkání se zaměřuje na sebepoznání a seberealizaci. Studenti v rámci této akce navštíví mezinárodní romský festival Khamoro a také se zúčastní workshopů v sídle romské organizace ROMEA.

Studenti se první večer plavili na vyhlídkové lodi, kde pro ně byl připraven program, v rámci kterého měli možnost se blíže seznámit a poznat. „Během večera měli studenti příležitost setkat se s významnými romskými osobnostmi, jako jsou talentovaný pianista Robert Ferenc či módní návrhář Pavel Berky,“ uvedla pro server Romea.cz koordinátorka stipendijního programu Jitka Votavová.

Podpořit romské studenty SŠ, VOŠ a VŠ můžete na www.romskastipendia.cz/darujte

Berky studentům přiblížil svou dosavadní tvorbu a směr, kterým se chce v rámci své kariéry dále ubírat.

„Myslím, že je to skvělý projekt na podporu studentů. Sám jsem byl jeho součástí v minulosti, hodně se to od té doby posunulo. Studentů je více, což je super,“ řekl pro server Romea.cz Pavel Berky. „Navíc to podpoří dobrou věc a motivuje romské studenty na středních školách, můžou to zkusit a mít podporu i z jiné strany. A nemusí se toho bát,“ dodal Berky.

Setkání se účastní téměř dvacítka studentů z celé České republiky. „Myslím, že je fajn, když se takhle setkáme v nějakých skupinách a máme zadanou práci, to nám dává víc, protože se učíme spolupracovat,“ řekl Jan Kanaloš, jeden ze studentů.

V pátek dopoledne se pak studenti setkali se zástupci sponzorů a dalších podporovatelů. "Vzdělané děti jsou jediná cesta, jak můžeme zlepšit budoucnost naší komunity. Ukazuje se, že Romové, kteří dostali příležitost a vystudovali školu, umí být v profesním životě úspěšní. Podpora vzdělávání menšin na vládní úrovni nesmí přestat, je to jedna z mála pomocí, která přináší výsledky,“ uvedl po setkání náměstek ministra pro lidská práva David Beňák, který se setkání také zůstanil.

Koncept setkávání romských studentů Baruvas (z romštiny "rosteme", pozn. autora) vznikl v rámci Romského stipendijního programu pro romské studenty, který realizuje organizace ROMEA. Účastníky jsou studenti ve věku od 16 do 26 let, kteří studují gymnázia, střední odborné školy ale také vysoké školy se zaměřením na právo, veřejnou správu, ekonomii či pedagogiku.

VIDEO

Tereza Herbstová, Natálie Horváthová, Roman Lakatoš, Melinda Surmajová
Přečteno: 2779x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Baruvas - Rosteme, StudentiHLAVNÍ ZPRÁVY

(FOTO: Jarmila Vaňová)

Naděje pro Luník IX: Síla na změnu přichází ze samotného ghetta (2.část)

18.7.2019 14:19
„Jako novinářka jsem na sídliště chodila často a dlouhé roky. Znala jsem se s obyvateli, poslanci, starosty. Lidé mě zdravili a nikdy jsem neměla problém s tím, aby se mi na kameru vyjádřili. Opravdové poznání však přišlo až po tom, co jsem na Luníku začala pracovat jako terénní sociální pracovnice,“ přibližuje v předchozím čísle v prvním díle unikátní sondy do nitra a kontextů nejznámějšího slovenského ghetta Jarmila Vaňová.
 celý článek

Komunitní den na Chanovském sídlišti. Foto: Adam Komenda

IPSI: Poskytne stát dotaci na čunkodomky v Chanově? Most v to marně doufá

18.7.2019 12:37
Napsali jsme řediteli odboru politiky bydleníMinisterstvo pro místní rozvoj (MMR), co je pravdy na tom, že na stavbu kontejnerových domů po vzoru akce Jiřího Čunka s vystěhováním Romů na skládku Poschlá za Vsetínem (nazývaných čunkodomy, čuknoboxy nebo čuknobuňky) bude město Most v Chanově "čerpat státní dotaci z programu ministerstva pro místní rozvoj".
 celý článek

Památník v Letech u Písku v roce 2004 (FOTO: Archiv Romea.cz)

Odborná soutěž k podobě památníku v Letech bude vyhlášena v září. Výsledky by měly být na jaře

18.7.2019 10:52
Muzeum romské kultury ve spolupráci s firmou ONplan ukončilo tříměsíční konzultační fázi přípravy mezinárodní dvoufázové krajinářsko-architektonické soutěže „Lety u Písku, Památník holokaustu Romů a Sintů v Čechách“.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo