romea - logo
19. srpna 2019 (pondělí)
svátek má Ludvík
Loading
rozšířené vyhledávaní

V Senátu bude uctěn Den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti

22.1.2019 10:33
V Senátu Parlamentu ČR proběhlo 26. 1. 2018 vzpomínkové setkání u příležitosti Dne památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti. (FOTO: www.senat.cz)
V Senátu Parlamentu ČR proběhlo 26. 1. 2018 vzpomínkové setkání u příležitosti Dne památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti. (FOTO: www.senat.cz)

Den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti bude uctěn v pátek 25. 1. 2019 od 10.00 hodin v Hlavním sále Senátu Parlamentu České republiky. Záštitu nad slavnostním shromážděním převzal předseda Senátu Jaroslav Kubera.

V listopadu 2005 byl 27. leden vyhlášen Valným shromážděním Organizace spojených národů Mezinárodním dnem památky obětí holocaustu. Letos na 27. leden připadá již 74. výročí osvobození nacistického koncentračního a vyhlazovacího tábora Auschwitz-Birkenau (Osvětim-Březinka). Od roku 2004 je tento den v ČR schváleným významným dnem, kdy si připomínáme tragédie holocaustu.

„Holocaust vznikl v Evropě. A je potřeba si ho připomínat, abychom minimalizovali počty hlasů, které ho zpochybňují. Současně je také potřeba hlídat to, aby se o historii holocaustu vyučovalo ve školách a to i holocaustu romském. Ten se zpochybňuje a zlehčuje ještě častěji,“ uvedla pro Romea.cz Monika Mihaličková, která při slavnostním shromáždění v Senátu také k přítomným promluví.

Každoročně se slavnostního vzpomínkového setkání účastní desítky přeživších nacistických koncentračních táborů, zástupci organizací, které sdružují bývalé vězně a vězenkyně (jako je např. Terezínská iniciativa, Historická skupina Osvětim, Ukrývané děti), senátoři a senátorky, velvyslanci a velvyslankyně, vrchní zemský rabín, arcibiskup pražský a další významné osobnosti kulturního, politického a náboženského života.

Letos budou podle informací Federace židovských obcí v ČR součástí setkání projevy předsedy Senátu Jaroslava Kubery, předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka a písemná zdravice, kterou hostům setkání zaslal premiér České republiky Andrej Babiš. Se svým projevem vystoupí bývalý vězeň nacistického tábora Auschwitz-Birkenau Jiří Fišer a za romskou menšinu psycholožka Monika Mihalíčková. Své projevy dále přednesou evropská komisařka pro spravedlnost, spotřebitele a rovnost žen a mužů Věra Jourová a předseda Federace židovských obcí v ČR Petr Papoušek.

„Budu ve svém projevu mluvit o něčem, co v mnoha směrech holocaust připomíná. Bohužel se to odehrálo na podzim roku 2018. Tedy před pár měsíci. Tedy je potřeba nejen připomínat, ale i důsledně hlídat, aby se nic podobného neopakovalo. A v případě náznaků, že by snad něčí politická ideologie k podobným věcem směřovala, tak ji včas zastavit a zodpovědné osoby dle práva odsoudit,“ naznačila Mihaličková, o čem bude v Senátu hovořit.

Program bude mít i hudební vložku. Koncertní skladby Gideona Kleina, Janota Roskina a Ericha Adlera zazní v podání Táni Wajs, Amaliye Abdurashidové a Daniely Grygarové.

Přečteno: 399x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Holocaust, Památný den romského holocaustu, Senát, Pietní akceHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo