romea - logo
15. července 2020 (středa)
svátek má Jindřich
Loading
rozšířené vyhledávaní

V Praze začalo setkání romských studentů. Zavítal mezi ně i módní návrhář Pavel Berky

2.6.2017 17:45
Setkání romských studentů s módním návrhářem Pavlem Berkym (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)
Setkání romských studentů s módním návrhářem Pavlem Berkym (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

V Praze probíhá již třetí setkání romských studentů středních i vysokých škol, které nese název Baruvas. Setkání se zaměřuje na sebepoznání a seberealizaci. Studenti v rámci této akce navštíví mezinárodní romský festival Khamoro a také se zúčastní workshopů v sídle romské organizace ROMEA.

Studenti se první večer plavili na vyhlídkové lodi, kde pro ně byl připraven program, v rámci kterého měli možnost se blíže seznámit a poznat. „Během večera měli studenti příležitost setkat se s významnými romskými osobnostmi, jako jsou talentovaný pianista Robert Ferenc či módní návrhář Pavel Berky,“ uvedla pro server Romea.cz koordinátorka stipendijního programu Jitka Votavová.

Podpořit romské studenty SŠ, VOŠ a VŠ můžete na www.romskastipendia.cz/darujte

Berky studentům přiblížil svou dosavadní tvorbu a směr, kterým se chce v rámci své kariéry dále ubírat.

„Myslím, že je to skvělý projekt na podporu studentů. Sám jsem byl jeho součástí v minulosti, hodně se to od té doby posunulo. Studentů je více, což je super,“ řekl pro server Romea.cz Pavel Berky. „Navíc to podpoří dobrou věc a motivuje romské studenty na středních školách, můžou to zkusit a mít podporu i z jiné strany. A nemusí se toho bát,“ dodal Berky.

Setkání se účastní téměř dvacítka studentů z celé České republiky. „Myslím, že je fajn, když se takhle setkáme v nějakých skupinách a máme zadanou práci, to nám dává víc, protože se učíme spolupracovat,“ řekl Jan Kanaloš, jeden ze studentů.

V pátek dopoledne se pak studenti setkali se zástupci sponzorů a dalších podporovatelů. "Vzdělané děti jsou jediná cesta, jak můžeme zlepšit budoucnost naší komunity. Ukazuje se, že Romové, kteří dostali příležitost a vystudovali školu, umí být v profesním životě úspěšní. Podpora vzdělávání menšin na vládní úrovni nesmí přestat, je to jedna z mála pomocí, která přináší výsledky,“ uvedl po setkání náměstek ministra pro lidská práva David Beňák, který se setkání také zůstanil.

Koncept setkávání romských studentů Baruvas (z romštiny "rosteme", pozn. autora) vznikl v rámci Romského stipendijního programu pro romské studenty, který realizuje organizace ROMEA. Účastníky jsou studenti ve věku od 16 do 26 let, kteří studují gymnázia, střední odborné školy ale také vysoké školy se zaměřením na právo, veřejnou správu, ekonomii či pedagogiku.

VIDEO

Tereza Herbstová, Natálie Horváthová, Roman Lakatoš, Melinda Surmajová
Přečteno: 2890x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Baruvas - Rosteme, StudentiHLAVNÍ ZPRÁVY

o romské stipendium můžou studenti žádat do 17. července 2020

videoVÝZVA PRO ROMSKÉ STUDENTY: Nezapomeňte si podat přihlášku o stipendium organizace ROMEA! Uzávěrka je už v pátek

14.7.2020 14:25
Už jen do pátku 17. července mají studenti středních, vyšších odborných a vysokých škol možnost přihlásit se o stipendium u organizace ROMEA. Do loňského roku ROMEA podporovala stipendii jen studenty středních a vyšších odborných škol. Letošní rok se k těmto studentům přidá celkem 30 vysokoškoláků.
 celý článek

Tomio Okamura (FOTO: Lukáš Houdek)

Facebook si vyšlápl na Tomia Okamuru a jeho hnutí SPD. Ten se hájí s odkazem na ústavu a Listinu základních práv a svobod

14.7.2020 13:37
Facebook pohrozil zrušením stránek hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) i jeho předsedy Tomia Okamury a místopředsedy Radima Fialy. Hnutí to dnes oznámilo v tiskové zprávě, sociální síť podle nich poukazuje na údajné porušování pravidel užívání. Představitelé SPD to odmítají a pokud jejich stránky budou zrušeny, chtějí se bránit u soudu.
 celý článek

Ilustrační foto

Další nebezpečný HOAX! Romové prý mají léky zdarma: Tato lež se šíří už skoro devět let

14.7.2020 11:53
Na Facebooku se opět šíří ničím nepodložená informace, že Romové nemusejí v lékárnách platit za léky, pokud předloží potvrzení ze Sociální pojišťovny. To 
však není pravda, tato dezinformace z roku 2011 byla již mnohokrát vyvrácena.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo