romea - logo
29. října 2020 (čtvrtek)
svátek má Silvie

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V pražském kině Bio Oko se bude u příležitosti Mezinárodního dne památky obětí holokaustu promítat film LETY. Následovat bude debata

21.1.2020 14:10
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--


V pondělí 27. ledna od 18 hodin se v pražském Kině BIO OKO uskuteční promítání celovečerního dokumentárního filmu LETY a debata s pozvanými hosty k širším souvislostem romského holokaustu v Čechách.

V roce 2005 vyhlásila tento den (27.leden) Organizace Spojených národů jako Mezinárodní den památky obětí holokaustu k připomínce milionů obětí systematického vyvražďování a pronásledování nacistickým režimem Třetí říše.

„Považujeme za velice důležité, aby se informace o romském holokaustu dostali více mezi veřejnost, protože dodnes jsme svědky jeho zpochybňování. Propojení filmu s debatou je záměrné - film uvádí některé dohady kolem kauzy letského tábora na pravou míru a odhaluje nové souvislosti, zatímco debata by měla nabídnout širší zamyšlení nad tím, jak je s tématem genocidy nakládáno ve veřejném prostoru,“ řekla jedna z tvůrců filmu Renata Berkyová.

V době druhé světové války vznikli na území tehdejšího Protektorátu Čechy a Morava dva tábory (Lety u Písku, Hodonín u Kunštátu), jejichž úkolem bylo koncentrovat “cikány, cikánské míšence a lidi po cikánsku žijící” před transportem do Osvětimi či jiných koncentračních táborů. 

Táborem v Letech podle historiků od srpna 1942 do května 1943 prošlo přibližně 1300 Romů - mužů, žen i dětí, z nichž neméně 327 v něm v důsledku katastrofálních stravovacích a hygienických podmínek zemřelo. Přes 500 lidí z Let skončilo v Osvětimi.

Z koncentračních táborů se po válce vrátilo do Čech asi 600 Romů. Podle expertů nacisté vyvraždili 90 procent českých a moravských Romů.

Na místě bývalého tábora v Letech byl za socialismu v 70. letech vybudován velkokapacitní vepřín. I přes protesty pozůstalých a aktivistů byl vepřín v provozu až do roku 2017. Od 1.1. 2018 převzalo areál do správy Muzeum romské kultury.

O dokumentárním filmu LETY

Dokument o místě spojeném s romským holokaustem připravoval tým organizace ROMEA průběžně od června 2018. Reportážní záběry z archivu ROMEA TV a z archivu České televize, doplněné o ty aktuální zachycující události posledních dvou let, dokreslují výpovědi přeživších a rozhovory s aktéry porevolučních snah o odstranění vepřína. Součástí práce na dokumentu představovalo také investigativní pátrání po nevyjasněných skutečnostech, které ovlivnily další vývoj odkupu. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora.

Film natočil tým z organizace ROMEA, o.p.s. a internetové romské televize ROMEA TV - František Bikár, Viola Tokárová a Renata Berkyová.

Hosté debaty

Jana Horváthová, ředitelka Muzea romské kultury v Brně, romská historička, kterou výrazně ovlivnil etablovaný historik Ctibor Nečas. V 90. letech spolupracovala s United States Memorial Holocaust Museum na sběru nahrávek romských pamětníků/přeživších.

Muzeum převzalo do své správy areál bývalého vepřína v Letech u Písku, v současné době realizuje architektonickou soutěž k vybudování nového památníku obětí romského holokaustu.

Čeněk Růžička, předseda Výboru pro odškodnění romského holokaustu, jehož oba rodiče přežili hrůzu koncentračních táborů. Pan Růžička je dlouholetým bojovníkem za vybudování důstojného místa piety v Letech u Písku, kde stával "cikánský tábor" koncentrující Romy před transportem do Osvětimi a kde od 70. let stál velkokapacitní vepřín.

Helena Sadílková, vedoucí Semináře romistiky na Filosofické fakultě University Karlovy. Zaměřuje se na poválečnou historii Romů na území bývalého Československa. Kromě dalších aktivit je členkou výboru Pražského fóra pro romské dějiny při Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR.

Čeněk Pýcha, historik, který působí v Ústavu pro studium totalitních režimů v Oddělení vzdělávání. Zabývá se paměťovými studii a dějinami ve veřejném prostoru.

Událost organizuje Romea ve spolupráci s Pražským fórem pro romské dějiny při Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR.

TRAILER

Přečteno: 1267x
 

Kam dál:

Štítky:  

dokumentární fillm, Holocaust, genocida, promítání, Pietní akce, Romové, romský holocaust, Lety u Písku, Romistika, Muzeum romské kultury, Ústav pro studium totalitních režimů, VzděláváníHLAVNÍ ZPRÁVY

Jozef Kmeťo

videoNa onemocnění COVID-19 zemřel romský bloger Jozef Kmeťo. Těsně před smrtí natočil video, kde před nemocí varuje a vyzývá k nošení roušek

26.10.2020 14:24
Dnes odpoledne podlehl nemoci COVID-19 bloger Jozef Kmeťo. Informaci serveru Romea.cz potvrdila jeho manželka. Kmeťo těsně před smrtí natočil video, kde všechny varuje před zlehčováním nemoci a vyzývá je k nošení roušek.
 celý článek

Richard Adam, Jitka Votavová, Terezie Ondičová, Nikola Kokyová, Michael Miko

videoMladé osobnosti: Držte se, nevěřte všemu, co čtete, a chraňte své rodiny

26.10.2020 12:10
Známé osobnosti z romského a proromského prostředí vyzvaly prostřednictvím ROMEA TV k dodržování protiepidemických opatření. Vyzývají Romy, aby nosili roušky na nutných místech, nescházeli se a nezlehčovali situaci šířením dezinformačních zpráv na sociálních sítích.
 celý článek

David Tišer a papež František (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Pixabay, koláž Romea.cz)

Papež podpořil registrovaná partnerství homosexuálů. Je to pozitivní krok ke změně, okomentoval vyjádření David Tišer

23.10.2020 12:06
Papež František poprvé veřejně podpořil zákony, které umožňují homosexuálům vstoupit do registrovaného partnerství. Papež to uvedl v biografickém dokumentárním filmu Francesco rusko-amerického režiséra Jevgenije Afinejevského, který byl dnes představen na filmovém festivalu v Římě. Je to vůbec poprvé, co se hlava katolické církve vyjádřila ve prospěch civilních sňatků pro homosexuály. Vatikán na vyjádření papeže ve filmu zatím nereagoval. Jako pozitivní krok vyjádření papeže označil David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo