romea - logo
6. července 2022 (středa)
svátek má Státní svátek - Mistr Jan Hus

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V pražských Malešicích vznikne stanové městečko pro 150 uprchlíků z Ukrajiny. Bude určeno pro ty, kteří nemají v ČR nárok na dočasnou ochranu

24.5.2022 14:24
Stanové městečko pro romské uprchlíky z Ukrajiny v pražské Troji (FOTO: Hasičský záchranný sbor Praha)
Stanové městečko pro romské uprchlíky z Ukrajiny v pražské Troji (FOTO: Hasičský záchranný sbor Praha)

V pražských Malešicích vznikne od 31. května další stanové městečko pro uprchlíky z Ukrajiny. Shodli se na tom ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) s pražským primátorem Zdeňkem Hřib (Piráti). Informaci České televize (ČT) potvrdil ČTK mluvčí ministerstva vnitra Jakub Veinlich. Městečko v Malešicích by mělo mít kapacitu 150 lidí. Praha se potýká s velkým náporem uprchlíků a nedostatkem míst.

"V Malešicích bude vybudováno další stanové městečko, a to stanové městečko bude určeno právě pro případ humanitární nouze. To znamená pro lidi, kteří nemají nárok na dočasnou ochranu v České republice ani na žádnou dávku, ale jsou to lidé, kteří by se za normálních okolností zdržovali na hlavním nádraží, před hlavním nádražím, a my jim tady zajistíme to základní, co potřebují," uvedl Rakušan. Právě na konci května skončí dobrovolnická pomoc ukrajinským uprchlíkům na hlavním nádraží.

S uprchlíky v městečku v Malešicích podle něj bude pracovat romská nezisková organizace, která jim vysvětlí perspektivu toho, kdyby v Česku zůstali, a bude je informovat o tom, že se mohou bezplatně vlakem dostat do Maďarska.

Ministr vnitra Vít Rakušan již včera na svém blogu na serveru Aktuálně.cz napsal, že je potřeba pomoci všem a není možné i ty, kteří nemají v ČR nárok na žádnou pomoc, nechat bez pomoci na Hlavním nádraží v Praze.

"V naší společné krizi, kdy matky a jejich děti spí na prochladlé zemi, se ovšem nelze zříkat odpovědnosti s tím, že z hlediska zákona postupujeme správně. Hledám proto cesty, jak pomoci i těm romským uprchlíkům z Ukrajiny, kteří se souhrou mnoha nešťastných okolností ocitli v pasti geopolitického střetu a právního vakua. Pokládám za povinnost těmto obětem pomoci. Je to projev lidskosti. Humanismus," napsal ministr vnitra Vít Rakušan, který je přesvědčen, "že to Romům dlužíme."

První stanové městečko vzniklo v polovině května v Troji, i to slouží zejména pro uprchlíky z pražského hlavního nádraží, tedy zejména romské rodiny. Běženci v něm mají pobývat, než se rozhodne, zda mají nárok na víza dočasné ochrany. Hned první víkend se prakticky zaplnilo, když v něm nalezlo azyl 142 ukrajinských uprchlíků, kapacita městečka je 150 lůžek.

Na pražském hlavním nádraží dnes také vznikne informační stánek, uprchlíky bude informovat o možnostech a podmínkách pobytu v České republice, řekl Rakušan. Ministerstvo vnitra podle něj nechalo vytisknout leták nejen v ukrajinštině, ale i v maďarštině, ve kterém jsou informace o tom, že pokud mají uprchlíci maďarský pas, nemají už nárok na dočasnou ochranu v Česku.

Přečteno: 650x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ukrajina, Praha, pomoc, Uprchlíci, MigraceHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo