V Rychnově nad Kněžnou dnes odhalili patnáct Kamenů zmizelých

Jedenáctitisícový Rychnov nad Kněžnou se připojil k městům, která mají v ulicích takzvané Kameny zmizelých. Dnes bylo ve městě odhaleno 15 těchto kamenů s mosaznými destičkami se jmény obětí holokaustu, včetně jména spisovatele Karla Poláčka. V Palackého ulici jich je sedm a na Poláčkově náměstí osm, řekla dnes ČTK Martina Marxová z rychnovského muzea. Jde o připomínku tragicky zemřelých židovských obyvatel města za holokaustu. Pietní akce se konala před rychnovskou synagogou.
"Kameny zmizelých se pokládají většinou na poslední známé adrese oběti. I když Karel Poláček žil během nacistické okupace již v Praze, stále jezdil do Rychnova nad Kněžnou navštěvovat svého bratra Milana," uvedla knihovnice rychnovského muzea a hlavní organizátorka akce Irena Krejčí.
Pět z Kamenů zmizelých byly položeny za dětské oběti. "Je důležité stále si připomínat, že oběťmi holokaustu nebyli jen dospělí lidé, ale také děti. Jedním z nich byl i Honzík Deutschmann, který byl transportován s rodinou z Rychnova ve věku sedmi let. Jeho osud je připomínám i v rámci edukačního programu, který se koná pro školy v prostorách rychnovské synagogy," uvedla Marxová.
Řekla, že ve městě přibudou další Kameny zmizelých. "Plánujeme další etapy. Na Rychnovsku bylo zhruba 230 obětí holokaustu, tedy včetně Rychnova nad Kněžnou. Spolupracujeme na tom i s okolními obcemi. Některá města v okrese se iniciativy chopila sama, například Dobruška," řekla dnes ČTK Marxová.
Kameny zmizelých, nebo též Stolpersteine, jsou speciální kameny s mosazným povrchem instalované na chodník před dům, v němž oběť holokaustu žila. "Samotné slovo Stolperstein je výrazem pro kámen, o který se zakopává nebo má zakopnout, a vznikly podle projektu německého umělce Guntera Demniga," uvedla Krejčí.
Dnešní akce se konala v předvečer dne Jom ha-šoa, tedy Dne památky na šoa a hrdinství, který připomíná šest milionů Židů zavražděných za druhé světové války.
"Datum je odvozeno od výročního dne vypuknutí povstání ve varšavském ghettu. V České republice se připomínají oběti holokaustu například veřejným čtením jejich jmen," uvedla Irena Krejčí.
Rozmisťovaní kamenů zmizelých je mezinárodní iniciativa, která vzešla od německého umělce Guntera Demniga. První kámen usadil 16. prosince 1992 před radnicí v Kolíně nad Rýnem. Od roku 2008 jsou umisťovány i v České republice. Po Evropě jsou jich už desítky tisíc, mají ukázat, že oběťmi holokaustu byli konkrétní lidé. V Královéhradeckém kraji byly Kameny zmizelých v minulosti odhaleny například také v Trutnově, Jičíně nebo v Dobrušce.
Nepřehlédněte:
- Litomyšl se připojí k městům, v jejichž ulicích jsou umístěné Kameny zmizelých
- V Praze 2 přibylo na chodnících 13 Kamenů zmizelých za oběti holokaustu
- Nové Romano voďi: Mikuláš Vymětal, fenomén Stolpersteine nebo temná noc největšího masakru romských vězňů v Osvětimi
Kam dál:
- Jana Horváthová v Senátu: Majorita i minorita žije ve vlastních oddělených světech. Lepší vzájemné soužití ovlivní kvalitu životů nás všech
- Výstava ukáže plány nacistů na uspořádání Evropy podle rasových principů
- Romové oslavují Den romského odboje jako připomínku povstání Romů v Osvětimi proti příslušníkům SS
- Jana Horváthová: Spolupráce památníku v Letech a pražského centra Romů a Sintů může změnit náhled veřejnosti na zapomenutou genocidu Romů
- FOTOGALERIE: Pietní akt v Letech u Písku 2022
- Renata Berkyová v Letech u Písku: Jak má rozumět současná romská společnost žijící v České republice otevřenému rasismu vůči ukrajinským Romům?
- Miloš Vystrčil: Pieta v Letech u Písku je i výzvou, aby se lidé chovali férově k menšinám
- Historička Kateřina Čapková: Holokaust zahrnuje jak genocidu Židů, tak i genocidu Romů a Sintů
- ZÁZNAM: Na pietním aktu v Letech u Písku vystoupí v neděli předseda Senátu Miloš Vystrčil
- ŽOFI Z-4515. Vychází první komiks o holokaustu Romů a Sintů v Česku
- Navštívit místo utrpení Romů. ROMEA nabízí workshopy s virtuální realitou tábora v Letech u Písku (nejen) pro školy
- V Českých Budějovicích uctili památku židovských občanů z transportu v roce 1942
Štítky:
Holocaust, Historie, Pietní akceHLAVNÍ ZPRÁVY

Počet romských uprchlíků přespávajících na Hlavním nádraží klesl. Z neděle na pondělí tam spalo 310 lidí
23.5.2022 13:53