romea - logo
3. prosince 2021 (pátek)
svátek má Svatoslav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V Senátu bude uctěn Den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti

22.1.2019 10:33
V Senátu Parlamentu ČR proběhlo 26. 1. 2018 vzpomínkové setkání u příležitosti Dne památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti. (FOTO: www.senat.cz)
V Senátu Parlamentu ČR proběhlo 26. 1. 2018 vzpomínkové setkání u příležitosti Dne památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti. (FOTO: www.senat.cz)

Den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti bude uctěn v pátek 25. 1. 2019 od 10.00 hodin v Hlavním sále Senátu Parlamentu České republiky. Záštitu nad slavnostním shromážděním převzal předseda Senátu Jaroslav Kubera.

V listopadu 2005 byl 27. leden vyhlášen Valným shromážděním Organizace spojených národů Mezinárodním dnem památky obětí holocaustu. Letos na 27. leden připadá již 74. výročí osvobození nacistického koncentračního a vyhlazovacího tábora Auschwitz-Birkenau (Osvětim-Březinka). Od roku 2004 je tento den v ČR schváleným významným dnem, kdy si připomínáme tragédie holocaustu.

„Holocaust vznikl v Evropě. A je potřeba si ho připomínat, abychom minimalizovali počty hlasů, které ho zpochybňují. Současně je také potřeba hlídat to, aby se o historii holocaustu vyučovalo ve školách a to i holocaustu romském. Ten se zpochybňuje a zlehčuje ještě častěji,“ uvedla pro Romea.cz Monika Mihaličková, která při slavnostním shromáždění v Senátu také k přítomným promluví.

Každoročně se slavnostního vzpomínkového setkání účastní desítky přeživších nacistických koncentračních táborů, zástupci organizací, které sdružují bývalé vězně a vězenkyně (jako je např. Terezínská iniciativa, Historická skupina Osvětim, Ukrývané děti), senátoři a senátorky, velvyslanci a velvyslankyně, vrchní zemský rabín, arcibiskup pražský a další významné osobnosti kulturního, politického a náboženského života.

Letos budou podle informací Federace židovských obcí v ČR součástí setkání projevy předsedy Senátu Jaroslava Kubery, předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka a písemná zdravice, kterou hostům setkání zaslal premiér České republiky Andrej Babiš. Se svým projevem vystoupí bývalý vězeň nacistického tábora Auschwitz-Birkenau Jiří Fišer a za romskou menšinu psycholožka Monika Mihalíčková. Své projevy dále přednesou evropská komisařka pro spravedlnost, spotřebitele a rovnost žen a mužů Věra Jourová a předseda Federace židovských obcí v ČR Petr Papoušek.

„Budu ve svém projevu mluvit o něčem, co v mnoha směrech holocaust připomíná. Bohužel se to odehrálo na podzim roku 2018. Tedy před pár měsíci. Tedy je potřeba nejen připomínat, ale i důsledně hlídat, aby se nic podobného neopakovalo. A v případě náznaků, že by snad něčí politická ideologie k podobným věcem směřovala, tak ji včas zastavit a zodpovědné osoby dle práva odsoudit,“ naznačila Mihaličková, o čem bude v Senátu hovořit.

Program bude mít i hudební vložku. Koncertní skladby Gideona Kleina, Janota Roskina a Ericha Adlera zazní v podání Táni Wajs, Amaliye Abdurashidové a Daniely Grygarové.

Přečteno: 500x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Holocaust, Památný den romského holocaustu, Senát, Pietní akceHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo