romea - logo
3. července 2020 (pátek)
svátek má Radomír
Loading
rozšířené vyhledávaní

Představitelé stran se shodli: Prasečák v Letech u Písku by se měl zbourat

Praha, 4.10.2013 16:30, (ROMEA)
Vepřín stojící na místě tábora v Letech u Písku. Foto: archiv ROMEA.
Vepřín stojící na místě tábora v Letech u Písku. Foto: archiv ROMEA.

Tématem čtvrtého předvolebního Speciálu Martina Veselovského byl rasismus a vztahy k menšinám. Mezi tématy, o kterých se hovořilo, byl i postoj zástupců jednotlivých kandidujících stran k možnému odstranění vepřína, který stojí na místě romského koncentračního tábora v Letech u Písku.

Diskuze se zúčastnili Martin Komárek z ANO 2011, Jan Bartošek z KDU-ČSL, Soňa Marková z KSČM, Helena Langšádlová z TOP 09, Jaroslav Foldyna z ČSSD, Yvona Legierská ze SPOZ a Drahomíra Miklošová z ODS. Pozvaným zástupcům politických stran a hnutí se přitom nezvykle dařilo nalézt názorovou shodu ve více bodech debaty.

Na otázku, zda by podpořili konečně vykoupení a zbourání vepřína v Letech u Písku a stavbu památníku romskému holocaustu za erární peníze, pokud by se dostali do Sněmovny, odpověděli všichni zúčastnění ano. Podmínkou, jíž také zmínili všichni dotázaní, je vypracování znaleckých posudků a jednání s majiteli vepřína, z čehož by měla vzejít rozumná částka pro odkup.

"Ano ... pokud ta cena za vykoupení bude lidská a nebude lichvářská a pokud se na postavení památníku budou podílet i soukromé organizace. Myslím, že dokážeme sehnat peníze i od soukromých sponzorů," přiblížil svůj postoj k otázce odkupu vepřína v Letech u Písku Martin Komárek z hnutí ANO.

Jan Bartošek za KDU-ČSL zmínil i zásadní historickou souvislost ohledně fungování romského koncentračního tábora v Letech u Písku. "Podstatná je jedna věc, v Letech koncentrák nešéfovali Němci, to šéfovali Češi. To znamená, že náš národ nese svým způsobem spoluzodpovědnost za to, co se tam dělo," zdůraznil Bartošek.

"To, s čím dneska bojujeme, je následkem těchto tragických dějin," reagovala na dotaz k možnému odkupu vepřína Helena Langšádlová za TOP 09.

VIDEO

Shodu našli také například v tom, že více než o rasový problém jde v naší společnosti o problém sociální. A jako takový by se měl řešit, uvádí server Českého rozhlasu Rozhlas.cz. Zároveň by souhlasně přijali i zastropování příspěvku na bydlení. ODS by ho zastavila u tisíce korun na lůžko v ubytovně. Takhle striktně to ale podle komunistky Soni Markové řešit nejde.

„Tady jde sice o to, aby se s tímto nekšeftovalo, ale aby těm lidem bylo umožněno, aby nebyli v nějakých ubytovnách a ghettech, ale aby měli sociální bydlení,“ řekla Marková.

Yvona Legierská z SPOZ upozornila na to, že koncept sociálních bytů už Česko má. „Pokud se podíváme na koncepci romské integrace na období 2010 až 2013, kterou schválila bývalá vláda, tak kdyby tato koncepce byla také řádně plněna, tak máme dnes polovinu problémů,“ míní Legierská.

Podle Martina Komárka z hnutí ANO bude řešení sociálního bydlení na nové sněmovně. „Tady strany schválily zákon, který umožňuje kšeftovat s chudobou a gaunerům okrádat stát. Je to ten, který umožňuje vybírat za jedno lůžko v ubytovně deset tisíc. To je zákon, který je evidentně špatný, je ničemný a je potřeba na první schůzi nové sněmovny navrhnout společnými silami zákon, který to neumožní,“ zdůraznil Komárek.

Asi nejvíc si účastníci debaty notovali u tématu omezení lichvy, které otevřel lidovec Jan Bartošek, jak píše server Českého rozhlasu. „Chceme zastropovat RPSN dvaceti procenty včetně všech poplatků. To znamená, že smlouvy, které by byly uzavřeny nad tento rámec, budou považovány za neplatné a nejsou vymahatelné. Lichvu vnímáme jako daňový únik, to znamená, že ti, kteří by provozovali lichvu, by byli trestáni.“

Zpřísnění podmínek půjček by podpořila i reprezentantka ODS Drahomíra Miklošová. „Já si myslím, že by to bylo určitě vhodné, aby se zastropovaly možné úrokové sazby, protože sice nepamatuji první republiku, ale mám informace, že za první republiky existoval strop a vše, co bylo nad to, už byl trestný čin.“

Řešení má i TOP 09. Podle Heleny Langšádlové by bylo třeba doplnit trestní zákoník, ve kterém sice lichva je, ale ještě za ní nikoho neodsoudili. „O co bych chtěla, aby se to rozšířilo, je trestný čin lichvy právnických osob, protože velmi často se lichvy dopouští právnické osoby,“ podotkla Langšádlová.

Sociální demokrat Jaroslav Foldyna by se zaměřil nejen na úrok nebo RPSN, ale i na ostatní náležitosti smluv k půjčkám. Jinak si pochvaloval, jaká vládne mezi účastníky debaty shoda. „My to musíme jenom nějakým způsobem vydefinovat ve druhém čtení, ale je tady vidět, že lichva je v této chvíli velký problém a musíme se jím zabývat,“ apeloval Foldyna.

Debaty se dle pravidel Českého rozhlasu účastní zástupci sedmi politických stran a hnutí, které v předvolebních průzkumech renomovaných agentur dosáhly minimálně 3,5 procenta voličské podpory.

voj, Server Českého rozhlasu Rozhlas.cz
Přečteno: 2058x
 

Kam dál:

Štítky:  

Volby 2013, Lety u Písku, Rasismus, Soužití, DiskuzeHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo