romea - logo
14. srpna 2022 (neděle)
svátek má Alan

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V rámci programu Housing First získali lidé v nouzi bydlení v 375 bytech

19.2.2021 12:14
Ilustrační foto. (FOTO: Pixabay.com)
Ilustrační foto. (FOTO: Pixabay.com)

Česká města a neziskové organizace úspěšně pokračují v zabydlování rodin i jednotlivců. Díky programům Housing First v 18 městech mohlo loňské Vánoce strávit v bezpečí domova 250 domácností. V 16 městech pomáhá v zabydlování ohrožených domácností výzva Ministerstva práce a sociálních věcí na podporu Housing First, organizace v Praze a Liberci pak principy Housing First využívají i bez evropských dotací.

Podstatou Housing First je poskytnout lidem v bytové nouzi standardní bydlení bez předchozího „tréninku” a současně potřebnou pomoc dle jejich individuálních potřeb. Mezi cílové skupiny, kterým Housing First pomáhá, patří lidé bez domova s duševním onemocněním, zdravotními obtížemi nebo závislostmi. Je efektivní také pro ty, kteří zakoušejí dlouhodobé či opakované bezdomovectví nebo postrádají i podporu přátel či rodiny.

„V souladu s principy Housing First klienty podporujeme, aby si vytvořili vlastní domov a jsme s nimi na jejich cestě k zotavení. Zaměřujeme se na snižování osamělosti a podporu jejich přání – to může být cokoliv od nových zubů až po nalezení práce. Osobně věřím, že s dobře nastavenou individuální podporou si dokáže udržet bydlení kdokoliv,“ uvedl v tiskové zprávě zaslané serveru Romea.cz ředitel Centra sociálních služeb Karla Larssona od Armády Spásy Jan Desenský.

„Housing First je jako přístup funkční a rychle se v Česku stává mainstreamem. Zapojují se i města s vysokou mírou bytové nouze v nejchudších regionech a velké neziskové organizace,“ řekl ředitel Platformy pro sociální bydlení Vít Lesák.

Ministerstvo práce a sociálních věcí v roce 2018 vypsalo výzvu na podporu Housing First. Aktuálně je v ní zapojeno celkem 13 projektů v 16 městech s celkovým plánem zabydlet 215 bytů. 156 z nich se ale podařilo zabydlet už ke konci roku 2020, přestože je většina projektů zhruba v polovině. Například v Otrokovicích nový domov získalo dokonce víc domácností, než se předpokládalo, přestože projekt končí až v roce 2022.

Výzkumy v USA, Kanadě a Evropě ukazují, že pokud program naplňuje principy Housing First, úspěšnost je vysoká a ukončuje bezdomovectví u nejméně osmi lidí z deseti. V Česku se přístup začal testovat v roce 2017 v Brně. Po roce si nájemní smlouvu udrželo 96 procent těchto domácností. Výsledky ukázaly, že se děti vrátily do rodin, zlepšil se zdravotní stav rodičů i potomků, dospělí si našli práci a uspořily se veřejné peníze.

Housing First

Přečteno: 854x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Bydlení, Romové, Platforma pro sociální bydlení, projekt, MPSVHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo