romea - logo
24. května 2022 (úterý)
svátek má Jana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V Rychnově nad Kněžnou dnes odhalili patnáct Kamenů zmizelých

27.4.2022 21:00
Kameny zmizelých připomínají oběti nacistického režimu (FOTO: Město Valašské Meziříčí)
Kameny zmizelých připomínají oběti nacistického režimu (FOTO: Město Valašské Meziříčí)

Jedenáctitisícový Rychnov nad Kněžnou se připojil k městům, která mají v ulicích takzvané Kameny zmizelých. Dnes bylo ve městě odhaleno 15 těchto kamenů s mosaznými destičkami se jmény obětí holokaustu, včetně jména spisovatele Karla Poláčka. V Palackého ulici jich je sedm a na Poláčkově náměstí osm, řekla dnes ČTK Martina Marxová z rychnovského muzea. Jde o připomínku tragicky zemřelých židovských obyvatel města za holokaustu. Pietní akce se konala před rychnovskou synagogou.

"Kameny zmizelých se pokládají většinou na poslední známé adrese oběti. I když Karel Poláček žil během nacistické okupace již v Praze, stále jezdil do Rychnova nad Kněžnou navštěvovat svého bratra Milana," uvedla knihovnice rychnovského muzea a hlavní organizátorka akce Irena Krejčí.

Pět z Kamenů zmizelých byly položeny za dětské oběti. "Je důležité stále si připomínat, že oběťmi holokaustu nebyli jen dospělí lidé, ale také děti. Jedním z nich byl i Honzík Deutschmann, který byl transportován s rodinou z Rychnova ve věku sedmi let. Jeho osud je připomínám i v rámci edukačního programu, který se koná pro školy v prostorách rychnovské synagogy," uvedla Marxová.

Řekla, že ve městě přibudou další Kameny zmizelých. "Plánujeme další etapy. Na Rychnovsku bylo zhruba 230 obětí holokaustu, tedy včetně Rychnova nad Kněžnou. Spolupracujeme na tom i s okolními obcemi. Některá města v okrese se iniciativy chopila sama, například Dobruška," řekla dnes ČTK Marxová.

Kameny zmizelých, nebo též Stolpersteine, jsou speciální kameny s mosazným povrchem instalované na chodník před dům, v němž oběť holokaustu žila. "Samotné slovo Stolperstein je výrazem pro kámen, o který se zakopává nebo má zakopnout, a vznikly podle projektu německého umělce Guntera Demniga," uvedla Krejčí.

Dnešní akce se konala v předvečer dne Jom ha-šoa, tedy Dne památky na šoa a hrdinství, který připomíná šest milionů Židů zavražděných za druhé světové války.

"Datum je odvozeno od výročního dne vypuknutí povstání ve varšavském ghettu. V České republice se připomínají oběti holokaustu například veřejným čtením jejich jmen," uvedla Irena Krejčí.

Rozmisťovaní kamenů zmizelých je mezinárodní iniciativa, která vzešla od německého umělce Guntera Demniga. První kámen usadil 16. prosince 1992 před radnicí v Kolíně nad Rýnem. Od roku 2008 jsou umisťovány i v České republice. Po Evropě jsou jich už desítky tisíc, mají ukázat, že oběťmi holokaustu byli konkrétní lidé. V Královéhradeckém kraji byly Kameny zmizelých v minulosti odhaleny například také v Trutnově, Jičíně nebo v Dobrušce.

Přečteno: 292x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Holocaust, Historie, Pietní akceHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo